Zaloguj się

FIA Truck Racing 2011

8 października 2011 r. odbyły się Mistrzostwa European Truck Racing Championship 2011 organizowane przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA). Kierowca ciężarówki MAN Antonio Albacete zdobył tytuł wicemistrza, a w klasyfikacji zespołowej zwyciężyła drużyna Team Cepsa - Truck Sport Lutz Bernau, jadąca na pojazdach MAN .Wyścigi w Le Mans zakończyły się podwójnym zwycięstwem zespołów MAN: Jochen Hahn zajął w trzecim przejeździe drugie miejsce, zdobywając tytuł mistrzowski.

- Po jedenastu latach dotarłem do celu moich marzeń - powiedział mistrz Europy podczas oficjalnej gali wieczornej. - Poza tym cieszę się, że po dłuższej przerwie znowu udało mi się wywalczyć dla Niemiec tyłu mistrza!

Wicemistrzem został Antonio Albacete, który w ostatniej tercji sezonu ponownie przyczynił się do wzrostu atrakcyjności mistrzostw dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu w walkę o zwycięstwo. Już w sobotę drużyna Lutza Bernaua zapewniła sobie tytuł mistrzowski w klasyfikacji zespołowej. Do tego przejazdu zgłoszono parę Antonio Albacete i Uwe Nittela, którzy pokonali dwa zespoły Renault oraz oba Freightlinery drużyny Buggyra.

- Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się zdobyć tytuł mistrza. Jochenowi Hahnowi, zdobywcy tytułu mistrza Europy w Truck Racing Championship, zawdzięczamy niepowtarzalną atmosferę przejazdu finałowego. Sukces MAN-a podkreśla dodatkowo tytuł wicemistrza Europy zdobyty przez Antonio Albacete oraz zespołowe zwycięstwo drużynowe. Traktujemy to jako dodatkowy impuls, który pozwoli nam na pełnym gazie wjechać także w przyszły sezon - mówi Björn Loose, szef działu sportów motorowych MAN.

Zwycięstwo Jochena Hahna jest już jedenastym zwycięstwem indywidualnym kierowców jeżdżących w ciągu ostatnich lat pojazdami marki MAN. Samochody MAN wystartowały w 2011 roku przeciwko silnej konkurencji innych marek. Ale już w drugim tygodniu mistrzostw Jochen Hahn zdecydowanie wysunął się na prowadzenie, wygrywając w Misano wszystkie wyścigi rozgrywane w ramach mistrzostw, obejmując tym samym prowadzenie w klasyfikacji ogólnej.
      Drużynę MAN startującą w wyścigu prowadzili do celu eksperci centrum kompetencji ds. silników w Norymberdze, zajmujący się silnikami stosowanymi w samochodach wyścigowych. Zespół Artura Kleina odpowiada za odpowiednie przygotowanie silników samochodów startujących w wyścigach oraz za zapewnienie serwisu na trasie mistrzostw.
      Zespoły MAN, także w sezonie 2011, reprezentowały pełne spektrum uczestników mistrzostw Truckrace. Oprócz uczestników o profesjonalnej strukturze organizacyjnej mogli się także zaprezentować kierowcy MAN zaliczani do obozu amatorów. Między innymi Hiszpan Javier Mariezcurrena świętował hucznie swoje zwycięstwo w Nogaro, a inny wielokrotny mistrz, Fin Mika Mäkinen oraz Jose Bermejo byli notowani w pierwszej dziesiątce. Bermejo odniósł swój największy sukces w macierzystych wyścigach w miejscowości Jarama pod Madrytem. Szczęśliwą rękę miał węgierski zespół Oxxo, który w Zolder zaprezentował nowego kierowcę. Norbert Kiss w swoim premierowym występie tylko o włos przegrał miejsce na podium, a w jednym z czterech wyścigów w swoim drugim przejeździe w zawodach w Jarama odniósł sensacyjne zwycięstwo. Kiss znalazł się także na podium finałowego wyścigu w Le Mans i zaliczany jest do najbardziej obiecujących talentów tej serii: otrzymał on tytuł „Rookie of the Year“.

Ostatnio zmieniany w piątek, 21 październik 2011 14:03
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe