Zaloguj się

Regionalne Forum Logistyczne CASTLE już za nami!

W siedzibie Instytutu Logistyki i Magazynowania (ILiM) w Poznaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych i regionalnych władz, instytucji europejskich, a także przedstawicieli świata logistyki. Organizatorami spotkania byli ILiM oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.


Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza to warsztat poświęcony centrom kompetencji oraz konsolidacji instytucjonalnej w logistyce, druga - forum CASTLE, podczas którego uczestnicy dyskutowali o Green logistics, o rozwoju klastrów i technik informacyjnych. Podstawą dyskusji były Najlepsze Praktyki zidentyfikowane w projekcie CASTLE.
CASTLE to unijny projekt nakierowany na usprawnienie publicznej polityki dotyczącej transportu i logistyki ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb sektora MŚP, zakłada przeprowadzanie badań i analiz w celu stworzenia nowego narzędzia służącego polityce regionalnej.
Projekt koncentruje się na następujących 4 tematach:

  • wzmocnienie regionalnych rynków logistycznych,
  • zwiększanie popytu na usługi logistyczne wśród przedsiębiorstw produkcyjnych,
  • rozwój programu szkoleń logistycznych dla sektora MŚP,
  • konsolidacja instytucjonalna i tworzenie warunków do współpracy publiczno - prywatnej (Regionalne Fora Logistyczne, Centra Kompetencji w Logistyce).

Pierwsza część spotkania dotyczyła koncepcji utworzenia Centrum Kompetencji w Logistyce w regionie Wielkopolski. Wyjaśnione zostało pojęcie, cel i zadania Centrum, dlaczego jest ono potrzebne logistyce w Wielkopolsce oraz koncepcja Centrum w odniesieniu do partnerstwa strategicznego w Regionalnej Strategii Innowacji. W drugiej części spotkania odbyło się forum, podczas którego poruszane były tematy związane z rozwojem klastrów logistycznych, technik informacyjnych oraz trendy i praktyki biznesowe w Green logistics. Celem jednej z prezentacji było także pokazanie rzeczywistych korzyści wynikających ze współpracy firm (użytkowników transportu) w grupowych zakupach usług transportowych przy wykorzystaniu dedykowanych narzędzi informatycznych, jakim jest platforma KASSETTS.

Regionalne Forum Logistyczne to doskonała okazja do dyskusji na temat najlepszych praktyk zidentyfikowanych w projekcie. Uczestnicy z Polski oraz z zagranicy mieli okazję wymienić doświadczenia ze swoich regionów w celu ulepszenia lokalnej i regionalnej polityki w logistyce Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Więcej informacji o projekcie mogą Państwo znaleźć na stronie: www.castle-project.ue oraz www.ilim.poznan.pl/castle


Instytut Logistyki i Magazynowania pełni rolę polskiego centrum kompetencji w zakresie logistyki i gospodarki elektronicznej. Realizuje prace badawczo-rozwojowe i usługi doradcze podnoszące efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i całych łańcuchów dostaw. Jako organizacja krajowa GS1 zarządza systemem GS1 w Polsce skupiającym 18 tysięcy przedsiębiorstw. Wspiera uczestników systemu w efektywnym wdrażaniu globalnych standardów i nowych zastosowań opartych między innymi na kodach kreskowych. Aktywnie działa w europejskiej przestrzeni badawczej w roli koordynatora i partnera projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Konsekwentnie rozwija kompetencje w zakresie e-gospodarki i podejmuje rolę głównego wykonawcy programów rządowych związanych z rozwojem handlu elektronicznego i e-administracji w Polsce. Współpracuje z lokalnymi i krajowymi instytucjami gospodarczymi oraz działa w licznych stowarzyszeniach branżowych. Swoim klientom zapewnia dostęp do najnowszej wiedzy i innowacyjnych rozwiązań.

Kontakt:
Anna Dorna
Instytut Logistyki i Magazynowania
T: 61 850 49 44
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.castle-project.eu
www.ilim.poznan.pl/castle

Ostatnio zmieniany w środa, 29 czerwiec 2011 11:30
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe