Zaloguj się

Polska w pierwszej europejskiej trójce pod wzlędem popytu na magazyny

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec I półrocza 2017 r.

- Za nami najlepsze półrocze w historii polskiego rynku magazynowego. Firmy podpisały umowy najmu na rekordowe 1,72 mln m kw., z czego na nowe kontrakty wraz z ekspansjami przypadło 1,3 mln m kw. W ten sposób Polska stanęła na europejskim podium pod względem popytu netto, za Niemcami i Holandią. Tak wysoka aktywność najemców daje bardzo duże szanse na kolejny rekord - łącznie 3 mln m kw. popytu na koniec 2017 r. - wylicza Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

   Najwięcej magazynów wynajęto w Polsce Centralnej.

- Najbardziej aktywni najemcy w I półroczu to operatorzy logistyczni, sieci handlowe oraz firmy z branży lekkiej produkcji. Co ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko popyt netto to właśnie na handel detaliczny przypadnie większy metraż kontraktów najmu - dodaje Tomasz Olszewski.

   Podaż
- Polska, z zasobami magazynowymi wielkości 11,9 mln m kw., jest ósmym co do wielkości rynkiem magazynowym w Europie. I o ile nie możemy porównać się z takimi magazynowymi potęgami jak Niemcy - 60 mln m kw. powierzchni (najwięcej na kontynencie), to Polskę cechuje imponująca dynamika wzrostu. W I półroczu sektor magazynowy urósł o ponad 700 000 m kw., dając Polsce drugie miejsce w Europie pod względem aktywności deweloperów - komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.

  W I półroczu najwięcej (128 000 m kw.) nowej powierzchni oddano do użytku w Polsce Centralnej.

- Rynek nie zwalnia tempa - aktualnie w Polsce powstaje 1,66 mln m kw. powierzchni magazynowej. Najwięcej podaży w budowie przypada na Okolice Warszawy, Górny Śląsk, Szczecin i Polskę Centralną. Warto zauważyć stopniowy wzrost na wschodzących rynkach. W regionie Kujaw, Lubuskiem, Lublinie i Opolu budowane jest kolejne 115 000 mkw. powierzchni magazynowej - dodaje Jan Jakub Zombirt.

  24% powierzchni będącej aktualnie w budowie powstaje na zasadach spekulacyjnych. Deweloperzy decydują się na rozpoczęcie inwestycji niezabezpieczonych umowami najmu głównie na największych i najbardziej popularnych rynkach, takich jak Warszawa i Górny Śląsk.

   Pustostany i czynsze
Z danych na portalu www.magazyny.pl wynika, że wskaźnik pustostanów w II kwartale 2017 r. spadł o 0,6 p.p., osiągając w Polsce średnio 5,8%. Czynsze bazowe w I półroczu utrzymywały się na niezmienionym poziomie. Najwięcej płaci się za powierzchnie magazynowe w Warszawie (miasto) i w Krakowie - odpowiednio 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro za m kw. miesięcznie. Z kolei najniższe stawki oferowane są w Polsce Centralnej - 2,6-3,2 euro za m kw. miesięcznie, a także na rynkach Poznania (2,8-3,5 euro za m kw. miesięcznie) i Górnego Śląska (2,8-3,6 euro za m kw. miesięcznie). Kwoty te nie uwzględniają oferowanych przez właścicieli kontrybucji i stanowią podstawę do negocjacji.

 Rynek inwestycyjny
- Aktualnie wartość transakcji inwestycyjnych w segmencie magazynowym wynosi jedynie ok. 32 mln euro. Biorąc jednak pod uwagę wolumen umów w procesie negocjacji i na różnych etapach zaawansowania, spodziewamy się intensywnej końcówki 2017 roku i wyniku ponad 1,1 mld euro. Wolumeny generowane są przede wszystkim przez transakcje portfelowe o zasięgu europejskim - podsumowuje Tomasz Puch, dyrektor Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 29 sierpień 2017 12:36
Zaloguj się by skomentować