logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Regały z platformą sterowaną radiowo - nowinka czy standard?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Znacznie większa przestrzeń magazynowa, poprawa wydajności pracy, a także bezpieczeństwa składowanego towaru - to tylko niektóre z zalet regałów gęstego składowania z platformą sterowaną radiowo.

 - Nic dziwnego, że z roku na rok popularność tego typu rozwiązań na polskim rynku magazynowym rośnie - mówi Karolina Tokarz, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu i marketingu w PROMAG S.A.

   Podstawową zaletą regałów gęstego składowania z platformą sterowaną radiowo jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej - może być ono nawet o 30% większe niż w przypadku tradycyjnych systemów wjezdnych. Przemieszczanie ładunku przy pomocy platformy pozwala bowiem na zwiększenie gęstości i głębokości składowania w kanale i minimalizuje przestrzeń pomiędzy poziomami składowania.

- Zainteresowania tego typu produktami jest z roku na rok coraz większe. Rynek kieruje się coraz bardziej w stronę rozwiązań zapewniających wysoką efektywność, a nie tylko i wyłącznie niskimi kosztami na etapie inwestycji, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi, że zyski – zarówno finansowe jak i organizacyjne, wynikające z zastosowania tego typu systemu składowania w dłuższej perspektywie czasu wielokrotnie przewyższają koszty poniesione na etapie inwestycji - mówi Karolina Tokarz.

   W systemie proponowanym przez PROMAG S.A. załadunek, rozładunek oraz przemieszczanie jednostki ładunkowej w kanałach regałów wjezdnych odbywa się przy pomocy półautomatycznego satelity sterowanego radiowo za pomocą prostego w obsłudze pilota. Dzięki temu możemy zminimalizować liczbę korytarzy międzyregałowych i ograniczamy zadania wózków widłowych do kilku podstawowych czynności: umieszczenia palety na początku kanału, pobrania palety z końca kanału przy rozładunku oraz przemieszczania satelity pomiędzy kanałami. A to minimalizuje straty związane z ewentualnymi uszkodzeniami regałów. Bezkolizyjny ruch palet w kanale ma z kolei znaczący wpływ na redukcję prawdopodobieństwa uszkodzenia ładunku.

   Regały gęstego składowania dedykowane są takim obiektom jak chociażby chłodnie i mroźnie, gdzie maksymalne wykorzystanie przestrzeni ma ogromne znacznie przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty związane z koniecznością utrzymaniem niskiej temperatury wewnątrz obiektu. W tego typu rozwiązania inwestować powinny także magazyny ze stosunkowo mało zróżnicowanym asortymentem, magazyny szybko rotujące, w których utrzymywane jest wysokie tempo pracy, a także cała branża spożywcza (a w szczególności mleczarska i producenci napojów), gdzie wymagane jest z kolei zachowanie efektywnej rotacji w systemie FIFO. Regały gęstego składowania z satelitą AutoMAG z powodzeniem mogą pracować także w magazynach „ciepłych”.
   Wysoki współczynnik wykorzystania kubatury magazynu, jaki można uzyskać inwestując w system gęstego składowania sterowany radiowo, przekłada się bezpośrednio na obniżenie średniego kosztu składowania jednej palety. Regały z platformą sterowaną radiowo pozwalają także obniżyć koszty operacji magazynowych (m.in. minimalizują czas jałowych przejazdów wózków widłowych) i zapewniają wzrost bezpieczeństwa eksploatacji (operator nie musi wjeżdżać w głąb bloku regałowego) oraz szybkie i ciche przemieszczanie palet, co poprawia z kolei komfort pracy w magazynie.

- Musimy pamiętać, że specyfika funkcjonowania każdego magazynu jest inna, a to narzuca konieczność indywidualnego doboru parametrów wyposażenia m.in. w zakresie wydajności i wytrzymałości. Dlatego produkowane przez nas systemy gęstego składowania z półautomatycznym satelitą AutoMAG wyposażone są także w szereg funkcji dodatkowych i różne tryby pracy. Co ważne, mogą być obsługiwane przez wszystkie typy wózków widłowych i pracować w systemie FIFO i LIFO. Poza tym posiadają zabezpieczenia przed rozładowaniem się baterii w trakcie pracy, zaawansowany system zabezpieczenia położenia ładunku i awaryjnego zatrzymania oraz system antykolizyjny, dzięki któremu w jednym kanale mogą pracować dwie satelity - dodaje Karolina Tokarz.

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 wrzesień 2015 10:10

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska i KAS zawarły porozumienie w sprawie współpracy

Poczta Polska zawarła porozumienie z Krajową Administracją Skarbową Ministerstwa Finansów dotyczące współpracy w zakresie odprawy...

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska wynajmuje powierzchnię na terenie portu w Düsseldorfie

Neska, Schiffahrts- und Speditionskontor GmbH, opracowuje zorientowane na klienta rozwiązania w zakresie obsługi przeładunku drobnicy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj