logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jubileusz DHL

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Światowy lider usług ekspresowych i logistycznych świętuje 40 lat swego istnienia.

- W 1969 roku trzech mężczyzn postawiło pierwsze kroki na księżycu, osiągając to, co do tej pory wydawało się niemożliwie. Kilka miesięcy później, Adrian Dalsey, Larry Hillblom i Robert Lynn założyli DHL, sprawiając, że świat stał się mniejszy -  powiedział Frank Appel, prezes zarządu Deutsche Post DHL - DHL, pionier na rynku międzynarodowych usług ekspresowych, sprawił, że doręczenie dokumentów okazało się możliwie w ciągu jednej nocy, a nie kilku dni.

DHL jako firma ekspresowa rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Dzięki strategicznemu połączeniu z dwoma liderami na rynku, czyli Danzas Air & Ocean w 2002 roku i Exel w 2005 roku, usługi ekspresowe zostały poszerzone o fracht morski i lotniczy oraz zarządzanie łańcuchem dostaw.  DHL był w stanie zaoferować kompleksowy pakiet usług logistycznych w ramach globalnej sieci logistycznej, obejmującej ponad 220 krajów i terytoriów zależnych.  Dzisiaj DHL jest liderem branży w wielu segmentach: numer 1 we frachcie lotniczym i morskim, numer 1 w międzynarodowych usługach ekspresowych, numer 1 w logistyce kontraktowej i numer 2 w europejskim frachcie drogowym. Dzięki wprowadzeniu rewolucyjnego serwisu - międzynarodowy system door-to-door ("od drzwi do drzwi") przy doręczaniu pilnych czasowo dokumentów, DHL aktywnie wspierał firmy i organizacje na całym świecie. A tym samym uczestniczył w rozwoju światowej gospodarki. DHL wciąż odkrywa nowe możliwości logistyki i wprowadza innowacyjne rozwiązania, które później stają się standardami w branży. Należy do nich m.in. wykorzystanie RFID w zarządzaniu zapasami czy technicznie zaawansowany system śledzenia, który monitoruje i, jeśli to konieczne, przekierowuje przesyłki w czasie rzeczywistym do dowolnego miejsca na świecie. DHL jako pierwszy zainicjował działalność Centrum Innowacji w Troisdorf k/Bonn (2007 rok). Tutaj opracowywane są innowacyjne rozwiązania logistyczne, z jednej strony przystosowane do wykorzystania rynkowego a z drugiej elastyczne i proekologiczne. DHL uruchomił także dział Global Customer Solutions (GCS), który przygotowuje indywidualne, "szyte na miarę" rozwiązania dla kluczowych klientów na całym świecie, spełniając ich potrzeby w tym zakresie. DHL, również jako pierwszy, zaoferował swoim klientom proekologiczną opcję wysyłania przesyłek czyli GOGREEN DHL. Jej celem jest neutralizowanie emisji dwutlenku węgla, powstałej w czasie transportu. W 2008 roku DHL stał się też pierwszą firmą logistyczną i ekspresową, która zobowiązała się do zmniejszenia emisji CO2 o 30% do 2020 roku. Podstawą wszystkich innowacyjnych zmian jest koncentracja firmy na efektywnym wykorzystaniu nowoczesnych technologii jako odpowiedzi na potrzeby klientów.

- Już bardzo wcześnie uznaliśmy, że sukces firmy polega nie tylko na wsłuchaniu się w to, czego oczekują nasi klienci, ale, co ważniejsze, szybkim i skutecznym działaniu. Bardzo często przewidujemy, czego oczekiwać będą nasi klienci i odpowiadamy na te potrzeby, zanim jeszcze klienci o nie zapytają - twierdzi Frank Appel.

Kierując się tą zasadą, jeszcze w czasie "zimnej wojny" DHL wytyczył szlaki handlowe do krajów takich jak Rosja czy Chiny (w Polsce DHL Worldwide jest obecny od 1983 roku). Kiedy "żelazna kurtyna" opadła, DHL, dzięki wiedzy i możliwościom logistycznym, był w stanie szybko wesprzeć firmy, które rozpoczęły działalność na tych rynkach. Takie podejście wiązało się również z korzyściami dla lokalnego biznesu, któremu otwarcie rynku umożliwiło eksport towarów. Obecnie DHL zdobywa pozycję lidera na światowych rynkach wschodzących, takich jak BRIC - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny, dzisiaj budujących swoją silną pozycję gospodarczą.                               

Ostatnio zmieniany piątek, 25 wrzesień 2009 13:55

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku…

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2017

7 grudnia br., podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ogłoszone...

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

7 grudnia br. firma DHL zgromadziła czołowych liderów i start-upy w dziedzinie logistyki i technologii,...

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Grupa Azoty podpisała porozumienie z CTL Logistics w sprawie m.in. przejęcia spółek celowych, a tym...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj