Zaloguj się

Cechy Dobrej Floty

Klienci firm przewozowych oczekują szybkiego dostarczenia zamówionego towaru. Z kolei osoby zarządzające flotą starają się ograniczyć wydatki, aby zachować rentowność przedsiębiorstwa. Szybkość dostarczenia, redukcja kosztów dzięki ekonomicznej jeździe i przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy i ładunku - oto wyznaczniki nowoczesnej firmy przewozowej.Jak pogodzić ze sobą konieczność szybkiego dostarczenia towaru do kontrahenta zapewniając przy tym bezpieczeństwo swoim pracownikom i minimalizując koszty? Z tym trudnym zadaniem zmagają się menedżerowie flot przewozowych, którzy chcą sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku. Kluczem do sukcesu okazuje się być doświadczona i odpowiednio przeszkolona kadra, bo to człowiek w całym procesie logistycznym odgrywa najważniejsza rolę. Dobry kierowca potrafi terminowo dowieźć towar. Dba przy tym o to, aby ładunek i samochód, którym go przewozi, nie uległy uszkodzeniu. Dlatego instruktorzy z Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Test & Training Safety Centre opracowali cykl szkoleń, którego celem jest doskonalenie i optymalizacja techniki jazdy w zakresie bezpiecznego i ekonomicznego prowadzenia pojazdów. Przez cały październik kierowcy samochodów ciężarowych do przewozu cementu i kruszyw z firmy CEMEX Polska, producenta materiałów budowlanych, trenowali w podpoznańskich Bednarach według opracowanego specjalnie dla nich programu.

Bezpieczeństwo
Bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz przewożonemu ładunkowi podczas transportu. Kierowca samochodu ciężarowego powinien znać zachowanie pojazdu i efekty oddziaływania na niego sił fizycznych. Jest to ważne zwłaszcza podczas przewożenia płynów, materiałów sypkich czy wysoko załadowanych, ciężkich towarów. Kierowca powinien także umieć odpowiednio manewrować pojazdem podczas zmiany pasa ruchu czy pokonywania zakrętów. Ćwiczenia w odpowiednio przygotowanym ośrodku wyposażonym w tor i zakręt z płytą poślizgową, dzięki symulowaniu możliwych zjawisk występujących na drodze, pozwalają zaszczepić w kierującym ciężarówką pożądane odruchy. Umiejętności te mogą w krytycznej sytuacji zadecydować o bezpieczeństwie przewożonego ładunku, a czasem nawet uratować życie kierowcy.
 
Szybkość
Terminowość dostawców jest ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw. Ekonomiczne konsekwencje opóźnień w dostawach są oczywiste, zarówno dla klienta jak i firmy przewozowej. Wobec tego kierowcy mogą odczuwać stres w związku z nieoczekiwanymi spowolnieniami podczas przejazdu. Powstałe opóźnienia starają się nadrabiać prędkością, często przekraczającą obowiązujące ograniczenia. Jednak w tym przypadku większa prędkość nie musi być jedynym rozwiązaniem. Kierowca powinien znać obraną przez siebie trasę i przewidywać natężenie ruchu na niej. Również odpowiednia taktyka jazdy, bazująca na zastosowaniu technik obserwacji i wyczuleniu na możliwość zaistnienia sytuacji krytycznych, pozwala na dynamiczną jazdę zarówno w mieście, jak i poza nim. To pomaga skrócić czas przejazdu, bez konieczności przekraczania obowiązujących ograniczeń prędkości i łamania przepisów kodeksu drogowego.

Ekonomia
Bezpieczeństwo i szybkość transportu pozwalają także na redukcję kosztów przewozu towarów. Odpowiednie przygotowanie samochodu oraz zachowania podczas jazdy, takie jak np.: dostosowanie wysokości biegu do obrotów silnika, mogą pomóc w zredukowaniu ilości spalanego paliwa. Warto przy tym wspomnieć, że Eco-driving wcale nie musi oznaczać powolnego wleczenia się po drodze. Należy także pamiętać o innych kosztach, jakie ponosi firma przewozowa. Stosowanie zasad ekonomicznej jazdy przyczynia się również do wolniejszego zużywania się poszczególnych części samochodu, co z kolei zmniejsza koszty napraw. Bezpieczna i rozważna jazda pozwala na zmniejszenie częstotliwości występowania szkód i zachowanie premii od ubezpieczycieli.

Człowiek
Specjalny program szkoleń doskonalący technikę ekonomicznej i bezpiecznej jazdy kierowców samochodów ciężarowych został opracowany na potrzeby firmy CEMEX Polska. Uczestnicy kursu na co dzień zajmują się transportem materiałów budowlanych. Odbywające się w jesienne weekendy szkolenia były więc dla nich świetną okazją, aby sprawdzić w bezpiecznych warunkach swoje umiejętności i możliwości prowadzonych przez nich pojazdów. Flota Własna Działu Logistyki CEMEX Polska to blisko 90 zestawów do przewozu cementu oraz kruszyw. Łącznie w ciągu roku przemierza odległość blisko 10 milionów kilometrów, realizując w ponad 30 tysięcy dostaw. Rolą osób zarządzających tym zespołem jest zapewnienie aby ta praca wykonana została w sposób optymalny czasowo, kosztowo i co najważniejsze bezpieczny dla kierowców jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Mając to na uwadze, w 2008 roku firma wprowadziła program certyfikacji kierowców pod nazwą „Paszport Kierowcy CEMEX”, którego jednym z elementów są cykliczne szkolenia z jazdy defensywnej oraz „eco-drivingu”.

- Dostrzegamy wymierne korzyści płynące z przeprowadzania tego rodzaju szkoleń. Wielu kierowców na własnym przykładzie miało możliwość przekonać się o niewłaściwych nawykach lub nieprawidłowych odruchach za kółkiem, których zmiana pozwoli im wyjść cało ze skrajnych sytuacji - mówi Jacek Leśniewski, menedżer zespołu transportu CEMEX Polska.

Ostatnio zmieniany w środa, 17 listopad 2010 11:52
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe