Zaloguj się

PKP Intercity zmodernizuje 20 lokomotyw spalinowych

fot. Bartłomiej Banaszak fot. Bartłomiej Banaszak

PKP Intercity S.A. ogłosiła przetarg na modernizację 20 lokomotyw spalinowych typu SM42, przeznaczonych do prac manewrowych przy pociągach pasażerskich na głównych węzłach kolejowych. Część środków potrzebnych na realizację inwestycji, spółka chce pozyskać z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Zmodernizowane lokomotywy będą pracować przy pociągach PKP Intercity na stacjach węzłowych Warszawa Grochów, Wrocław Główny, Kraków Prokocim oraz Gdynia Grabówek. Docelowe parametry techniczne lokomotyw to m.in.: moc 800 - 1000 kW, prędkość maksymalna co najmniej 90 km/h. Dla 10 z 20 lokomotyw zakres zakładanych prac modernizacyjnych obejmuje, oprócz wymiany silnika spalinowego na nowy, wyposażenie ich w urządzenia umożliwiające zasilanie pociągu w energię elektryczną. Umożliwi to przewoźnikowi wykorzystywanie zmodernizowanych lokomotyw do prowadzenia sezonowych pociągów do miejscowości wypoczynkowych np. w relacjach Gdynia - Hel, Kłodzko - Kudowa Zdrój, Olsztyn - Mamonowo, gdzie nie ma zelektryfikowanych linii.
   Dzięki modernizacji, lokomotywy będą emitować mniej spalin i hałasu. Tabor będzie posiadał deklaracje zgodności z obowiązującymi normami środowiskowymi, bezpieczeństwa oraz interoperacyjności (zgodność z unijnymi technicznymi specyfikacjami interoperacyjności TSI) oraz dyrektywą 2004/26 określającą wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń przez silniki spalinowe pojazdów kolejowych.
   PKP Intercity S.A. przy wyborze oferty będzie kierować się dwoma kryteriami: ceny - waga 80% oraz gwarancji na pojazdy - waga 20%. Spółka wymaga realizacji przedmiotu zamówienia w terminie nie dłuższym niż 18 miesięcy od dnia wejścia w życie umowy (III kwartał 2015 r.). Termin składania ofert wyznaczono do 15 kwietnia 2013 roku.
   Finansowanie zakupu jest planowane w części z funduszy Unii Europejskiej - w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Jesienią 2012 r. projekt został umieszczony na liście rezerwowej projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 07 marzec 2013 12:27
Zaloguj się by skomentować