Zaloguj się

Goodman i Zalando wybudują wspólnie największe centrum logistyczne w Polsce

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Grupa Goodman, globalny ekspert w dziedzinie budowy i zarządzania nieruchomościami logistycznymi, podpisała umowę na wybudowanie pierwszego polskiego centrum logistycznego dla Zalando, wiodącej platformy modowej online w Europie. Centrum o powierzchni 130 000 m kw. będzie zlokalizowane w Gryfinie koło Szczecina i będzie jednym z największych w Polsce kompleksów zajmowanych przez jednego klienta. Nowe centrum będzie pierwszym hubem logistycznym Zalando w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie czwartym z kolei projektem realizowanym przez firmę Goodman.

   Nowy obiekt, który będzie oddany do użytku jesienią 2017 r., pozwoli Zalando zwiększyć potencjał swojej sieci logistycznej i dystrybucyjnej.

- Zalando ma już blisko 19 milionów klientów w całej Europie. Chcąc odpowiedzieć na rosnący popyt i przygotować się na dalszy rozwój, planujemy wzmocnić naszą europejską sieć logistyczną dzięki budowie nowego centrum dystrybucyjnego, które będzie zlokalizowane w Gryfinie. Cieszymy się, że będziemy mogli ponownie współpracować z firmą Goodman, która wesprze nas w realizacji tego projektu - mówi David Schröder, Senior Vice President of Operations w Zalando.

   Doświadczenie w branży e-commerce
W ciągu ostatnich kilku lat firma Goodman ugruntowała swoją pozycję wiodącego dewelopera powierzchni komercyjnych dla sektora e-commerce, dostarczając od 2006 r. ponad 1,5 mln m kw. powierzchni dla tej branży. Dla samego Zalando Goodman wybudował 390 000 m kw. W ubiegłym roku firmy Goodman i Zalando ogłosiły realizację centrum logistycznego o powierzchni 130 000 m kw. w niemieckim Lahr, do którego polskie centrum będzie zbliżone pod względem rozwiązań technicznych.

   Kolejny wspólny projekt
Nowe centrum logistyczne w Gryfinie jest kontynuacją partnerstwa biznesowego między Zalando i Goodman, które rozpoczęło się w 2011 r. wraz z realizacją pierwszego z trzech centrów logistycznych w Niemczech (zlokalizowanych w Erfurcie, Mönchengladbach i Lahr).

- Wraz z realizacją nowego projektu w Gryfinie, nasza współpraca z Zalando przekroczy granice Niemiec. Potwierdza to zaufanie jakim Zalando darzy nasze doświadczenie w branży - powiedział Błażej Ciesielczak, dyrektor regionalny Goodman na Europę Środkowo-Wschodnią. - Bazując na wieloletniej ekspertyzie w realizacji projektów dla branży e-commerce oraz umiejętności dobrej współpracy z władzami samorządowymi, będziemy ściśle współpracować z Zalando aby zapewnić terminową realizację projektu, który ma bardzo napięty harmonogram prac.

   Strategiczna lokalizacja
Gryfino, jedna z najmłodszych lokalizacji na magazynowej mapie Polski, ma bezpośredni dostęp do rozbudowanej sieci połączeń transportowych, co jest istotne dla modelu prowadzenia działalności w sektorze e-commerce. Nowe centrum logistyczne będzie zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie węzła na drodze ekspresowej S3, która łączy Gryfino ze Szczecinem, a także Poznaniem, Warszawą czy Wrocławiem. Autostrada A6 i trasa S6 będą oddalone o zaledwie 10 km, zapewniając połączenie drogowe do Berlina czy terminala kontenerowego DCT w Gdańsku. Zalando będzie mogło również korzystać z pobliskich połączeń kolejowych i międzynarodowego lotniska Szczecin-Goleniów.

- Na Pomorzu Zachodnim dynamicznie rozwijają się centra logistyczne, zwiększają się powierzchnie magazynowe. Nasze starania o włączenie Pomorza Zachodniego w sieć transeuropejskich korytarzy transportowych przynosi efekty. Logistyka to zachodniopomorska specjalność, a naszą gospodarczą szansą są usługi przyszłości, w tym sektor e-commerce - powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

- Jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom związanym z realizacją tego ważnego i skomplikowanego projektu - deklaruje wiceburmistrz Gryfina Tomasz Miler. - Nowa inwestycja będzie znaczącym impulsem gospodarczym dla naszej społeczności, przede wszystkim pod kątem utworzenia nowych miejsc pracy.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 22 sierpień 2016 12:56
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe