Zaloguj się

Optymalizacja procesu logistycznego w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Puste przebiegi stanowią jeden z głównych problemów operacyjnych polskich firm produkcyjnych. Według danych statystycznych GUS, w ubiegłym roku, aż 26% kursów pozbawione było ładunków, co przyniosło przedsiębiorstwom milionowe straty. Sposobem na ich redukcję są platformy frachtowe, takie jak Giełda Transportowa Trans, która notuje dynamiczny wzrost użytkowników z sektora produkcyjnego.Przemyślane zagospodarowanie transportu pozwala znacznie obniżyć jego koszty. Wymaga to jednak zastosowania innowacyjnych rozwiązań, które dotychczas nie były powszechne wśród firm produkcyjnych. Europejska Giełda Transportowa Trans umożliwia optymalizację procesów logistycznych dzięki maksymalnej redukcji pustych przebiegów. Ostatni raport GUS, dotyczący wyników działalności w transporcie, obrazuje skalę problemu pustych przebiegów w latach 2008 - 2009. Przytoczone dane są sumą przewozów zarobkowych oraz gospodarczych. Największy odsetek transportów pozbawionych ładunków odnotowano w przewozach krajowych, gdzie sięgał on nawet 37%. Korzystniej zagospodarowany jest transport międzynarodowy, gdzie przewozy bez ładunków stanowią 14%. W przebadanym okresie, pomimo rosnącej liczby pokonywanych wozokilometrów, odnotowano nieznaczne polepszenie sytuacji. W transporcie krajowym zredukowano 2% pustych przebiegów, natomiast w międzynarodowym nie odnotowano zmian. Statystyki pokazują, że znaczna część firm wciąż nie wie, w jaki sposób poradzić sobie z zaistniałym problemem. Europejska Giełda Transportowa TRANS to giełda wolnych ładunków i pojazdów w Europie Środkowo-Wschodniej. Można wyszukać ładunek do przewiezienia, znaleźć fracht powrotny czy zaoferować swoje usługi przewozowe. Wiarygodność swojego zleceniodawcy czy podwykonawcy można zweryfikować dzięki ocenom i komentarzom innych uczestników rynku, Certyfikatowi Rzetelny Przewoźnik czy indeksowi wiarygodności płatniczej TransRisk. Obok firm spedycyjnych i przewoźników na giełdzie mogą zarejestrować się także firmy produkcyjne i handlowe oferujące towar do przewiezienia. Dotychczas z Giełdy Trans korzystały w większości firmy spedycyjne i transportowe, jednak obecnie coraz częściej rejestrują się także przedsiębiorstwa produkcyjne. Platforma pozwala im znaleźć partnerów biznesowych, dzięki którym mogą skutecznie ograniczać liczbę pustych przebiegów swojego taboru.

- Dołączyliśmy do giełdy Trans, szukając nowych możliwości optymalizacji kosztów transportu. Szeroki wybór umieszczanych tam ofert umożliwia nam korzystanie z usług rzetelnych przewoźników za przystępną stawkę - mówi Tomasz Gajek z firmy Olam Polska Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwo produkcyjne, które dysponuje własnym taborem, może wykorzystywać puste przebiegi do realizacji zleceń innych firm. Wystarczy odpowiednio wcześnie udostępnić użytkownikom giełdy informację o takiej możliwości. Z kolei przedsiębiorstwa korzystające z usług firm transportowych mogą z łatwością znaleźć oferty spełniające ich wymagania.

- Wzrost zainteresowania giełdą Trans w sektorze produkcyjnym oznacza, że przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z nowoczesnych rozwiązań. Dla wielu jest to wciąż nowe narzędzie, jednak stale zwiększające się zainteresowanie pozytywnie rokuje na przyszłość - mówi Grzegorz Haładus, PrR& Communications manager w firmie Logintrans.

W ostatnim czasie do grona użytkowników giełdy Trans z sektora handlowego i produkcyjnego dołączyły m.in. takie firmy jak: Kamis S.A. , Wawel S.A., Nores Sp. z o.o. - producent urządzeń dźwigowo - transportowych, ERG S.A. - produkujący wyroby z tworzyw sztucznych czy ADK zajmujący się sprzedażą nowych i używanych wózków widłowych oraz części zamiennych i eksploatacyjnych .Ostatnio zmieniany w wtorek, 14 grudzień 2010 12:53
Zaloguj się by skomentować