Zaloguj się

7 mobilnych trendów przyszłości w zarządzaniu magazynem

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Bez względu na branżę, w której działa firma, nie przetrwa ona długo na rynku bez wdrażania technologicznych innowacji. Od smartfonów i tabletów, po aplikacje mobilne i środowisko chmury obliczeniowej, technologie IT nieustannie pędzą naprzód. Utrzymanie konkurencyjności przedsiębiorstwa wymaga nie tylko bycia na bieżąco z nowymi rozwiązaniami, ale również odpowiedniego wykorzystania ich możliwości.

   Znajdujemy się obecnie w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej. W nadchodzących latach za sprawą nowych technologii będziemy świadkami dramatycznej transformacji świata wokół nas.

- Zmieni się sposób, w jaki prowadzimy firmy, sprzedajemy produkty, komunikujemy się ze sobą i wprowadzamy innowacje. Z całą pewnością zmiana ta dotyczyć będzie także rozwiązań technologicznych stosowanych w magazynach - mówi Izabela Górecka-Olejniczak, Senior Business Consultant w firmie Exact Software Polska.

   7 najważniejszych mobilnych trendów technologicznych w zarządzaniu magazynem:

• Technologie Wearable - w przyszłości urządzenia mobilne noszone przez użytkownika staną się bardziej powszechne, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Producenci tacy jak Google, Microsoft i Samsung już dziś walczą o pozycję lidera na rynku. Rozwiązania typu wearable będą odgrywać coraz ważniejszą rolę także w magazynach, zwłaszcza jeśli chodzi o łatwy dostęp do informacji o stanie towarów oraz optymalizację procesu dostaw i dystrybucji.   

• Rzeczywistość rozszerzona (Augumented Reality) - okulary smart - zalety tego rozwiązania sprowadzają się do optymalizacji procesu przekazywania wytycznych pracownikowi, szczególnie jeśli zastosowano również technologię rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań wszystkie informacje znajdują się zawsze przed oczami użytkownika, podczas gdy jego ręce pozostają wolne, co podnosi wydajność pracy. Technologia ta informuje pracownika również o potencjalnych przeszkodach i zagrożeniach znajdujących się w przestrzeni magazynu.

• Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym - zdobywanie konkretnych, precyzyjnych danych o magazynowanych towarach musi stać się łatwiejsze i szybsze. Skanowanie plików arkuszy danych nie spełnia już tych wymogów, a dostęp do informacji gromadzonych w czasie rzeczywistym wkrótce będzie uważany za podstawowy warunek efektywnego zarządzania magazynem.   

• Ekrany 3D w smartfonach i tabletach - ekrany 3D będą coraz częściej wykorzystywane nie tylko w telewizorach, ale także jako standardowe wyposażenie smartfonów czy tabletów.  Choć trend ten dopiero raczkuje, możemy spodziewać się, że w przyszłości zawędruje także do magazynów, gdzie trójwymiarowe symulacje z wizualizacjami danych pomogą zaplanować trasy odbioru i dostaw uzupełniających stan towarów.   

• RFID - (Radio Frequency Identification - identyfikacja przy pomocy częstotliwości radiowej). Wykorzystanie znaczników radiowych do identyfikacji, wyszukiwania i śledzenia umożliwia zdalną identyfikację konkretnych pozycji magazynowych. Znaczniki RFID umieszczone na skrzyniach mogą być na przykład odczytywane na pasie transmisyjnym, ułatwiając odbiór towarów. Inne zastosowania technologii RFID obejmują m.in.: zliczanie pozycji, eliminację pomyłek w załadunku i rozładunku ciężarówek oraz unikanie strat materiałów wielokrotnego użytku (takich jak palety, wózki kołowe, plastikowe pojemniki itp.).

• Technologie Voice-picking i Pick-by-Light - systemy voice picking są kolejnym przykładem nowych technologii coraz częściej stosowanych w zarządzaniu magazynem. Podobnie jak okulary smart, umożliwiają one pracę bez zajmowania rąk. Technologia pick-by-light (cyfrowego wyświetlania informacji) umożliwia pracę z wolnymi rękami, skutecznie podnosząc zarówno produktywność, jak i dokładność podczas realizacji zamówień.   

• Kod kreskowy - to wciąż najtańsze i najszybsze dostępne rozwiązanie. W ostatnich latach pojawiały się kolejne udoskonalenia tej technologii, takie jak ulepszone czytniki, nowe interfejsy i bardziej efektywne baterie. Powstały też nowe skanery noszone np. na nadgarstku, które dzięki ograniczonym rozmiarom ekranu umożliwiają pracę bez zajmowania rąk.

  Coraz szybsze tempo zmian   
Magazyny zmieniają się na naszych oczach. Nowatorskie technologie zapewniają coraz więcej możliwości, a dostępne urządzenia pozwalają na coraz większą liczbę zastosowań biznesowych, umożliwiając wybór tych rozwiązań, które przyniosą największe korzyści klientowi końcowemu.

- Rosnące tempo innowacji w ciągu ostatnich 2-3 lat daje nam coraz jaśniejszy wgląd w to, jak będzie wyglądać magazyn przyszłości. Kształtują się nowe trendy, zwłaszcza jeśli chodzi o technologie pozwalające na dostęp do informacji w czasie rzeczywistym. Nowe technologie niosą ze sobą wiele obietnic, które pozwolą pracę w magazynie uczynić nie tylko bardziej efektywną, ale także przyjemniejszą dla pracownika - dodaje Izabela Górecka-Olejniczak.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 28 lipiec 2015 08:41
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe