Zaloguj się

III Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki - TransLogistics 2007

Już po raz trzeci na początku grudnia (6-7 grudnia 2007), odbyło się Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki – TransLogistics. Dwa dni, reprezentanci 14 kół naukowych z 12 najlepszych uczelni w Polsce, 18 referatów – studenckich i przedstawicieli firm, jedyna w skali studenckich konferencji publikacja z numerem ISBN – oto, co Koło Naukowe Logistics z Politechniki Wrocławskiej zaoferowało uczestnikom w tej edycji.

Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki TransLogistics jest imprezą, która już zdobyła uznanie wśród Kół Naukowych w Polsce. Jest także doceniana przez Firmy z branży TSL, niektóre z nich już drugi raz wzięły udział w tym święcie logistyki i transportu (m.in. Lufthansa) Obecna trzecia edycja, miała miejsce w najnowocześniejszej Sali Politechniki Wrocławskiej. Portal logistyka.net.pl objął patronat nad tą konferencją.

Tradycyjnie już, pierwszy dzień konferencji dedykowany był transportowi, natomiast drugi – logistyce. Otwarcia konferencji dokonali Prorektor Politechniki Wrocławskiej prof. Janusz Szafran oraz Dziekan Wydziału Mechanicznego, który zaprezentował nasz wydział – łączący tradycję z nowoczesnością. W dniu transportowym poruszone zostały zagadnienia – Panel 1: nowoczesne technologie w transporcie, Panel 2: sposoby finansowania flot pojazdów, Panel 3: bezpieczeństwo w transporcie. Już drugi raz gościliśmy przedstawiciela Lufthansa Cargo, który przedstawił praktyczne zarządzanie tak skomplikowanym systemem, jaki stanowi sieć tej firmy. Na praktycznym przykładzie zaprezentowane zostały narzędzia wykorzystywane w codziennej realizacji strategii firmy. Ponadto Lufthansa Cargo zaoferowała możliwość odbycia stażu przez uczestnika konferencji wybranego w drodze testu związanego z prezentacjami panelu pierwszego. Tego dnia uczestnicy wysłuchali także referatów firm: TimoCom, Panalpina Polska Sp. z o.o. oraz Europejskiego Funduszu Leasingowego. Referaty studenckie dotyczyły m.in. obsługi transportowej towarów niebezpiecznych (A. Mikołajczyk, A. Świniarski, KN AE Logic z Poznania, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu) czy pozytywnych aspektów stosowania CB-radia w celu skrócenia czasu przejazdu (K. Karaś, KN Logistics, Politechnika Wrocławska).

Dzień drugi to zagadnienia - Panel 1: nowe trendy w logistyce, Panel 2: komputerowe wspomaganie logistyki. Tego dnia rozpoczęliśmy od bardzo przyszłościowych tematów, jakimi były zamknięta pętla łańcucha dostaw (N. Edwardczyk, KN Logistyka. Politechnika Poznańska) i przegląd globalnych działań w zakresie reverse logistics (mgr inż. M. Plewa – Zakład Logistyki i Systemów Transportowych PWr - i K. Obuchowski, KN Logistics, Politechnika Wrocławska), które ze sobą korespondowały – oba związane z szerszym spojrzeniem na logistykę dystrybucji niż dotychczas. W pierwszym z nich pokazany był przykład firmy samochodowej odzyskującej wartość z używanych części przez ich ponowne użycie. W drugim referacie omówione zostały największe i najciekawsze akcje związane z wycofywaniem wadliwych produktów z rynku – jako jeden z rodzajów zdarzeń wywołujących konieczność prowadzenia przez firmy logistyki strumienia zwrotnego (reverse logistics). W tym dniu pojawił się także temat o nowoczesnych metodach zarządzania łańcuchami dostaw (S. Piątek, Eskape Identifikationstechnik AG, KN Logistics), traktującego o zastosowaniu Lean Logistics wspomaganego automatyczną identyfikacją. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia sposobu działania jednego z urządzeń wspomagających pracę w magazynie dostarczonego przez firmę Eskape Identifikationstechnik AG.  Także elektroniczna wymiana danych znalazła swoje miejsce w czasie TransLogistics 2007 – Koło Naukowe Logistyki (R. Kuśmierek, M. Pyza, S. Ignasiak, Akademia Rolnicza w Szczecinie) zaprezentowało nowe formy EDI – rozwiązania internetowe, które są łatwiej dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw (Mail-based EDI, Web-EDI, XML/EDI). Ponadto Koło Naukowe Logistyki i Jakości (A. Semik, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsko-Białej) udowodniło, że nie jest prawdą teza o zamieraniu kodów kreskowych. Wręcz przeciwnie – kody się także rozwijają, czego dowodem jest nowy standard GS1 DataBar (Reduced Space Symbology).

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe