logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Pociąg PesaDART już na testach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pojazdy Szynowe PESA S.A. zaprezentowały w Żmigrodzie pierwszy z 20 pojazdów typu PesaDART produkowanych dla PKP Intercity. Pociąg jest testowany na specjalnym torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa. Z pasażerami w pierwszy kurs wyjedzie już w grudniu 2015 roku.

   Po zakończeniu pierwszej fazy testów pociąg zostanie przekazany Instytutowi Kolejnictwa, który jest nie tylko właścicielem toru doświadczalnego w Żmigrodzie, ale także jednostką weryfikującą zgodność pojazdu z normami obowiązującymi w Polsce i Europie. Instytut dokona badania homologacyjnego, obejmującego m.in. sprawdzenie układu hamulcowego pojazdu, kompatybilności elektromagnetycznej, poziomu hałasu, oświetlenia, działania pantografów oraz urządzeń bezpieczeństwa.

- Nasze spotkanie z dziennikarzami w Żmigrodzie, a więc jeszcze na etapie testów PesaDARTA, to kolejny przykład znakomitej współpracy z PKP Intercity, a jednocześnie dowód, że i Zamawiający i PESA rozumieją ogromne zainteresowanie mediów nowym pojazdem - mówi Robert Świechowicz, wiceprezes Pesa Bydgoszcz S.A.

   W pierwszy kurs z pasażerami składy PesaDART wyruszą już w grudniu tego roku. Będą kursować na liniach: Jelenia Góra - Wrocław - Łódź - Warszawa - Białystok i Lublin oraz z Białegostoku i Lublina do Bielska Białej przez Warszawę, Koluszki, Częstochowę i Katowice. 

  - Pociągi PesaDART stanowią element największego w historii polskiej kolei programu inwestycyjnego, którego wartość przekracza 5 mld zł. Dzięki niemu pasażerowie PKP Intercity już teraz mogą podróżować nowoczesnymi pociągami posiadającymi szereg udogodnień - mówi Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity. - Składy od polskiego producenta będą objęte taryfą ekonomiczną, a więc zagwarantują wysoki standard podróży w bardzo przystępnej cenie.

   Projekt zakupu 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu PesaDART jest w 70% finansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (POIiŚ).
   Wartość projektu to 1 mld 320 mln zł. Umowa, poza dostarczeniem pojazdów, obejmuje również ich serwis przez kolejnych 15 lat. Tylko w latach 2008-2013 PKP Intercity zrealizowało w zakładach w Bydgoszczy projekty za ponad 0,5 mld zł. Obecnie trwa największy program modernizacyjny (150 wagonów) na kwotę 413 mln zł. Bydgoski producent dostarczy już wkrótce 10 lokomotyw spalinowych typu GAMA. Wartość kontraktu to ponad 130 mln zł.

Ostatnio zmieniany środa, 24 czerwiec 2015 09:45

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj