Zaloguj się

Szybka dostawa wprost do domu - kolejna odsłona badań rynku e-commerce DPDgroup

Według raportu Barometr E-Shopper najpopularniejszym sposobem dostawy zakupów internetowych w Europie jest przesyłka kurierska na adres domowy, którą preferuje aż 84% badanych internautów. Konsumenci coraz chętniej korzystają także z punktów nadania i odbioru (16% wskazań) i automatów paczkowych (8%). Dla 89% klientów bezpłatna dostawa jest jednym z ważniejszych czynników zachęcających do dokonania zakupów w danym e-sklepie.

 - Klienci oczekują skutecznego doręczenia już w pierwszej próbie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie przesyłek do miejsca, w którym przebywa odbiorca przez większą część dnia. Nie zawsze jest to dom, szczególnie w dni robocze, przez co na popularności zyskują alternatywne miejsca doręczenia takie, jak biuro, czy punkt nadania i odbioru - wyjaśnia Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

   Odbiór zamówionej przesyłki w miejscu pracy preferuje 12% ankietowanych. Doręczenie do punktu nadania i odbioru jest popularne szczególnie we Francji, gdzie z tego sposobu korzysta ponad połowa nabywców. W krajach bałtyckich z kolei sporą popularnością cieszą się automaty paczkowe. Z tej formy odbioru korzysta ponad 80% Estończyków. W Polsce dominuje dostawa do domu (82%), a z punktów nadania i odbioru w naszym kraju korzysta 12% konsumentów. 18% polskich internautów odbiera przesyłki w miejscu pracy.
Bezpłatna dostawa (89%) i przejrzyste koszty usługi logistycznej (91%) mogą zachęcić potencjalnych klientów do zakupów w sklepie internetowym. Konsumenci oczekują również sprawnego doręczenia następnego dnia (86%).

- Menedżerowie sklepów internetowych powinni wykazywać się dziś proaktywnością i skutecznie zachęcać do e-zakupów konsumentów preferujących tradycyjny kanał handlowy. Ścieżka zakupowa powinna być jak najbardziej intuicyjna, aby odbiorca docenił łatwość procesu składania zamówienia lub dyspozycji zwrotu, mimo że jest przyzwyczajony do tradycyjnych zakupów w sklepie stacjonarnym - mówi Rafał Nawłoka.

   Coraz bardziej świadomi konsumenci europejscy wymagają od firm kurierskich również usług dodatkowych i większej elastyczności w doręczeniach. 83% badanych oczekuje dostawy kurierskiej z możliwością zmiany terminu odbioru, a 80% chce wcześniej znać godzinę dostarczenia przesyłki przez kuriera.

- W odpowiedzi na oczekiwania klientów już kilka lat temu wprowadziliśmy na rynek usługę Predict, dzięki której odbiorca otrzymuje kontakt do kuriera wraz z interaktywną informacją o planowanej porze doręczenia przesyłki. Innym ważnym udogodnieniem jest uruchomienie przez DPD narzędzia ułatwiającego zwrot przesyłki, dzięki któremu cała procedura dla odbiorcy odbywa się za pomocą kilku kliknięć myszką - tłumaczy Rafał Nawłoka.

   Raport Barometr E-Shopper opracowany przez DPDgroup to pierwszy i najobszerniejszy raport na temat trendów w zakupach online na europejskim rynku. Został przygotowany przez firmę Kantar TNS, która zebrała opinie od 23 450 respondentów online w 21 krajach Europy. Badanie DPDGroup Barometr E-Shopper przeprowadziła firma Kantar TNS w dniach 19 września - 7 października 2016. Przeprowadzono wywiady online z 23 450 internautami w 21 krajach Europy: Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Irlandii, Łotwie, Włoszech, Litwie, Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.

Ostatnio zmieniany w piątek, 30 czerwiec 2017 16:22
Zaloguj się by skomentować