logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rekordowy rok Solarisa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W 2013 roku firma Solaris pobiła swój dotychczasowy rekord sprzedanych pojazdów i jednocześnie, jedenasty raz z rzędu, utrzymała pozycję lidera polskiego rynku autobusów miejskich. Był to także rekordowy okres dla polskiego producenta na rynkach zagranicznych.

Sprzedaż
W osiemnastoletniej historii spółka po raz pierwszy sprzedała tak dużą liczbę pojazdów. W 2013 roku były to łącznie 1302 autobusy, trolejbusy i tramwaje. Poprzednim najlepszym rokiem był 2011, kiedy to z fabryki w Bolechowie wyjechało 1205 pojazdów. Na rekordowo wysoką sprzedaż w minionych dwunastu miesiącach wpłynęły zarówno dostawy do krajowych klientów, jak również wysoka sprzedaż eksportowa.
W Polsce w ubiegłym roku Solaris sprzedał łącznie 292 pojazdy. Na liczbę tę składały się niskopodłogowe autobusy miejskie Urbino (251 sztuk), trolejbusy Trollino (36 sztuk) oraz autobusy międzymiastowe InterUrbino (5 sztuk). Oprócz dostaw do dotychczasowych klientów, firma po raz pierwszy dostarczyła autobusy do Kętrzyna, Gorlic i Przemyśla.
Sprzedaż autobusów miejskich Urbino oraz trolejbusów Trollino w liczbie 287 sztuk pozwoliła firmie Solaris, jedenasty rok z rzędu, zająć pierwsze miejsce na rynku producentów pojazdów miejskich, powyżej 8 ton DMC w Polsce. W tym segmencie Solaris w minionym roku zdobył aż 53% udziałów.
   Rok 2013 był także rekordowy pod względem sprzedaży eksportowej, która wyniosła aż 1010 sztuk. Tradycyjnie, od kilku już lat, największa liczba zagranicznych odbiorców firmy pochodziła z Niemiec, gdzie sprzedano łącznie aż 210 Solarisów. Taki wynik dał polskiemu producentowi, kolejny rok z rzędu, trzecie miejsce na niemieckim rynku autobusów miejskich. We wrześniu ubiegłego roku na niemieckie drogi wjechał dwutysięczny Solaris.
Znaczący udział w ubiegłorocznej sprzedaży eksportowej miał też rynek serbski. Był to efekt realizacji dużego kontraktu, na dostawę 200 przegubowych autobusów, dla przewoźnika z Belgradu.
Zupełnie nowym krajem eksportowym dla Solarisa w roku 2013 był Izrael. Przewoźnik z Nazaretu, firma United Bus Services, kupiła w Bolechowie łącznie aż 116 autobusów miejskich Urbino i międzymiastowych InterUrbino.

- Rekordowo wysoka sprzedaż w minionym roku to przede wszystkim efekt zaufania, jakim obdarzają nas wieloletni klienci. Większość kontraktów zrealizowaliśmy bowiem w miastach, gdzie już wcześniej jeździły pojazdy naszej marki. To najlepszy dowód jakości naszych produktów oraz dobrej obsługi serwisowej. Jak widać klienci do nas wracają, bo marka Solaris cieszy się ich dobrą opinią - komentuje rekordowe wyniki roku 2013 Solange Olszewska, prezes zarządu firmy Solaris.

Tramwaje
Do niewątpliwych sukcesów spółki w roku 2013 z pewnością można zaliczyć dostawę pięciu niskopodłogowych pojazdów do Jeny. Po raz pierwszy w historii firma z Polski dostarczyła do niemieckiego klienta tramwaje.
Tramino Jena został doceniony także podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku i zdobył Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz nagrodę im. Prof. Jana Podoskiego, przyznawaną przez IGKM.
Kolejny zagraniczny kontrakt Solarisa na dostawę tramwajów będzie miał miejsce w 2014 roku, kiedy to firma dostarczy do Brunszwiku łącznie 18 pojazdów szynowych.

Nowe produkty
W minionym roku firma Solaris zaprezentowała autobusy spełniające normę Euro 6, która zaczęła obowiązywać z początkiem 2014. Spółka jest dobrze przygotowana do tej zmiany i już od kilku miesięcy oferuje swoim klientom pełną gamę produktów spełniających najnowsze wymogi prawne dotyczące emisji spalin.
Nowością produktową zaprezentowaną przez Solarisa w roku 2013 był model autobusu elektrycznego z innowacyjnym systemem ładowania baterii. Zamontowany na dachu odbierak prądu w połączeniu z zawieszoną nad jezdnią stacją ładowania gwarantuje szybkie, bezobsługowe uzupełnianie energii elektrycznej w bateriach. Rozwiązanie, zgłoszone do Urzędu Patentowego, zdobyło między innymi złoty medal Targów Kielce.
Firma może także pochwalić się pierwszymi sukcesami komercyjnymi, jeśli chodzi o autobusy elektryczne. W ubiegłym roku pierwszy tego typu pojazd został sprzedany do Klagenfurtu w Austrii. Z kolei w tym roku pięć elektrycznych Solarisów zostanie dostarczonych do Brunszwiku w Niemczech. Będzie to jeden autobus dwunastometrowy oraz cztery autobusy przegubowe. Co ciekawe wszystkie pojazdy będą ładowane indukcyjnie. Następne dwa autobusy elektryczne Solaris przekaże przewoźnikowi z Düsseldorfu, a kolejny do firmy z Vasteras w Szwecji. W bieżącym roku będzie miała również miejsce dostawa dwóch przegubowych autobusów elektrycznych do firmy Hochbahn Hamburg. Będą to pojazdy dodatkowo wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe zwiększające zasięg autobusów.

Z dużym optymizmem obserwujemy coraz większe zainteresowanie przewoźników zakupem autobusów elektrycznych. W minionym roku przełożyło się to już na konkretne zamówienia. Rok 2014 zapowiada się pod tym względem jeszcze lepiej. Sądzę, że w kolejnych latach udział w naszej sprzedaży całkowicie bezemisyjnych autobusów napędzanych energią elektryczną będzie coraz większy - prognozuje Solange Olszewska.

W roku 2014 Solaris planuje przedstawić kolejne nowe produkty. Niewątpliwie najważniejszą z premier będzie długo oczekiwana prezentacja nowego Solarisa. Innowacyjny projekt zostanie pokazany w czasie wrześniowych targów IAA w Hanowerze. Nowa, lżejsza konstrukcja autobusu, o dynamicznym designie, będzie sukcesywnie wdrażana do produkcji i w najbliższych latach zastąpi dotychczasową generację pojazdów marki Solaris. Firma planuje także zaprezentować jeszcze w tym roku pojazd dla zupełnie nowego segmentu rynku autobusowego.

- Rok 2013 był rekordowy pod kątem sprzedaży, co niezwykle nas cieszy. Obecnie pracujemy nad tym, aby kolejne lata były równie dobre dla spółki. Prognozy wyglądają optymistycznie i bazują między innymi na liczbie zamówień, które już mamy w naszym portfelu na ten rok i następne lata. W bieżącym roku zrealizujemy między innymi kontrakt na dostawę 100 autobusów dla Izmiru, a w kilku kolejnych latach dostarczymy łącznie 300 pojazdów do Rygi. Jak zawsze będziemy także budować portfel naszych zamówień o mniejsze kontrakty, które dla naszej firmy są równie istotne - zapowiada Solange Olszewska.

W najbliższych tygodniach z fabryki w Bolechowie wyjedzie pojazd o numerze 10 000. Będzie to stanowić istotne wydarzenie dla Solarisa.

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2014 10:52

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj