Zaloguj się

Twórca macierzy Kraljiča w Polsce

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Peter Kraljič, nazywany nie bez powodu ojcem chrzestnym zakupów, odwiedzi w październiku stolicę. Jego wizyta związana jest z honorowym uczestnictwem w piątej, jubileuszowej edycji konferencji zakupowej PROCON/POLZAK organizowanej przez firmę doradczą OptiBuy oraz Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów.

    Urodzony w 1939 roku w Słowenii Kraljič do dziś pozostaje autorytetem w kwestiach zakupów B2B czy zarządzania łańcuchem dostaw. W opublikowanym w 1983 roku artykule, przedstawił autorską metodologię, która pomagała zbadać zależności kategorii zakupowych w łańcuchu dostaw organizacji. Metoda ta zyskała ogromny rozgłos w pismach biznesowych i branżowych. Ponad 2500 cytowań i 35 lat później jest nieustannie stosowana jako fundamentalne narzędzie do nakreślania podstaw strategii zakupowych przedsiębiorstw na całym świecie.

- Macierz stworzona przez dr. Kraljiča jest dla zakupów w biznesie tym, czym analiza SWOT jest dla zarządzania strategicznego lub tym, czym macierz BCG dla controllingu - podkreśla Mateusz Borowiecki, CEO w OptiBuy, ekspert zakupowy. - Metodę tę poznałem w czasie studiów, lata temu. Ciężko uwierzyć, że będę mógł poznać jej twórcę - dodaje.

   Znaczenie działów zakupów rośnie z roku na rok. Coraz więcej dużych i średnich firm widzi w kupcach nie tylko szansę na oszczędności, ale i szansę na zdobycie przewagi konkurencyjnej. W obecnej gospodarce, pilnowanie tzw. liczb i cyferek, czyli kosztów, przejmowane jest przez automaty i maszyny. Strategiczne relacje z dostawcami, poszukiwanie wartości w tych relacjach, w których agentem jest właśnie dział zakupów, zdobywa należną pozycję w strukturach organizacyjnych w Polsce.

- Działy zakupów stały się ważnym partnerem biznesowym organizacji - mówi Andrzej Zawistowski, członek zarządu PSML. - Ich znaczenie będzie rosnąć, bo zmienia się ich funkcja. Nie chodzi już o koszty, chodzi o wartość płynącą z tego co firma kupuje i z kim współpracuje. Jestem przekonany, że sam dr Kraljič odniesie się w swoim wystąpieniu do tej transformacji i zmian, jakie zaszły w zakupach na przestrzeni 35 lat.

   Żyjąca legenda zakupów poruszy kwestie globalizacji i roli zakupów oraz zmieniającej się specyfiki łańcuchów dostaw podczas swojego wykładu w ramach konferencji PROCON/POLZAK, 23 października br. w Hotelu Marriott Centrum w Warszawie.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 21 sierpień 2018 14:47
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe