Zaloguj się

Ogólnopolska kampania społeczna Instytutu Transportu Samochodowego

W ramach „Inicjatywy na rzecz dobrych świateł samochodowych” Instytut Transportu Samochodowego rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną, która ma na celu zmniejszenie zagrożeń w ruchu drogowym poprzez budowanie świadomości kierowców dotyczącej prawidłowych zachowań w ruchu drogowym i właściwej eksploatacji oświetlenia samochodu.

Statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego wskazują, że w nocy dochodzi do zdecydowanie większej liczby wypadków z ofiarami śmiertelnymi w przeliczeniu na jeden pojazd w ruchu niż za dnia. Dotyczy to w szczególności wypadków z pieszymi, rowerzystami i zwierzętami oraz przypadków najechania na tył innego pojazdu. Co istotne, ryzyko tego rodzaju wypadków gwałtownie rośnie wraz ze wzrostem prędkości pojazdu.

Szczegółowe badania amerykańskich naukowców z University of Michigan, zlecone przez władze federalne USA wskazują, że jazda w nocy zwykle odbywa się w warunkach, w których kierowcy nie widzą wystarczająco daleko, co przekłada się na duże ryzyko wypadku śmiertelnego. Podobne wnioski wypływają z badań i analiz jakości reflektorów samochodowych prowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego.
- Prawidłowe ustawienie reflektorów miało zaledwie kilka procent pojazdów! Aż 10% przebadanych pojazdów miało reflektory, które świeciły tak słabo, że powinny być natychmiast wymienione. Jedynie 15% przebadanych samochodów miało dobre światła, które przy prawidłowym ustawieniu zapewniałyby zadowalające oświetlenie. Pozostałe światła to przeciętne i słabe oświetlenie, które zapewnia widoczność drogi na odległość od ok. 20-30 metrów, ale rzadko powyżej 70 metrów, i to tylko pod warunkiem prawidłowego ustawienia świateł. Odpowiada to bezpiecznej prędkości od ok. 40 do 80km/h przy dobrych warunkach na drodze tj. sucha nawierzchnia, brak opadów czy mgły – mówi dr inż. Tomasz Targosiński, ekspert ds. oświetlenia pojazdów z Instytutu Transportu Samochodowego.

Wnioski jakie płyną z amerykańskich i polskich badań są takie, że praktycznie każdy samochód inaczej oświetla drogę w nocy, a większość kierowców jeździ „na pamięć” np. wykorzystując, jako punkt odniesienia, tylne światła poprzedzającego pojazdu. Pamiętajmy, że w okresie wakacji znacznie częściej można spotkać pieszych poruszających się po drogach do późnej nocy i zwykle nie noszących odblaskowych elementów. Dlatego nie wolno się sugerować zachowaniem innych uczestników ruchu, a prędkość należy dostosować do tego, jak daleko nasze światła oświetlają drogę.

Warto pamiętać, że obowiązek wymiany spalonej żarówki spoczywa na użytkowniku pojazdu. Policja, jeżeli stwierdzi przepaloną żarówkę podczas kontroli drogowej, może nie przyjąć tłumaczenia, że nie wiemy jak to zrobić i ma prawo zabronić dalszej jazdy. Dlatego warto wcześniej sprawdzić w instrukcji obsługi jak wymienić żarówkę lub poradzić się mechanika w autoryzowanej stacji obsługi. Inaczej możemy być zmuszeni do wezwania pomocy drogowej aby móc kontynuować jazdę.

Partnerem akcji "Inicjatywa na rzecz dobrych świateł samochodowych" jest firma Hella Polska.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 21 lipiec 2014 13:42
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe