Zaloguj się

Solaris podsumowuje rok 2009

W 2009 roku firma Solaris Bus & Coach S.A. wyprodukowała i sprzedała najwyższą w historii spółki liczbę pojazdów. Wyniosła ona 1114 autobusów i trolejbusów. W porównaniu z rokiem 2008 oznacza to wzrost sprzedaży o 7,5%.- Mimo wszechogarniających nas w ubiegłym roku informacji o kryzysie i spowolnieniu gospodarczym, dla naszej firmy był to bardzo dobry okres. Udało nam się osiągnąć założone cele: wzrost produkcji i sprzedaży, potwierdzenie pierwszego miejsca na rodzimym rynku i co z tym związane - utrzymanie zatrudnienia. Kolejny rok z rzędu zajęliśmy pozycję lidera krajowego rynku autobusów. Zwiększyliśmy także nasze udziały na rynkach zagranicznych. Znając nasz plan zamówień, mogę stwierdzić, że równie optymistycznie zapowiada się rok 2010 - mówi Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris w Polsce
Łączna sprzedaż pojazdów marki Solaris w roku 2009 wyniosła 1114 sztuk. Jest to najlepszy wynik w historii firmy. W porównaniu z rokiem 2008 sprzedaż Solarisów zwiększyła się o 77 sztuk, co oznacza 7,5% wzrostu. Kolejny rok z rzędu Solaris zajął pozycję lidera w Polsce. Sprzedaż na poziomie 262 pojazdów, dała firmie 27% udziałów w całkowitym rynku autobusowym. Jest to dokładnie taki sam procentowy wynik jak w roku 2008. Rozpatrując tylko segment autobusów miejskich przewaga Solarisa nad konkurentami była jeszcze większa. Aż 53% nowych autobusów miejskich kupionych w ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano w fabryce Solarisa. Na koniec poprzedniego roku liczba przedsiębiorstw komunikacyjnych, które w swoim taborze posiadają autobusy marki Solaris wzrosła do 93. Łącznie we flocie polskich przewoźników jest już ponad 2500 autobusów wyprodukowanych w podpoznańskim Bolechowie.Sprzedaż eksportowa
Sprzedaż spółki poza granice kraju była w roku 2009 rekordowo wysoka. W podsumowywanym okresie do zagranicznych odbiorców dostarczono aż 852 Solarisy. Najwięcej, bo aż 322, dotarło do Grecji. Był to przede wszystkim efekt realizacji zamówienia na 320 autobusów dla firmy ETHEL z Aten. Tradycyjnie już wysoki udział w sprzedaży eksportowej stanowiły dostawy do Niemiec. Aż 231 autobusów sprzedanych do tego kraju, dało polskiej firmie trzecie miejsce na rynku tuż za rodzimymi potentatami niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Udziały Solarisa w segmencie pojazdów miejskich wyniosły 9,5% i były największe wśród nie niemieckich wytwórców autobusów.

Wyniki finansowe i zatrudnienie
W roku 2009 przychody firmy Solaris po raz kolejny przekroczyły miliard i wyniosły 1175 mln złotych. W porównaniu z rokiem 2008 jest to o 120 mln złotych więcej, (wzrost o 11%). Zatrudnienie na koniec roku 2009 wyniosło 1562 osoby, co oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 12 osób.

 - Solaris, był jednym z nielicznych przykładów firmy w branży motoryzacyjnej, która w ubiegłym roku zwiększyła swoją produkcję, wielkość przychodów i zatrudnienie. W bieżącym roku chcemy jeszcze przyspieszyć tempo rozwoju - zapowiada Solange Olszewska, prezes zarządu spółki.

Tramwaje marki Solaris

W roku 2009 odbyła się długo oczekiwana premiera pojazdu szynowego marki Solaris. W pełni niskopodłogowy, pięcioczłonowy i jednoprzestrzenny tramwaj Solaris Tramino po raz pierwszy został zaprezentowany szerokiej publiczności w październiku 2009 podczas targów TRAKO w Gdańsku. Miesiąc później spółka wygrała przetarg i podpisała umowę na dostawę 40 tramwajów dla MPK w Poznaniu. Zgodnie z kontraktem pierwsze Solarisy Tramino dotrą do stolicy Wielkopolski w czerwcu 2011 roku, a dostawy zakończą się w marcu 2012 roku przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

- Obecnie egzemplarz pre-produkcyjny Solarisa Tramino przechodzi serię testów w Poznaniu. Na początku marca tramwaj rozpocznie testy w ruchu ulicznym. Równolegle trwają przygotowania do produkcji seryjnej tramwajów. W połowie lutego br. zakupiliśmy halę produkcyjną w Środzie Wlkp. - niedaleko spawalni szkieletów autobusów. W hali o powierzchni 3,5 tysiąca m kw. odbywać się będzie produkcja konstrukcji stalowych, przy której zatrudnionych zostanie około 80 osób. W najbliższych dniach zapadnie też ostateczna decyzja na temat tego czy montaż końcowy tramwajów odbędzie się w hali, którą wynajmiemy czy też w zupełnie nowym obiekcie, który zbudujemy od podstaw. Przy montażu końcowym zatrudnienie znajdzie dodatkowych około 200-250 osób - mówi o planach tramwajowych Krzysztof Olszewski, przewodniczący rady nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Ostatnio zmieniany w środa, 24 luty 2010 14:37
Zaloguj się by skomentować