logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

500 razy Trollino

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Solaris wyprodukował i dostarczył pięćsetny trolejbus Trollino. Odbiorcą jubileuszowego pojazdu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie.Solaris, jeden z największych europejskich producentów niskopodłogowych autobusów miejskich, jest także liderem w sprzedaży trolejbusów. Od 2001 roku, gdy zbudowano pierwszego elektrycznego Solarisa, dostarczono do klientów pół tysiąca tego typu pojazdów. Wyjątkowy Trollino o numerze 500 zasilił flotę lubelskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w ramach realizacji zamówienia na łącznie 30 nowoczesnych i ekologicznych Solarisów Trollino 12. Jest to jednocześnie największy w historii podpoznańskiego producenta przetarg na trolejbusy realizowany w Polsce.

- Sukces rodziny Trollino jest dla mnie powodem do nieskrywanej dumy. Trolejbusy są technologicznie bardzo zaawansowane, a każdy kontrakt to prawdziwe wyzwanie, gdyż pojazdy, jakie życzą sobie klienci potrafią się od siebie znacznie różnić. Popularność Trollino w całej Europie jest potwierdzeniem ich jakości i niezawodności - mówi Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Pierwszy niskopodłogowy trolejbus marki Solaris dostarczony został w 2001 roku Przedsiębiorstwu Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni, rozpoczynając tym samym nowy etap w rozwoju tych pojazdów. Od czasu swojej premiery elektryczne pojazdy z Bolechowa cieszą się niesłabnącą popularnością. Tylko w zeszłym roku dostarczono 98 trolejbusów różnych długości. Polskie trolejbusy znalazły klientów w 14 europejskich krajach, wożąc mieszkańców między innymi: Bolonii, Budapesztu, Bukaresztu, Coimbry, Debreczyna, Landskrony, Neapolu, Rzymu, Rygi, Salzburga, Sofii, Tallina i Wilna. W zeszłym roku pierwsze Trollino zawitały także na niemiecki rynek, we flocie Barnimer Busgesellschaft mbH (BBG) z Eberswalde. Jednak najwięcej z nich - blisko 100 - dostarczonych zostało do klientów z Czech. Również z czeskimi firmami, Solaris współpracuje najczęściej, jeśli chodzi o silniki trakcyjne i osprzęt elektryczny Trollino. Głównymi dostawcami tych części są bowiem Cegelec a.s. z Ostrawy, Škoda Electric z Pilzna oraz polski Medcom. Trolejbusy należą do najbardziej ekologicznych środków komunikacji miejskiej. Ze względu na rodzaj stosowanego napędu należą do tzw. pojazdów "zero emisyjnych". Jeżeli dodatkowo prąd niezbędny do zasilania trolejbusowej sieci trakcyjnej pozyskiwany jest ze źródeł odnawialnych, jak w przypadku miasta Salzburg zasilania sieci przy pomocy elektrowni wodnych, otrzymuje się komunikację miejską wolną od jakichkolwiek szkodliwych substancji, a wraz z tym miasta z czystszym powietrzem. Przy wciąż rosnących cenach oleju napędowego trolejbusy stają się coraz bardziej ekonomiczną alternatywą dla spalinowych napędów, pozwalając przewoźnikom uniezależnić się od ich szybko zmieniających się cen.

Ostatnio zmieniany czwartek, 15 wrzesień 2011 11:56

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj