Zaloguj się

DSV - rekordowo dobre pierwsze półrocze 2010

Grupa DSV - globalny dostawca usług logistycznych, opublikowała raport finansowy po pierwszych sześciu miesiącach 2010 roku. Dzięki działaniom oszczędnościowym i lepszej koniunkturze udało się wypracować najlepszy półroczny wynik finansowy w historii koncernu.Przychody DSV na świecie wyniosły 20,4 mld koron duńskich (DKK), zaś zysk operacyjny EBITA - 1,04 mld DKK. Oznacza to, że DSV należy do pierwszej piątki największych przedsiębiorstw transportowo-logistycznych. W porównaniu z danymi za rok 2009 przychody wzrosły o niemal 12%, zaś EBITA o ponad 29%.

- Kluczowa była nasza szybka i zdecydowana reakcja na załamanie koniunktury - komentuje Jens Bjørn Andersen, prezes zarządu DSV A/S w Kopenhadze. - Kiedy rynek ruszył, okazało się, że utrzymaliśmy rentowność najmocniejszych fragmentów naszej działalności, jednocześnie poprawiając efektywność tam, gdzie dotychczas pozostawiała ona wiele do życzenia.

Zarówno specjalizująca się w spedycji drogowej dywizja Road, jak i lotniczo-morska Air&Sea osiągnęły wyniki wyższe od prognozowanych. Wzrost liczby przesyłek obsłużonych przez część drogową Grupy DSV dwukrotnie przewyższył tempo wzrostu rynku. Dzięki zakończeniu integracji z przejętym w 2008 r. ABX Logistics udało się także zwiększyć zyski operacyjne. Również DSV Air&Sea dobrze wykorzystało ożywienie na rynku. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy globalna wymiana handlowa niemal stanęła, DSV przewiozło drogą morską 22% więcej ładunków (rynek wzrósł o 15-18%), zaś lotniczą 35% więcej (rynek - 22-27%). Choć dostępność przestrzeni ładunkowej w transporcie morskim systematycznie rośnie, stawki frachtowe pozostają wysokie, ponieważ armatorzy stosują slowstreaming: statki płyną wolniej, aby oszczędzać na kosztach paliwa. DSV Solutions działa na rynku logistyki magazynowej, który najwolniej reaguje na zmiany koniunktury, między innymi ze względu na długoterminowe kontrakty. Wciąż mamy też do czynienia z wysoką podażą przestrzeni magazynowych i ostrą konkurencją cenową. Dlatego wzrosty przychodów i zysku operacyjnego w przypadku DSV Solutions były bardziej umiarkowane. Bardzo pozytywnym sygnałem jest jednak choćby ożywienie przemysłu motoryzacyjnego, zwłaszcza w krajach Beneluksu. Dobre wyniki i optymistyczne perspektywy skłoniły Grupę DSV do niewielkiego zwiększenia prognozowanych wyników. Oczekiwany przychód roczny to 41-43 mld DKK, zaś zysk operacyjny EBITA - 2-2,2 mld DKK. Grupa DSV w Polsce osiągnęła przychody wysokości niemal 225 mln PLN, co oznacza wzrost o blisko 13% w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 r. Margines zysku operacyjnego EBITA wyniósł 5,8%. Wszystkie trzy spółki Grupy miały w pierwszym półroczu kłopoty z utrzymaniem ubiegłorocznego poziomu rentowności - marża operacyjna obniżyła się z 21% do 17,9%. W polskiej Grupie DSV szczególnie duży - niemal dwukrotny w porównaniu z 2009 r. - wzrost sprzedaży oraz znaczące zwiększenie EBITA zanotowało DSV Air&Sea.

- Z załamania przewozów lotniczych i morskich wyszliśmy niewątpliwie znacznie efektywniejsi - komentuje Arkadiusz Mirek, dyrektor zarządzający DSV Air&Sea sp. z o.o. - Jestem zatem optymistą, choć ostrożnym, bo na powracającym do normalności rynku wszystko jest jeszcze możliwe.

Pomimo pewnego wzrostu sprzedaży zysk operacyjny EBITA największej spółki grupy w Polsce, DSV Road, spadł o blisko 25% w stosunku do pierwszego półrocza poprzedniego roku. Ma to przede wszystkim związek z drastycznym wzrostem kosztów transportu, między innymi podwyżką cen oleju napędowego o prawie 20%, oraz z umacnianiem się polskiej waluty w stosunku do euro i funta szterlinga.

- Konieczne jest pilne urealnienie cen usług transportu drogowego, także poprzez szerokie wprowadzenie mechanizmów dostosowujących je do rzeczywistego poziomu kosztów operacyjnych - podkreśla Piotr W. Krawiecki, prezes zarządu DSV Road. - W przeciwnym razie w czwartym kwartale z powodu niedoborów taboru należy liczyć się z poważnymi zakłóceniami w obsłudze dostaw.

Analogicznie do sytuacji w globalnej Grupie DSV, spośród polskich spółek skutki kryzysu najmocniej odczuło DSV Solutions. Zgodnie z oczekiwaniami widać już jednak efekty działań oszczędnościowych i handlowych podjętych przez spółkę: po pierwszych sześciu miesiącach 2010 r. zanotowała dodatni zysk operacyjny EBITA.

- Pomimo rosnącego optymizmu musimy pamiętać o utrzymaniu dyscypliny finansowej - podkreśla Thomas S. Jansson, wiceprezes zarządu Grupy DSV w Polsce. - Pozwoli to nam umocnić pozycję DSV w stosunku do konkurentów niezależnie od uwarunkowań rynkowych.Ostatnio zmieniany w czwartek, 02 wrzesień 2010 16:05
Zaloguj się by skomentować