Zaloguj się

ID Logistics i Carrefour wdrażają innowacyjne rozwiązanie dla systemu zarządzania transportem

Magazyn Carrefour i ID Logistics w Piotrkowie Trybunalskim Magazyn Carrefour i ID Logistics w Piotrkowie Trybunalskim

ID Logistics Polska, międzynarodowy dostawca usług logistycznych, Carrefour Polska i Keratronik, specjalizujący się w systemach monitorujących GPS, wdrażają innowacyjne rozwiązanie - plomby elektroniczne. Będą one stanowiły podstawę nowego systemu zarządzania transportem sieci handlowej Carrefour, dopasowanego do przepływu towarów między magazynami a ponad 600 sklepami w całej Polsce. Wykorzystanie plomb elektronicznych zapewni szeroki zakres informacji dotyczących transportu i kontrolę dostaw. Zwiększy tym samym bezpieczeństwo i pozwoli na optymalizację kosztów w ramach łańcucha dostaw.  Zgodnie z planem, proces wdrożenia zakończy się jesienią. Wtedy każdy samochód, dowożący towar z magazynu do sklepu sieci Carrefour, zostanie wyposażony w plombę elektroniczną.

   Plomby elektroniczne wielokrotnego użytku to proste w obsłudze urządzenia, które przymocowywane są do naczep samochodów dostawczych. Oparte na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, służą do monitorowania transportu i przekazywania szczegółowych danych o jego przebiegu na platformę informatyczną. Urządzenia zostały zaprojektowane pod kątem wymagań transportowych sieci Carrefour.  
  Plomby elektroniczne wyposażone zostały w nadajnik GPS. Umożliwia to śledzenie samochodów dostawczych w czasie rzeczywistym, od momentu załadunku towaru w magazynie do dostarczenia go do sklepu. Monitorowane jest aktualne położenie samochodu, kierunek w którym jedzie oraz prędkość. Rozwiązanie to znacznie zwiększa bezpieczeństwo dostaw. W przypadku próby otwarcia lub uszkodzenia plomby podczas transportu, urządzenie wysyła alert (sms i/lub e-mail).  Dotyczy to również nieprzewidzianych wydarzeń na drogach. Informacja na ten temat będzie natychmiast przesyłana do systemu, co pozwala na szybki wybór nowej trasy przejazdu. Śledzenie przejazdów samochodów, połączone z analizowaniem i planowaniem, pozwala na optymalizację tras, skrócenie bezproduktywnych postojów oraz sprawdzanie czasu pracy kierowców. 
   Wykorzystanie plomb elektronicznych pozwala na monitorowanie i pełną kontrolę dostaw z magazynów do poszczególnych sklepów sieci Carrefour. Dzięki przesyłanym danym możliwe jest dokładne określenie lokalizacji samochodu zbliżającego się do punktu rozładunku. Sklepy będą informowane o planowanej godzinie przyjazdu za pomocą sms-a, co pozwoli im na wcześniejsze przygotowanie się do przyjęcia towaru. System daje możliwość sprawdzenia historii dostaw oraz odczytania szczegółowych danych dotyczących konkretnego przypadku. Dodatkowo, plomba elektroniczna pozwala na monitorowanie temperatury wewnątrz naczepy, co jest ważne w przypadku dostaw wymagających temperatury kontrolowanej w czasie transportu, np. owoców i warzyw.
   Plomby elektroniczne zapobiegają nieplanowanym otwarciom naczep w czasie transportu. Przewożone w nich palety nie będą więc musiały być dodatkowo zabezpieczone. To uprości procesy magazynowe, związane z dodatkowym foliowaniem palet, a w rezultacie zmniejszy zużycie materiałów ochronnych. Szacunkowo, rocznie zaoszczędzonych zostanie 4,5 mln mkw. kapturów foliowych, chroniących palety i 6 mln m taśmy zabezpieczającej. Tradycyjne plomby jednorazowego użytku, wykonane z plastiku lub metalu, muszą być właściwie segregowane i utylizowane. W skali roku w dwóch magazynach powstawało 320 kg tego typu odpadów. Wprowadzenie plomb elektronicznych wielokrotnego użytku wyeliminuje ten problem.

- Carrefour przykłada dużą wagę do odpowiedzialnego gospodarowania zasobami i wdrażania rozwiązań proekologicznych, których celem jest zwiększenie efektywności prowadzonego biznesu oraz zmniejszenie wpływu na środowisku naturalne. Wspólnie z naszymi operatorami logistycznymi, wdrażamy obecnie projekt plomb elektronicznych, które z jednej strony zwiększą bezpieczeństwo przewożonych ładunków, a z drugiej przyczynią się do efektywniejszego wykorzystania floty oraz zmniejszenia zużycia folii w naszych magazynach - powiedział Paweł Górecki, dyrektor logistyki Carrefour Polska.

- Przygotowanie dedykowanego produktu logistycznego, wspierającego proces zarządzania transportem sieci Carrefour wymagało od wszystkich uczestników projektu dużego zaangażowania. Efektem tej współpracy jest rozwiązanie, które spełnia oczekiwania stawiane przez naszego klienta. To potwierdza, że innowacyjność, wpisana w DNA naszej firmy, nie jest tylko pustym słowem - podsumował Yann Belgy, dyrektor generalny ID Logistics Polska.  

   Współpraca nad realizacją projektu rozpoczęła się w lutym 2015 roku. W okresie letnim odbyły się pierwsze testy systemu.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 06 październik 2015 12:45
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe