Zaloguj się

Logistyczne All Inclusive - relacja z Targów CeMAT 2008

Logistyka na światowym poziomie. Na poważnie - czyli prezentacja sprzętu, infrastruktury, oprogramowania oraz na wesoło - czyli wózki widłowe z piasku, występy i imprezy. W niemieckim Hanowerze odbyły się Światowe Targi Intralogistyki CeMAT 2008.

Roczne obroty w wysokości 836 miliardów euro czynią z branży logistycznej trzeci co do wielkości sektor przemysłu w Europie. W dużej mierze jest to zasługą intralogistyki - w ostatnich latach sektor ten miał ponad dziesięcioprocentową dynamikę wzrostu, podczas gdy w przypadku logistyki nie przekroczyła ona 10%. Intralogistyka przyczynia się do rozwoju całej branży transportowej dzięki inwestycjom w nowoczesne systemy i innowacyjne rozwiązania technologiczne.

CeMAT – Światowe Targi Intralogistyki – to najważniejsze forum tej branży i platforma spotkań największych graczy na rynku. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w dniach 27 – 31 maja 2008 w Hanowerze. Przybyło na nią 1.100 wystawców, którzy swą ofertę zaprezentowali na 80.000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Oznacza to ponad dziesięcioprocentowy wzrost w stosunku do imprezy, która odbyła się w roku 2005. Dynamika wzrostu skali imprezy odzwierciedla więc dużą dynamikę rozwoju samej branży. Ponad połowę ogółu wystawców stanowiły firmy zagraniczne, dla których udział w CeMAT 2008 jest szansą, by zaprezentować swoją ofertę międzynarodowej publiczności.

Główne obszary tematyczne targów:
Urządzenia do transportu poziomego, wózki widłowe wysokiego podnoszenia oraz urządzenia do transportu wewnątrzzakładowego były w centrum uwagi na tegorocznych targach intralogistyki. W Hanowerze pojawili się niemal wszyscy liderzy światowego rynku zajmujący się tego typu rozwiązaniami. Oprócz zdecentralizowanych technologii informatycznych wspierających wewnątrzzakładowy przepływ materiałów i tworzenia sieci intralogistycznych, jednym z centralnych tematów imprezy był także trend do wykorzystywania rozwiązań przyjaznych dla środowiska – widoczny zwłaszcza na rynku urządzeń do transportu poziomego. Oszczędne napędy hybrydowe, silniki z niską emisją substancji szkodliwych, a także rozwiązania wymagające niskich nakładów serwisowych i technologie zmniejszające zużycie materiałów znalazły się w ofercie większości obecnych na targach dostawców.

W centrum uwagi CeMAT znalazły się także:
- zintegrowane systemy transportowe
- systemy magazynowe
- szafy i systemy do składowania wyrobów
- rozwiązania IT dedykowane dla firm z branży logistycznej
- sieci WLAN w służbie intralogistyki

Giełda pracy i kariery oraz Międzynarodowe Forum CeMAT
Nowością na targach była giełda pracy i kariery. Odwiedzający studenci WSL mieli więc dostęp do ofert staży, praktyk, pracy i rozwoju zawodowego. Przedstawiciele firm, agencji doradztwa personalnego, szkół wyższych, firm szkoleniowych i agencji pracy czasowej udzielali informacji i miejscach pracy i dostępnych kierunkach kształcenia wyższego i podyplomowego.

Nowością tegorocznych targów było także zorganizowanie Międzynarodowego Forum CeMAT. Codziennie w jednej z hal odbywały się wykłady z różnych dziedzin, a ich tematyka obejmowała między innymi perspektywy rozwoju sektora logistyki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Tu brylował Tomasz Janiak z Instytutu Logistyki i Magazynowania, który miał swoje wystąpienie na forum. Zaprezentował on wyniki raportu na temat stanu logistyki w Polsce. Skupił się na rosnącym znaczeniu usług logistycznych oraz atrakcyjności rynku dla inwestorów zagranicznych. Okazało się, że potencjał Polski rośnie w obliczu rozwoju logistyki europejskiej. Forum CeMAT zorganizowane zostało przy współpracy z Czasopismem Logistyka – jedynym polskim partnerem medialnym CeMAT 2008.

Wycieczka z WSL
Targi odbywają się co 3 lata. Inicjatorem wycieczek z WSL jest Instytut Logistyki i Magazynowania, założyciel uczelni. Na targi z Poznania wybrało się kilku pracowników ILiM, nauczycieli WSL, nauczycieli logistycznych szkół średnich współpracujących z WSL oraz dwudziestukilku studentów. Nad porządkiem i atmosferą wyjazdu czuwał Artur Olejniczak, pracownik naszej redakcji.

Uczestnicy wyjazdu mogli na własne oczy zobaczyć najnowsze rozwiązania logistyczne. Mieli możliwość nawiązania własnych kontaktów i zobaczenia jak organizuje się imprezę na światowym poziomie. Wystawcy poza prezentacją swoich rozwiązań zapraszali na poczęstunki, imprezy, a także stosowali niestandardowe formy promocji, np. budując wózki widłowe z piasku.

- Jechałam na targi zobaczyć jak prezentują się firmy i rozwiązania z zakresu RFID, gdyż zajmuję się tym już zawodowo - mówi Małgorzata Korczak, studentka WSL.

- Jest bardzo duża ilość wystawców i sprzętu niespotykanego na co dzień w Polsce – mówi Elżbieta Piotrowska, nauczycielka z Gdańska uczestnicząca w wyjeździe. - Mogę także podpatrzeć nowoczesne techniki prezentacji. Cały wyjazd jest doskonale zorganizowany i atrakcyjny merytorycznie, gdyż wzbogaca moją wiedzę, którą będę mogła wykorzystać potem w dydaktyce.

- Wycieczkę zorganizowaliśmy już po raz drugi - mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL. - Cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem i z pewnością będziemy ją powielać. Tym bardziej, że Niemcy z otwartymi ramionami czekają na naszych studentów. W 2011 r. pojawimy się więc tu ponownie. Te targi są niczym all inclusive w turystyce - odwiedzający znajdują tutaj wszystko, co wiąże się z logistyką, zanim zdążą o tym pomyśleć.
Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 czerwiec 2008 14:31
Zaloguj się by skomentować