Zaloguj się

#RabenExpress dla banków żywności

11 grudnia ruszyła trzecia odsłona kampanii #RabenExpress. Tym razem we wspólną podróż wybrali się Rafał Gębura z „7 metrów pod ziemią” i Jakub Olejniczak kierowca Raben Logistics Polska. Celem kampanii jest pomoc bankom żywności w ratowaniu jedzenia przed zmarnowaniem i udowodnienie prawdziwości hasła kampanii społecznej „Transport jest potrzebny”. Po tygodniu od startu akcji udało się zebrać 76 500 zł, które pomogą uratować aż 612 ton żywności, czyli 1,2 mln posiłków.

#RabenExpress to kampania bazująca na marketingu influencerskim. Jej formuła jest banalnie prosta - kierowca ciężarówki zabiera ze sobą w trasę na stopa znanego influencera. Tym razem w drogę z kierowcą Jakubem ruszył Rafał Gębura z internetowego talk-show "7 metrów pod ziemią". Celem akcji było pokazanie drogi ratowanej żywności.

- W najnowszej odsłonie naszej akcji #RabenExpress postanowiliśmy wesprzeć Banki Żywności, pokazując drogę ratowanej żywności od darczyńcy aż do rąk potrzebujących. A jednocześnie promując akcję „Stoliczku nakryj się”, której celem jest zebranie środków na transport tej żywności. 1 zł umożliwia Bankom Żywności uratowanie aż 8 kg produktów spożywczych, z których można przygotować aż 16 posiłków - mówi Klaudyna Polanowska-Skrzypek, PR manager Grupy Raben.

Przekazana przez Makro żywność została zawieziona do Wielkopolskiego Banku Żywności, gdzie czekali na nią wolontariusze i pracownicy organizacji. Jedzenie zostało rozpakowane i posortowane, a jego część trafiła ponownie do ciężarówki Raben. Ostatnią, najprzyjemniejszą fazą tej podróży było dostarczenie przesyłki od Wielkopolskiego Banku Żywności do Domu Młodzieży w Poznaniu.
Grupa Raben zdecydowała się do tej wyjątkowej odsłony #RabenExpress zaprosić Rafała Gęburę, właśnie ze względu na jego zaangażowanie społeczne. W końcu kanał "7 metrów pod ziemią" i jego prowadzący, słyną z otwartości na drugiego człowieka i szukaniu w nim dobra. Rafał w reportażu na kanale "7 metrów pod ziemią" opowiada o paradoksie marnowania żywności. Okazuje się bowiem, że najczęściej wyrzucane produkty to: pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. Tymczasem 1,6 mln Polaków żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa.

- Nie znoszę wyrzucać jedzenia. Darowizna na rzecz Banków Żywności jest jak tabletka na wyrzuty sumienia. Najlepiej przyjmować regularnie - wyjaśnia Rafał Gębura.

W ramach #RabenExpress Rafał pokazuje trasę od darczyńcy (Makro), przez magazyn Banku Żywności aż do rąk potrzebujących (Dom Młodzieży w Poznaniu), podkreślając jednocześnie rolę kierowcy ciężarówki i transportu we współczesnym świecie. Opowiada także historię banków żywności i zachęca do wsparcia akcji „Stoliczku, nakryj się!”. Efekt akcji przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki tej współpracy, w ciągu tygodnia od premiery filmu, banki żywności otrzymały od darczyńców oglądających reportaż na kanale "7 metrów pod ziemią" - 76 500 zł, które pomogą uratować 612 ton pełnowartościowego jedzenia przed zmarnowaniem i dostarczyć je do najbardziej potrzebujących. Z uratowanej żywności powstanie aż 1,2 mln posiłków. Film do tej pory obejrzało ponad 360 tys osób.

- Uzyskana w ciągu 7 dni skala pomocy jest ogromna. Cieszymy się z niej niezmiernie i ze wsparcia Grupy Raben. Dzięki niemu będziemy mogli rozwiązać chociaż część ograniczeń, z jakimi mierzą się banki żywności, takich jak koszty transportu i paliwa - podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Banki żywności pozyskują żywność bezpłatnie od producentów, sieci handlowych, restauracji. Rocznie ratują średnio 80 tysięcy ton żywności, łącząc świat nadmiaru żywności i jej nadprodukcji ze światem, w którym dostęp do niej jest mocno ograniczony. Poniżej granicy ubóstwa żyje w Polsce ponad 4,1 mln osób, a w ubóstwie skrajnym 1,6 mln osób. By organizacja mogła wykorzystać w pełni swój potencjał i zwiększyć skalę pomocy potrzebne są pieniądze, na pokrycie kosztów przechowywania i transportu żywności. Stanowią one wciąż realne wyzwanie dla organizacji, mimo otrzymywania jedzenia jako darowizny, ponieważ nie zawsze transporty udaje się realizować tak jak ten z Grupą Raben - bezpłatnie.

- Jako operator logistyczny, obsługujący również branżę FMCG, wspieramy i promujemy odpowiedzialną konsumpcję. Dlatego w 2015 roku podjęliśmy współpracę z  Federacją Polskich Banków Żywności. Te lata zaowocowały 12 000 przewiezionych charytatywnie palet, 7 000 t uratowanej żywności i 3 mln wydanych posiłków. Zachęcamy także naszych klientów do przekazywania swoich produktów na ten szczytny cel - mówi Jakub Krzewina, koordynator ds. CSR w Grupie Raben.

Produkty spożywcze, które pozyskują Banki Żywności na cele społeczne, to m. in. żywność świeża, artykuły wymagające warunków chłodniczych i mroźni. Często zdarzają się także produkty z krótkim lub kończącym się terminem ważności. Dlatego tak ważny jest czas dostawy, który umożliwia przekazanie żywności w jak najkrótszym czasie do rąk osób najbardziej potrzebujących. Dzięki wsparciu logistycznemu Grupy Raben, Banki Żywności mogą skuteczniej pozyskiwać niesprzedaną, a nadającą się do spożycia żywność. Produkty nawet  z dwudniowym terminem przydatności do spożycia mogą trafić na stół i nakarmić niejedną głodną osobę.

- Grupa Raben, pomagając nam w transporcie żywności, wspiera nas tym samym w łączeniu ze sobą dwóch skrajnych światów - świata nadmiaru żywności ze światem, w którym dostęp do niej jest mocno ograniczony, a pusty talerz dla wielu Polaków jest wciąż codziennością. Osób potrzebujących w naszym kraju jest bardzo wiele. To nie są wyłącznie ludzie bezdomni, ale również tacy, którzy codziennie stają przed wyborem czy kupić jedzenie i leki, czy opłacić rachunki. My mamy dla nich wartościową żywność, którą pozyskujemy z nadprodukcji i nadwyżek w sklepach. Ograniczeniem i wyzwaniem dla nas są jednak wciąż koszty jej transportu i przechowywania, które musimy ponosić sami. Byśmy mogli zapełniać te puste talerze i stoły wielu ludzi w Polsce, prowadzimy obecnie kampanię „Stoliczku, nakryj się!”, w ramach której, poprzez wpłaty na stronie, pozyskujemy fundusze na całoroczną działalność Banków, w tym na koszt transportu i magazynowania. Cieszymy się, że akcję wspiera również Grupa Raben - podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Dlatego właśnie Rafał na swoim kanale zachęca do wsparcia Banków Żywności i przekazania swojej darowizny - można to zrobić na stronie http://bankizywnosci.pl. Pełen reportaż można zobaczyć na kanale "7 metrów pod ziemią": https://www.youtube.com/watch?v=CpRjnEc7dtg. Kampania #RabenExpress została zrealizowana już po raz trzecie we współpracy z agencją Good for you.

Ostatnio zmieniany w piątek, 04 styczeń 2019 11:13
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe