Zaloguj się

Amerykanie szukają produktów za granicą - laureaci Stevie® Awards wskazują jak do nich dotrzeć

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Stany Zjednoczone są obecnie jednym z najatrakcyjniejszych kierunków rozwoju dla przedsiębiorców e-commerce. Wielkość tamtejszego rynku konsumenckiego, otwarcie Amerykanów na import, szybki wzrost e-commerce oraz skłonność do kupowania w zagranicznych sklepach internetowych - splot wszystkich tych czynników powoduje, że sprzedaż online za ocean staje się dziś także dla polskich handlowców szansą na bardzo lukratywny biznes.

Skierowanie oferty do amerykańskich klientów oznacza konieczność zmierzenia się z dużą konkurencją. Z aktualnych analiz rynku wynika jednak jasno, jakie są obecnie narzędzia pozwalające osiągnąć w tej rywalizacji przewagę konkurencyjną.

Rynek, na który warto wejść
Stany to nie tylko gospodarcza potęga (odpowiadają za ponad 25 proc. światowej gospodarki), ale również największy na świecie rynek importowy - jego wartość wyniosła w 2018 roku 3,12 biliona dolarów, co odpowiada 14 proc. światowego importu.[1] To także największy rynek konsumencki.
Amerykańscy klienci są przy tym bardzo otwarci na handel transgraniczny. Aż 40 proc. użytkowników internetu w USA ma już doświadczenia związane z zakupami w zagranicznym sklepie online, a 77 proc. deklaruje takie plany. W połączeniu z wielkością rynku przekłada się to na imponujące liczby - w sumie, w samym 2018 roku, zakupów zagranicznych dokonały prawie 42 miliony Amerykanów. Wartość nabytych przez nich towarów wyniosła ponad 80 miliardów dolarów.

- Amerykanie bardzo chętnie szukają zarówno okazji zakupowych, jak i niepowtarzalnego asortymentu za granicą. Wśród importowanych do Stanów produktów, szczególnym powodzeniem cieszą się urządzenia i akcesoria elektryczne oraz elektronika, które łącznie odpowiadają za niemal 1/3 importu Stanów Zjednoczonych, ale również sprzęty medyczne i optyczne. W samym 2017 roku wartość ich importu wyniosła ponad 80 miliardów dolarów. Duże, 10-procentowe wzrosty sprzedaży odnotowują również odzież i produkty do pielęgnacji osobistej - mówi Edwin Osiecki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w DHL Express (Poland).

Klucz do portfeli amerykańskich konsumentów
Amerykanie lubią kupować mobilnie, o czym świadczą dane. W 2017 roku mobilna sprzedaż wyniosła w USA 156 miliardów dolarów, a do 2020 roku ma ona stanowić już 50 proc. transakcji e-commerce.[2] To ważna wskazówka: ciekawe i wygodne rozwiązania mobilne zwiększają szansę dotarcia do tamtejszego konsumenta. Podobnie jest z zaproponowaniem klientom szerokiego wachlarza płatności mobilnych.
Kluczowe są także rozwiązania logistyczne, które ułatwią klientom kwestie związane ze śledzeniem czy odbiorem przesyłek, dając mu poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad zakupami. Przykładem jest, oferowana przez DHL Expres, usługa On Demand Delivery, która z pozycji telefonu pozwala nie tylko na śledzenie obecnego statusu przesyłki, ale również na dowolną zmianę czasu i miejsca doręczenia. Znacznie usprawnia to proces last mile (dostawy na ostatnim odcinku) - fundamentalny dla doświadczeń klienta z całego zakupu.
Wsparcie ze strony logistycznych partnerów może okazać się niezbędne również ze względu na kwestie celne, nierzadko stanowiące barierę dla przedsiębiorców e-commerce, dopiero rozpoczynających handel transgraniczny. Szczególnie dla handlowców z sektora MŚP, może okazać się to dużym utrudnieniem, które znacznie wydłuża proces wysyłki. Dlatego tak istotna jest współpraca z partnerem logistycznym, który pomoże w odprawianiu celnym wysyłanych do Stanów towarów, znacznie przyspieszając wysyłkę. DHL Express posiada w tym celu własne agencje celne.

Eksperci e-commerce nagrodzeni przez Stevie® Awards
Pod koniec lutego DHL Express, jako jedna z jedynie trzech polskich firm, została laureatem prestiżowych amerykańskich nagród Stevie® Awards for Sales & Customer Service. Na uroczystej gali w Las Vegas firma została uhonorowana nagrodą Bronze Stevie® Award w kategorii Business Development Achievement of the Year - Transportation Industries za swój program wsparcia dla rozwoju e-commerce w Polsce. DHL Express od lat zajmuje się wsparciem polskich przedsiębiorców e-commerce, umożliwiając im ekspansję na rynki zagraniczne. Poza zapleczem logistycznym firma dzieli się z klientami bogatym know-how i specjalistyczną wiedzą, związaną między innymi z kwestiami celnymi.

- Nagrodzony program to przede wszystkim profesjonalne usługi konsultingowe, które pomagają klientom z powodzeniem osiągać sukces na rynku międzynarodowym. Jednym z najważniejszych czynników determinujących sukces w biznesie, na które powinni zwrócić uwagę internetowi sprzedawcy, jest odpowiednie poznanie kryteriów, jakimi kierują się klienci przy zakupie towarów w sieci. Zwłaszcza, jeśli kupują towary zza granicy - mówi Edwin Osiecki. - Bardzo istotny jest sprawny system obsługi, szczególnie jeśli chodzi o kwestie celne czy możliwość korzystania z intuicyjnych rozwiązań mobilnych. Coraz więcej klientów zwraca również uwagę na pewność i terminowość dostaw, które są stawiane wyżej niż ich cena. Pomagamy klientom we wszystkich wspomnianych kwestiach nie tylko dzięki własnej sieci agencji celnych czy usługom takim jak On Demand Delivery i dedykowana e-commerce aplikacja MyDHL+, ale również fachowym doradztwem opartym o analizy rynku, czy strony sklepu klienta.


[1] Statista, Total value of international U.S. imports of goods and services from 2000 to 2018.
[2] Statista, U.S. mobile retail commerce sales as percentage of retail e-commerce sales from 2017 to 2021.

Ostatnio zmieniany w środa, 20 marzec 2019 08:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe