Zaloguj się

Spada liczba wypadków z udziałem ciężarówek

W ciągu dziesięciu lat liczba wypadków z udziałem samochodów ciężarowych spadła ponad dwukrotnie, choć liczba tych aut ciągle rośnie - wynika z raportu opracowanego na potrzeby akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”.

   W 2015 roku w Polsce ciężarówki brały udział w 3377 wypadkach drogowych. Przed dekadą podobnych zdarzeń było 7635. To oznacza spadek aż o 54 proc. Liczba wypadków z udziałem samochodów ciężarowych maleje, pomimo że z roku na rok ciężarówek w kraju przybywa. W 2006 roku było ich w Polsce ponad 2,1 mln, a w 2014 roku już ponad 3 mln. Systematycznie spada również liczba wypadków, w których zawinił kierowca ciężarówki i to w tempie znacznie większym niż liczba wszystkich wypadków drogowych (spadek o ponad 60 proc., w porównaniu do 54 proc. ogółem). Kierowcy samochodów ciężarowych odpowiadali w 2015 roku za niespełna 5 proc. wszystkich wypadków na polskich drogach. Dla porównania - w 2006 roku było to prawie 9 proc. Za mniejszą liczbą wypadków idzie także mniejsza liczba rannych i zabitych w wypadkach spowodowanych przez kierowców samochodów ciężarowych. Z danych wynika, że w 2006 roku z ich winy zginęło 496 osób. W 2015 było to niemal trzy razy mniej - 176.

- Firmy transportowe zaczynają kłaść bardzo duży nacisk nie tylko na ekonomię przewozów, ale też na pełną edukację związaną z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Coraz częściej organizują swoim kierowcom szkolenia, na których bezpieczeństwo jest głównym tematem - mówi Michał Proc z Volvo Trucks Polska, partnera akcji „Profesjonalni kierowcy”.

   Z pewnością na wzrost bezpieczeństwa wpłynęła znaczna poprawa jakości polskich dróg. Eksperci dostrzegają też, że zmieniają się sami kierowcy. Maleje liczba osób, która do branży transportowej trafia przypadkowo. Kierowcy dojrzeli, na drogach mniej jest zachowań niebezpiecznych, mniej złośliwości. Ważne jest również to, że w podnoszenie kwalifikacji kierowców zawodowych angażują się firmy z branży motoryzacyjnej. Przykładem jest trwająca od maja tego roku ogólnopolska akcja „Profesjonalni kierowcy” zorganizowana przez czterech liderów rynku: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Michelin. W jej ramach młodzi kierowcy ciężarówek, którzy nie mają jeszcze doświadczenia, mogą bezpłatnie doskonalić swoje umiejętności.

- Wzrost bezpieczeństwa na drogach jest bardzo istotny i podczas szkolenia kładziemy na to duży nacisk. Bezpieczna i odpowiedzialna jazda to mniejsza liczba wypadków oraz większy komfort pracodawców, którzy nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo przewożonego ładunku - podkreśla Mariusz Golec, prezes spółki Wielton.

   Uczestnicy szkoleń organizowanych w ramach akcji Profesjonalni Kierowcy poznają m.in., jak w realnym ruchu zachowuje się ciężarówka.

- Pokazujemy im, jaką bezwładność ma 40-tonowy zestaw, jaki dystans pokona pojazd od wciśnięcia hamulca do całkowitego zatrzymania się. Uczymy także m.in. jak manewrować w ciasnych przestrzeniach - wymienia Marcin Majak, Marketing Manager Volvo Group Trucks.

   Na mniejszą liczbę wypadków niewątpliwie wpływają także coraz bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa montowane w samochodach ciężarowych.

- Auta praktycznie z roku na rok są coraz nowocześniejsze, ale przede wszystkim właśnie bezpieczniejsze - podkreśla Michał Proc.

   Nowoczesne systemy to jednak nie wszystko. Eksperci przypominają, że komfortowa i bezpieczna jazda w największym stopniu zależy od samych kierowców.

- Jeśli kierowcy sami nie zadbają o dobrą opinię, trudno będzie oczekiwać, że ktoś okaże im na drodze szacunek - twierdzi Robert Kantorek, instruktor techniki Jazdy z Volvo Polska.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 13 październik 2016 09:12
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe