logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka wystawy United Buddy Bears od A do Z

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jak zorganizować logistykę międzynarodowej wystawy w Polsce? Jak zabezpieczyć ponad 140 „Misiów” na czas transportu? Jak zorganizować magazynowanie blisko wydarzenia? Komu powierzyć montaż i demontaż eksponatów? Co zrobić, aby figura była stabilna? Takim wyzwaniom już po raz kolejny stawiła czoła firma DB Schenker. Organizatorzy projektu Buddy Bears powierzyli DB Schenker transport międzynarodowy, magazynowanie, dostawę, rozładunek, montaż i demontaż eksponatów.

Musimy się lepiej poznać
Od 10 maja do 22 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie, dzięki zaangażowaniu logistycznemu firmy Schenker, gościła niecodzienna wystawa United Buddy Bears. 138 figur, z których każda została zaprojektowana przez artystę pochodzącego z jednego z krajów należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Projektowi przyświeca motto: „Musimy lepiej się poznać... pozwoli nam to lepiej zrozumieć się wzajemnie, bardziej sobie ufać i żyć razem w pokoju.” Wystawę wzbogacają 4 figury specjalne: Einstein, Miś Globalnej Etyki, Miś Złotej Reguły i Miś Szacunku dla Każdego Życia.

Dotychczas projekt gościł w największych metropoliach na 4 kontynentach i obejrzało go ponad 17 milionów ludzi. Buddy Bears promowały ideę tolerancji, porozumienia między narodami i kulturami, m.in. w Berlinie, Hong Kongu, Stanbule, Tokio, Seulu, Kairze, Wiedniu, Sydney i w Jerozolimie. Patronat nad polską edycją wydarzenia objęli: Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz i Burmistrz Berlina - Klaus Wowereit. W uroczystym otwarciu wystawy wziął udział także Janusz Górski, Prezes DB Schenker w Polsce.

- Społeczne zaangażowanie jest wpisane w strategię DB Schenker. Wystawa Buddy Bears jest dla nas szczególnym projektem, ponieważ łączy globalną logistykę - nasz podstawowy biznes z ideą tolerancji, różnorodnością kultur, a także działaniami o wymiarze charytatywnym. DB Schenker jest logistycznym partnerem tego projektu w Polsce, podobnie jak np. DB Schenker z Australii czy Austrii obsługiwał wystawy w stolicach swoich krajów – powiedział Janusz Górski, Prezes DB Schenker w Polsce.

Wiele etapów – wyzwania logistyczne
Organizacja wystawy zlokalizowanej w jednym z centralnych punktów miasta to duże wyzwane logistyczne. Zanim turyści i mieszkańcy stolicy zyskali możliwość podziwiania barwnych i niezwykłych dzieł sztuki, po stronie operatora logistycznego było wiele zadań do zrealizowania. DB Schenker odpowiadał za transport eksponatów z Berlina do magazynu w Teresinie oraz magazynowanie przed wystawą. Duże wyzwanie operacyjne stanowiła dostawa figur i innych elementów wystawy z magazynu na Pl. Zamkowy. Kolejnym etapem realizacji był rozładunek i montaż elementów wystawy.

W skład logistyki tego projektu wchodzi także magazynowanie opakowań elementów wystawy w trakcie jej trwania. Wraz z zakończeniem ekspozycji, firma DB Schenker była również odpowiedzialna za demontaż wystawy, magazynowanie eksponatów do czasu transportu powrotnego.

Transport eksponatów
Na transport z Niemiec do Polski składały się 142 eksponaty, zapakowane w ponad 2 metrowe skrzynie, wcześniej specjalnie zaprojektowane i wykonane przez DB Schenker w Niemczech. Każda skrzynia ważyła 135 kg. Pojedynczej figurze towarzyszyła 140-kilowa podstawa. Łączna dostawa obejmowała 33 palety z podkładami i figury Buddy Bears o łącznej wadze 42 ton.

- Odbiór Misiów odbył się w Berlinie pod koniec kwietnia. Średni czas załadunku jednego pojazdu wyniósł 2 godziny. Towar został dostarczony do magazynu Schenkera w Teresinie w dwóch etapach. W związku z tym, że trasę Berlin – Teresin, która wynosi ok. 550 km pokonaliśmy w 1 dzień, Buddy Bears szybko znalazły się w Teresinie – powiedział Tomasz Schmidt, spedytor z PU Poznań, odpowiedzialny za transport Miśków na trasie Berlin – Teresin.

Magazynowanie
Jednym z istotnych elementów oferty firmy DB Schenker jest logistyka magazynowa, która okazała się bardzo pomocna także w realizacji projektu United Buddy Bears. To właśnie w jednym z centrów logistycznych DB Schenker w Teresinie Buddy Bears magazynowane były przed wystawą.

- Na przyjęcie siedmiu naczep przygotowaliśmy powierzchnię ok. 200 m2, co wiązało się ze skonsolidowaniem miejsca i towaru w magazynie. Dwa tygodnie przed wystawą otworzyliśmy dwie skrzynie z eksponatami. Przetestowaliśmy przenoszenie podstaw i montowanie Miśków, mierząc orientacyjny czas montażu. Odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie pracowników pozwoliło nam sprawnie zrealizować cały projekt – powiedział Tomasz Ołubek, Koordynator Obsługi Logistycznej w DB Schenker.

Magazyn w Teresinie jest miejscem, w którym w trakcie trwania wystawy przechowywane były drewniane skrzynie, wykorzystywane do transportu Buddy Bears oraz palety pod podkłady. Tu także po zakończeniu projektu figury były magazynowane przed transportem powrotnym.

Dostawa figur na Plac Zamkowy i rozładunek
Transport Buddy Bears z Teresina na Plac Zamkowy był złożonym przedsięwzięciem, wymagającym od Schenkera pozyskania u władz miasta Warszawy specjalnych przepustek typu C4 i C16. Bez tych zezwoleń samochody z poszczególnymi elementami wystawy nie mogły wjechać na teren Starego Miasta – pod Kolumnę Zygmunta. Sam transport, ze względu na ograniczenia w ruchu drogowym panujące w stolicy, mógł być zrealizowany w godzinach 20.00–7.00 oraz 10.00-16.00. Pierwsza partia dostawy - podkłady pod eksponaty - miała miejsce 8 maja przed godz. 6.00 i jeszcze przed godz. 7.00 samochody opuściły miasto. Tego dnia na Plac Zamkowy trafiło 70 skrzyń z Misiami, kolejna partia dotarła następnego dnia zgodnie z godzinami określonymi w zasadach ruchu drogowego na terenie Warszawy.

- Do obsługi projektu Buddy Bears przeznaczono trzy naczepy firanki i dwa samochody 24-paletowe.Tak sprawne zrealizowanie dostawy figur było możliwe dzięki minimalizacji tzw. wolnych przebiegów. Samochody woziły towar w obie strony: Misie w skrzyniach z magazynu i puste skrzynie w drodze powrotnej. Zarówno w magazynie, jak i na Pl. Zamkowym oczywiście korzystaliśmy z wózków widłowych, które przyjechały w pierwszym transporcie – wyjaśnia Przemysław Sulej, Koordynator Organizacji Produkcji w warszawskim oddziale DB Schenker.

Montaż wystawy
DB Schenker, znany z kompleksowych rozwiązań logistycznych i szerokiego zakresu usług dodatkowych, w ramach realizacji projektu United Buddy Bears odpowiedzialny był także za montaż i demontaż wystawy. W przygotowaniu ekspozycji wzięło udział 16 pracowników DB Schenker z różnych oddziałów, w tym z magazynu w Teresinie, z Młochowa – siedziby warszawskiego oddziału firmy, Łodzi, Lublina i Krakowa.

- Montaż Miśków trwał dwa dni (8 i 9 maja) i zaczął się od rozłożenia podestów. Następnym etapem było ustawienie figur Buddy Bears. Na koniec zamontowaliśmy tabliczki z opisem konkretnej figury i dwie duże tablice informacyjne. Dzięki sprawności zespołu i doskonałej współpracy z działem odpowiedzialnym za transport udało się pobić rekord i wystawa United Buddy Bears w Polsce została ustawiona najszybciej – powiedziała Agnieszka Cinkowska, specjalista ds. Sprzedaży rozwiązań logistycznych z DB Schenker.

Zespół DB Schenker odpowiedzialny był także za demontaż wystawy.

Z jak Zakończenie
Wystawa United Buddy Bears pozwalała dostrzec elementy charakterystyczne dla poszczególnych kultur krajów członkowskich ONZ. Dzięki zaangażowaniu firmy DB Schenker i kompleksowej ofercie rozwiązań logistycznych na rzecz wystawy, wspólnie z Buddy Bears można odbyć radosną podróż dookoła świata.

[informacja prasowa: Schenker Sp. z o.o., ul. 01-237 Warszawa, ul. J.K. Ordona 2a]

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj