logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Unijna dyrektywa "Track&Trace" nie taka straszna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dyrektywa ma na celu walkę z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi, ale część ekspertów obawia się, że uderzy głównie w legalnie działające podmioty, przede wszystkim ze względu na opóźnienia legislacyjne dotyczące ustawy wdrażającej nowy system w Polsce. Niektórzy specjaliści alarmowali do niedawna, że 20 maja palacze zostaną po prostu odcięci od "dymka".

Dziś wydaje się, że ryzyko jest znacznie mniejsze. Senat RP ma się zająć ustawą wdrażającą nowy system w Polsce. To nie będzie jeszcze koniec kwestii legislacyjnych, ale sprawy wydają się zmierzać w dobrym kierunku.

Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców
Wszystko to oznacza, że dla przedsiębiorców to już ostatni dzwonek do przygotowania się na wejście w życie dyrektywy "Track&Trace". Na szczęście narzędzia, które pozwolą sprostać nowym wymaganiom są łatwo dostępne, a ich wdrożenie nie musi wcale stanowić dla firmy wielkiego obciążenia.
Podstawowe narzędzia, jakimi powinien dysponować przedsiębiorca działający w branży tytoniowej, to teraz urządzenia mobilne zdolne do odczytu kodów Dot Code i Datamatrix, którymi oznaczane będą opakowania oraz stosowne oprogramowanie. Na polskim rynku dostępne jest m.in. oprogramowanie szwajcarskiej firmy Inexto.

Oprogramowanie Inexto, które dystrybuujemy na polskim rynku, daje szerokie możliwości integracji z systemami dotychczas używanymi przez producentów, dystrybutorów i hurtowników, co pozwala na płynne i niezaburzone przejście od jednego do drugiego. Integralną część naszej strategii stanowią usługi serwisu i technicznego wsparcia oprogramowania. Dostarczamy je lokalnie, co znacznie ułatwia i przyspiesza komunikację - mówi Marek Kuropieska, prezes zarządu firmy Aspekt.

Z myślą o rodzimym rynku, Aspekt przygotował polską wersję systemu Inexto. Integrację z dowolnym systemem informatycznym klienta zapewnia przygotowany przez Aspekt moduł Connector.

- Partnerem polskiego Aspektu jest również amerykańska Zebra, pionier w zakresie innowacji technologicznych dla przedsiębiorstw. Ich urządzenia mobilne są odpowiedzią na wymagania stawiane przez "Track&Trace". To wytrzymałe ręczne komputery mobilne, przeznaczone do użytku w przedsiębiorstwach, zdolne do skanowania wymaganych kodów - podkreśla Marek Kuropieska.

Konferencja rozwieje wątpliwości
Dyrektywie tytoniowej UE poświęcona będzie konferencja, która już 3 kwietnia odbędzie się w Hotelu Mercure Warszawa Centrum. Zaprasza na nią firma Aspekt (aspekt.net.pl), we współpracy z firmami Inexto (inexto.com) i Zebra (zebra.com). Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do przedstawicieli firm działających w branży tytoniowej, a poświęcone będzie zagadnieniom związanym z dyrektywą "Track&Trace" oraz możliwościom uzyskania przez firmy refundacji kosztów poniesionych w związku z koniecznością dostosowania się do nowych wymogów.

Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marzec 2019 10:17

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj