Zaloguj się

Bądź widoczny na drodze

Niemal 135 tysięcy opasek odblaskowych otrzymają Polacy w związku z akcjami Goodyeara na rzecz polepszania bezpieczeństwa na polskich drogach. Wraz z najnowszym numerem tygodnika „Motor” (1 września br.) oraz 4 września br. z dziennikiem „Nowiny”, każdy z czytelników otrzyma odblaskową opaskę z logo Goodyeara, dzięki której będzie bardziej widoczny po zmierzchu.

Specjalny prezent od firmy Goodyear to elementy akcji „Bądź widoczny na drodze” oraz „Bezpieczne drogi Podkarpacia”, które mają polepszyć widoczność pieszych i rowerzystów, zwłaszcza po zmierzchu. W poprzednim numerze tygodnika „Motor” ukazał się raport na temat bezpieczeństwa pieszych w nocy, który pokazał ogromną skalę problemu. Co trzeci wypadek, do którego dochodzi na polskich drogach, to tzw. najechanie na pieszego. W 2007 roku aż 35% osób zginęło z tego powodu. W konfrontacji z pojazdem, pieszy praktycznie nie ma szans, które dodatkowo maleją po zmroku, gdy staje się on gorzej widoczny.

W najnowszym „Motorze” oprócz specjalnego prezentu, czytelnicy znajdą również informacje o tym jak nosić opaskę, by być widocznym dla kierowców nocą. Można tam znaleźć także dane o tym jak opaska odblaskowa wpływa na bezpieczeństwo pieszego idącego nocą poboczem oraz w trakcie przechodzenia przez ulicę. Podczas tegorocznego, XII Festynu Dębica-Dębicy, który odbył się 30 sierpnia 2008 roku w Dębicy, zostało rozdanych kilkaset opasek z logo Goodyeara.

Jak pokazują statystyki słabo widoczni piesi są równie dużym zagrożeniem na polskich drogach jak piraci drogowi. Kierowcy jadący na światłach mijania w dobrych warunkach pogodowych, są w stanie dostrzec pieszego lub rowerzystę dopiero w odległości 40 metrów. Na tak krótkim odcinku kierujący pojazdem nie jest w stanie podjąć decyzji o hamowaniu, a następnie wyminąć pieszego. Dla porównania człowiek z opaską odblaskową jest widoczny już z odległości 100-150 m, nawet przy światłach mijania.

Współpraca Goodyeara z „Motorem” i „Nowinami” to kolejny element różnorodnych działań firmy na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. W maju tego roku ruszył pierwszy w Polsce ogólnopolski program na rzecz bezpieczeństwa kierowców samochodów firmowych - http://www.defensywnikierowcy.pl/ - Bezpieczne Auto Firmowe. Ideą programu jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i świadomości kierowców poprzez popularyzację zasad jazdy defensywnej (Defensive Driving) wśród kadry kierowniczej oraz pracowników firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, użytkujących samochody służbowe.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 02 wrzesień 2008 11:59
Zaloguj się by skomentować