Zaloguj się

Wsparcie dla logistyków - usługi bibliograficzne ILiM

Rozmowa z Izabelą Wielicką, brokerem wiedzy logistycznej w ILiM

Iwo Nowak:
Od kwietnia tego roku Instytut Logistyki i Magazynowania, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na wiedzę w zakresie szeroko rozumianej logistyki, wprowadził nową usługę - usługę bibliograficzną. Czy rzeczywiście jest taka potrzeba?
Izabela Wielicka: Odpowiem wprost: niemal codziennie zwracają się do nas osoby - zwłaszcza studenci - z prośbą o pomoc w wyszukaniu informacji, materiałów, publikacji koniecznych na przykład do napisania pracy dyplomowej lub potrzebnych dla przygotowania innych publikacji, zestawień merytorycznych, analiz. Instytut Logistyki i Magazynowania przez blisko 40 letni okres działalności zgromadził ogromne zasoby bibliograficzne i edukacyjne. Prócz świetnie zaopatrzonej biblioteki prowadzimy też Bazę Publikacji, która jest wynikiem bieżącego przeglądu literatury i prasy logistycznej z kraju i zagranicy. Mając tak bogate zaplecze edukacyjne chcemy i możemy pomóc wszystkim zgłaszającym się do nas.
I.N.: I nie trzeba przychodzić osobiście - jak kiedyś do biblioteki - ale można wykorzystać do tego Internet?
I.W.: Na stronie internetowej czasopisma "Logistyka" - w sklepiku internetowym - można nabyć gotowe zestawienia bibliograficzne, czyli wykazy literatury dotyczącej takich tematów, jak: ekologistyka, logistyka miejska, outsourcing logistyczny, RFID itp. Ale przecież można zamówić także zestawienie bibliograficzne na indywidualny, wybrany przez siebie temat.
I.N.: Kto najczęściej korzysta z usług bibliograficznych ILiM?
I.W.: Przede wszystkim korzystają z niej studenci, zarówno dzienni, jak i zaoczni, choć nie tylko. Bywa, że zgłaszają się do nas wykładowcy, bądź osoby zawodowo związane z logistyką i gospodarką elektroniczną.
I.N.: Jak najkrócej można określić korzyści, jakie niesie nowa usługa dla zainteresowanych?
I.W.: Największą korzyścią jest z pewnością oszczędność czasu. Literatury branżowej jest coraz więcej. Pojawiają się wciąż nowe, również internetowe media. Trudno jest je wszystkie śledzić by być na bieżąco. Natomiast u nas, za niewielką opłatą i w krótkim czasie można otrzymać niezbędne informacje i wskazówki, przydatne dla każdego, kto zajmuje się problematyką logistyczną i e-biznesem.
I.N.: Dziękuję za rozmowę.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2006.
Ostatnio zmieniany w czwartek, 21 grudzień 2006 13:37
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe