Zaloguj się

Rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych - zalety i zastosowanie

  •  Artykuł partnerski
  • Kategoria: Logistyka

Opakowania produkowane są m.in. z PVC, polipropylenu, polistyrenu i polietylenu. Używają ich firmy z sektora spożywczego, farmaceutycznego czy motoryzacyjnego. Powstałe w ten sposób: worki, butelki, tubki, tacki itp. skutecznie chronią produkty przed różnymi uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi.

Tworzywa sztuczne do produkcji odpornych opakowań
Popularne materiały, z których produkowane są transportowe opakowania z tworzyw sztucznych w branży automotive to polipropylen i polistyren. Z EPP i EPS powstają różnego rodzaju pojemniki oraz odporne na tłuszcz i wilgoć opakowania zwrotne, z których często korzysta właśnie branża motoryzacyjna. Z polistyrenu spienionego tworzone są m.in. opakowania o właściwościach termoizolacyjnych, takie jak: tacki i pudełka do przechowywania delikatnych części i artykułów elektromechanicznych.
Z polietylenu o dużej i małej gęstości powstają również opakowania dla innych branż. Korzystają z nich m.in. firmy zajmujące się wytwarzaniem opakowań dla różnych chemikaliów. Z kolei drugi rodzaj omawianego tworzywa służy również do produkcji pojemników i worków do pakowania odzieży - ich zaletą jest wysoka odporność na różne czynniki zewnętrzne.
Innym materiałem stosowanym w wielu branżach jest PVC, czyli polichlorek winylu. Służy do produkcji pojemników do pakowania olejów, butelek, tubek i artykułów kosmetycznych oraz produktów mleczarskich. Z PVC powstaje także folia, którą opakowuje się masła, mięsa, ryby i drób. Branża farmaceutyczna używa tego tworzywa do wytwarzania opakowań dla przyrządów medycznych, woreczków do przechowywania krwi.

Jakie zalety mają opakowania z tworzyw sztucznych?
Opakowania wyprodukowane z tworzyw sztucznych mają wiele zalet. Przede wszystkim świetnie chronią przechowywane w nich produkty i pozwalają im dłużej zachowywać świeżość. Co więcej, chronią je także przed uszkodzeniem i naruszeniem, więc z powodzeniem można w ten sposób transportować delikatne urządzenia elektroniczne. Opakowania z PVC, polipropylenu czy polistyrenu są lekkie, więc w trakcie transportu nie są dodatkowym obciążeniem. Tworzywa sztuczne są wdzięcznym materiałem do recyklingu. Np. PVC można odzyskać m.in. ze starych plastikowych okien i rur. Z kolei polistyren pozyskuje się z elementów ochronnych sprzętu elektronicznego czy tacek na jedzenie; natomiast polipropylen pozyskamy z opakowań spożywczych i plastikowych mebli. Firmy zajmujące się takim recyklingiem stosują metody materiałowe i surowcowe. Dzięki pierwszej z nich można uzyskać granulat, a dzięki drugiej mniejsze elementy składowe.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 14 październik 2019 13:01

1 komentarz

  • Bernard Klimczak
    Bernard Klimczak środa, 30 październik 2019 14:26 Link do komentarza

    Na szczęście firm, które dbają o wysoką jakość tworzyw sztucznych, nie jest tak mało. Ze względu na to, że jestem w tej branży już z 15 lat i obserwuję jej postęp z perspektywy klienta, mogę śmiało powiedzieć, że na chwilę obecną mamy świetnych producentów folii, opakowań, zdobywających certyfikaty, atesty. Do tego ceny u nas są naprawdę dobre. Prowadząc szeroko rozwiniętą gastronomię, potrzebuje się odpowiedniego producenta, który dostarczy produkty posiadające niezbędne atesty - w moim i żony przypadku (prowadzimy biznes razem) jest to producent, z którym jesteśmy związani już dobre 5 lat. A ofertę rozwijają, dzięki czemu my też możemy ulepszać procesy w firmie, dotyczące przechowywania żywności czy jej dostarczania.

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe