logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Droga do bezpieczeństwa w Wielkopolsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponad 3500 dzieci z 30 wielkopolskich szkół podstawowych i przedszkoli odwiedzą wolontariusze - pracownicy Bridgestone Poznań - w ramach akcji edukacyjnej "Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze", organizowanej we współpracy z poznańską i wielkopolską policją. Najmłodsi z Poznania, Swarzędza, Gniezna, Wrześni, Pobiedzisk, Murowanej Gośliny i innych miejscowości będą mieli okazję poznać zasady bezpiecznego podróżowania oraz poruszania się po drogach.

   Tegoroczna, 9. edycja akcji "Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą" trwa od 27 lutego 2017 do 6 kwietnia 2017 r. W jej dotychczasowych odsłonach wzięło udział ponad 21 000 dzieci z wielkopolskich placówek oświatowych, dla których odwiedziny wolontariuszy i policjantów stawały się prawdziwym "świętem" bezpieczeństwa. Podobnych powitań w szkołach i przedszkolach mogą oni spodziewać się w tym roku.

- Każde odwiedziny w danej placówce są dla nas niezwykle inspirujące. Dzieci chętnie odpowiadają na pytania, biorą udział w symulacjach, ale też dzielą się swoimi doświadczeniami - mówi Joanna Michalak, koordynatorka akcji "Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze" z Bridgestone Poznań. - Ze swojej strony staramy się urozmaicić im wspólnie spędzony czas, aby wyniosły z zajęć wiedzę i wzorce zachowań, które przydadzą im się na całe życie. Jak co roku w drogę wyrusza więc z nami uwielbiany przez dzieci manekin Jan, czyli jeden z animatorów z naszej firmy przebrany w specjalny strój manekina testowego, którego używa się podczas symulacji wypadków samochodowych.

  Podczas warsztatów młodzi Wielkopolanie pod okiem Jana, wolontariuszy, policjantów i wychowawców będą mogli np. samodzielnie zapiąć pasy w foteliku, czy wziąć udział w symulacjach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Wszyscy uczestnicy otrzymają także odblaskowe torby z upominkami (np. kolorowankami), które nie tylko pomogą im zapamiętać potrzebne informacje, ale również pozwolą uwrażliwić ich opiekunów na problem bezpieczeństwa na drodze. W materiałach edukacyjnych znajdą się specjalne foldery dla rodziców, z których będą oni mogli dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo dobrać fotelik samochodowy dla swoich dzieci.

- Dzieci mają dużą wiedzę na temat bezpieczeństwa, jednak teoria nie zawsze idzie u nich w parze z praktyką, zwłaszcza w trakcie zabaw z rówieśnikami. Stąd też ogromna rola dorosłych, by przekazywać im pozytywne wzorce zachowań i dawać szansę, by mogły bezpiecznie sprawdzić swoje umiejętności w praktyce - mówi Elżbieta Wieczorek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu, pierwszej placówki odwiedzanej w ramach akcji "Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze". - Bezpieczeństwo naszych uczniów jest dla nas najważniejsze, dlatego oprócz dyżurów i realizowania tematów "całorocznych", przypominamy im o bezpiecznych zachowaniach podczas przerw oraz wycieczek, gdy podróżujemy środkami komunikacji miejskiej. Najmłodsze klasy dodatkowo ćwiczą bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, a wszystkie regularnie uczestniczą w spotkaniach z policją i strażą miejską. Dodatkowe tematy realizowane są również przed feriami i wakacjami, by dzieci pamiętały o bezpieczeństwie również w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

   Zgodnie z danymi Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2016 roku w Polsce miało miejsce 2973 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 72 osoby poniosły śmierć, a ponad 3200 doznało obrażeń. Liczby te ulegają zmianie, jednak wciąż pozostaje dużo do zrobienia - według raportu "Traffic Safety Basic Facts 2016" sporządzonego na zlecenie Komisji Europejskiej liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce dla grupy wiekowej do 15 roku życia w przeliczeniu na 1 mln populacji jest wyższa niż średnia dla całej UE . Pokazuje to, że prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa drogowego od najmłodszych lat jest wciąż bardzo potrzebne.

Ostatnio zmieniany piątek, 03 marzec 2017 15:45

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj