logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

FedEx obchodzi czterdzieste urodziny

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Firma, która stworzyła fundamenty pod rozwój branży jednodniowych przesyłek kurierskich, ma już czterdzieści lat.

17 kwietnia 1973 r. firma FedEx Corp., znana wówczas jako Federal Express, rozpoczęła działalność w międzynarodowym porcie lotniczym Memphis od dostarczenia 186 przesyłek odbiorcom w 25 miastach Stanów Zjednoczonych. W rozwoju młodej firmy kluczową rolę odegrały europejskie innowacje - pierwsza flota samolotów transportowych Federal Express składała się wyłącznie z odrzutowców Falcon francuskiego producenta Dassault Aviation. Samoloty tej firmy były używane przez FedEx Express aż do 1983 roku, a ich miejsce stopniowo zajmowały, kolejne generacje samolotów transportowych.
   Obecnie firma FedEx i jej cztery spółki operacyjne dostarczają ponad dziewięć milionów przesyłek dziennie za pośrednictwem zaawansowanej technicznie sieci komunikacyjnej, która umożliwia dotarcie drogą powietrzną, lądową i morską do klientów w przeszło 220 krajach i terytoriach na całym świecie.

- Od 40 lat wszystkim pracownikom FedEx przyświeca jeden cel, którym jest wsparcie naszych klientów w łączeniu się z całym światem - powiedział Frederick W. Smith, prezes i dyrektor generalny FedEx Corp. - Dziś ponad 300.000 członków zespołu świętuje ten wspólny sukces z przeświadczeniem, że 40 lat naszej działalności to dopiero początek.

- FedEx szczyci się długą, prawie trzydziestoletnią historią działalności w Europie. W ciągu ostatnich 18 miesięcy otworzyliśmy ponad 70 nowych placówek w Europie i dokonaliśmy istotnych inwestycji w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wciąż rozwijamy naszą działalność operacyjną - twierdzi Gerald P. Leary, prezes FedEx Express w regionie Europy, Bliskiego Wschodu, subkontynentu indyjskiego i Afryki (EMEA)

FedEx wczoraj i dziś
Od rozpoczęcia działalności w 1973 r. firma FedEx stała się zarówno stymulatorem, jak i wskaźnikiem rozwoju globalnej gospodarki, łącząc ze sobą 90% światowego PKB. W 1985 roku rozpoczęły się regularne, planowe loty między Stanami Zjednoczonymi i Europą, a tylko w ostatnich 18 miesiącach firma FedEx Express zatrudniła w Europie ponad 2700 nowych pracowników, co zwiększyło ich łączną liczbę do 19910. Firma ma obecnie 175 placówek.
   W Polsce, gdzie FedEx Express działa od 1989 roku, firma przejęła Polską firmę kurierską Opek Sp. z o.o. w 2012 r. i od tamtego czasu jeszcze bardziej rozszerzyła swoje usługi.
   Obecnie FedEx obejmuje różne, lecz uzupełniające się firmy, które w sumie oferują pełną gamę rozwiązań logistycznych i biznesowych, dostosowanych do aktualnych potrzeb globalnego i lokalnego handlu.
Firma, która osiągnęła sukces dzięki oferowaniu dostawy w następnym dniu, od czterdziestu lat dostosowuje swoje usługi do zmieniających się potrzeb klientów, wprowadzając nowoczesne rozwiązania do procesów transportu i śledzenia przesyłek na całym świecie. Obecnie jej oferta zawiera różne opcje dostaw w tym drogą powietrzną, lądową i morską oraz rozwiązania biznesowe specjalnie stworzone zarówno dla małych przedsiębiorstw jak i dla dużych korporacji.
   Od samego początku firma FedEx wyróżniała się na tle konkurencji dzięki nowatorskiemu podejściu do transportu opartemu na klastrach koncentrycznych (hub and spoke) oraz doskonałej integracji z nowoczesnymi systemami informatycznymi, które razem stworzyły fundament pod zaawansowaną sieć zdolną do globalnego transportu milionów przesyłek. W dniu 18 grudnia 2012 r., najbardziej pracowitym dniu od założenia firmy przed 40 laty, FedEx dostarczył 19,8 miliona przesyłek. Szacuje się, że od 1973 r. firma dostarczyła ich ponad 31 miliardów.

Ostatnio zmieniany piątek, 19 kwiecień 2013 12:02

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj