logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Prywatyzacja w Grupie PKP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Firma F5 Konsulting Sp. z o.o. została wybrana na doradcę w procesie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury - firmy zajmującej się budową i modernizacją infrastruktury kolejowej. Doradca prywatyzacyjny rozpocznie wkrótce pracę również w Polskich Kolejach Linowych w Zakopanem - ogłoszone zostało postępowanie w sprawie wyboru doradcy (w trybie negocjacji). Wkrótce wybrany zostanie też doradca (w przetargu nieograniczonym) do prywatyzacji spółki PKP Energetyka. Doradcy prywatyzacyjni pracują już w spółkach PKP Intercity, PKP Cargo, Bombardier Transportation (ZWUS) Polska i w Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku.

Zadaniem doradców prywatyzacyjnych jest m.in. ustalenie stanu i perspektyw rozwoju przedsiębiorstwa, analiza i ocena sytuacji prawnej majątku oraz wycena wartości spółki. W kolejnym etapie, doradca ma zarekomendować właścicielowi strategię prywatyzacji spółki, a następnie wspierać jej realizację.

- Celem prywatyzacji spółek Grupy PKP jest pozyskanie środków na ich rozwój, zrealizowanie inwestycji, które pozwolą na unowocześnienie czy rozszerzenie dotychczasowej działalności, zwiększając ich konkurencyjność na rynku - mówi Andrzej Wach, prezes zarządu PKP S.A.
 
W przypadku PNI środki te miałyby zostać przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu, wykorzystywanego do prowadzenia prac budowlanych i modernizacyjnych, Polskim Kolejom Linowym umożliwiłyby rozszerzanie zakresu dotychczasowej działalności, w PKP Energetyka miałyby zostać przeznaczone na budowę urządzeń i instalacji do wytwarzania energii elektrycznej, w PKP Intercity na zakup nowoczesnego taboru, zaś w PKP Cargo na kupno nowych wagonów oraz inwestycje w centra logistyczne i terminale przeładunkowe.
 
Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Sp. z o.o. świadczy usługi w zakresie modernizacji, projektowania i budowy dróg szynowych i kołowych, obiektów inżynieryjnych, budynków i budowli oraz kompleksowej naprawy i utrzymania infrastruktury kolejowej. W ostatnim czasie spółka pracowała m.in. przy modernizacji linii kolejowych: Warszawa - Łódź, Kunowice - Warszawa - Terespol, Warszawa Zachodnia - Warszawa Okęcie, Wrocław - Szczecin, Łuków - Radom czy przebudowa stacji Hrubieszów dla LHS. Obecnie spółka uczestniczy przy realizacji największych inwestycji, prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, jak modernizacja linii: Warszawa - Gdynia i Wrocław - Opole. PNI zatrudnia obecnie 1900 pracowników. Zgodnie z założeniami, rekomendacja strategii prywatyzacji spółki ma być gotowa w drugiej połowie tego roku.
 
Polskie Koleje Linowe S.A. są największą w kraju firmą, świadczącą usługi kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi i zjeżdżalniami grawitacyjnymi, zlokalizowanymi w atrakcyjnych turystycznie rejonach południowej Polski - Tatry (Kasprowy Wierch, Hala Gąsienicowa, Hala Goryczkowa), Pasmo Gubałowskie (Gubałówka, Butorowy Wierch), Góra Parkowa dominująca nad miastem Krynica, Palenica i Szafranówka w Szczawnicy, Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Spółka zatrudnia obecnie 200 pracowników. Termin złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na wybór doradcy prywatyzacyjnego mija 8 marca 2010r. Doradca miałby rozpocząć pracę w 2 kwartale tego roku.
 
PKP Energetyka S.A. jest przedsiębiorstwem dostarczającym energię elektryczną i jednym z jej większych krajowych odbiorców (3,4% zużycia krajowego). Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju, zlokalizowaną zarówno w centrach dużych miast, jak i na terenach słabiej zurbanizowanych. Największymi klientami PKP Energetyka, oprócz spółek Grupy PKP, są również: Dell Polska, Metro Warszawskie, General Motors Poland, Grupa Kęty, Echo Investment, Tesco Polska czy Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Oprócz dostarczania energii elektrycznej spółka świadczy również usługi elektroenergetyczne w bardzo szerokim zakresie na terenie całego kraju. Obecnie zatrudnia ponad 8 tys. osób. Termin złożenia ofert w przetargu nieograniczonym, który wyłonić ma doradcę prywatyzacyjnego, mija 23 marca 2010r. Doradca miałby rozpocząć pracę w 2 kwartale tego roku.
 
PKP Cargo S.A. jest spółką, zajmującą się kolejowymi przewozami towarów - przewozy konwencjonalne, kombinowane, ładunków ciężkich, ponadgabarytowych i niebezpiecznych, zarówno w komunikacji krajowej jak i międzynarodowej. Prowadzi także przewozy kolejowo – promowe. Każdego dnia PKP Cargo uruchamia średnio 1300 pociągów, obsługując ponad 10 tys. przedsiębiorców, tu m.in. Kompania Węglowa, ArcelorMittal czy Węglokoks. Spółka zatrudnia obecnie 28 800 pracowników. Doradca prywatyzacyjny w PKP Cargo pracuje od grudnia 2009 roku. Jest to konsorcjum firm McKinsey&Company, Banku Zachodniego WBK, Domu Maklerskiego BZ WBK oraz Kancelarii Weil, Gotshal&Manages. W ubiegłym roku w spółce wdrożony został głęboki proces restrukturyzacji, kontynuowany w roku bieżącym. Wprowadzane zmiany mają stworzyć warunki do wyjścia z ofertą dla inwestorów w 2011 roku.

PKP Intercity S.A.
to największy polski operator kolejowy, specjalizujący się w krajowych i międzynarodowych dalekobieżnych przewozach osób. Każdego dnia uruchamia średnio 500 pociągów, łączących centra miast i ośrodków turystycznych w kraju i za granicą, w trzech kategoriach: Express InterCity, Express oraz Tanie Linie Kolejowe. W ubiegłym roku pociągami PKP InterCity podróżowało prawie 52 mln pasażerów. Spółka zatrudnia obecnie 9 tysięcy pracowników. Doradca prywatyzacyjny w PKP Intercity pracuje od marca 2008 roku. Jest to konsorcjum firm PricewaterhouseCoopers Polska oraz ING Securities.
 
Doradcy prywatyzacyjni pracują również w: Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o. - PKF Consult Sp. z o.o. oraz Kolejowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Ciechocinku - F5 Konsulting Sp. z o.o.

Ostatnio zmieniany piątek, 26 luty 2010 09:45

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj