logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Katowicka Izba Celna wyróżniła Upoważnionych Przedsiębiorców

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

5 listopada br. przedsiębiorcom z Województwa Śląskiego wręczone zostały prestiżowe świadectwa Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO. Uroczystość odbyła się w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w ramach seminarium organizowanego Przez Fundusz Górnośląski S.A., pt. „Ułatwienia celne i podatkowe dla przedsiębiorców. Status Upoważnionego Przedsiębiorcy”.

   Certyfikaty wręczone zostały przez zastępcę dyrektora Izby Celnej w Katowicach, insp. Andrzeja Szczotkę. W trakcie spotkania naczelnik Wydziału Obsługi Przedsiębiorców Rafał Krzywdziński przedstawił genezę powstania instytucji Upoważnionego Przedsiębiorcy oraz warunki i kryteria niezbędne do otrzymania świadectwa AEO. Omówił także udogodnienia, które wynikają z jego posiadania i korzystania z uproszczonych procedur celnych. Zgromadzeni goście mogli również poznać najnowsze elektroniczne usługi Służby Celnej, które mają wpływ na usprawnienie działalności gospodarczej. Realizowany model obsługi „Potrzeby klientów - oferowane usługi” wyznacza standardy działania nowoczesnej Służby Celnej. Wprowadzenie innowacyjnych elektronicznych usług przyspiesza przepływ towarów oraz usprawnia obsługę klientów. Ułatwienia w polskich portach morskich, rezerwacja terminu odprawy celnej ciężarówek na wschodniej granicy, usuwanie barier biurokratycznych, zwiększenie dostępności e-usług oraz skrócenie czasu obsługi potwierdzają jednoznacznie, że Służba Celna jest bardziej przyjazna biznesowi i świadczy coraz lepsze usługi.

- Zdecydowaliśmy się ubiegać o świadectwo AEO przede wszystkim dlatego, że daje ono rękojmię przestrzegania przepisów prawa wspólnotowego przy dokonywaniu międzynarodowych transakcji. Pozwala ono na sprawniejsze i szybsze działanie w ramach odpraw celnych transportów międzynarodowych i daje gwarancję pewności dostarczenia materiałów do klienta na czas, co stanowi priorytet w naszej działalności - mówi Jan Brachmann, prezes zarządu Seifert Polska Sp. z o.o., która pozytywnie przeszła audyt Izby Celnej w Katowicach i tym samym znalazła się w gronie Upoważnionych Przedsiębiorców AEO.

Podczas wydarzenia świadectwa Upoważnionych Przedsiębiorców otrzymali:

1.    Seifert Polska Sp. z o.o.,
2.    OASIS EAST Sp. z o.o.,
3.    VITKOVICE MILMET SA,
4.    „INTERSPED” Tomasz Smaza,
5.    Agencja Celna „PRIMA-SAD BIS”,
6.    Zakład Wielobranżowy „B-TRANS” Bartłomiej Kyrcz.

W sumie w Województwie Śląskim tytułem Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO może poszczycić się 69 podmiotów.

- W trakcie audytu badane jest m.in. przestrzeganie przez przedsiębiorcę wymogów celnych, posiadanie odpowiednich systemów zarządzania ewidencjami handlowymi i transportowymi, umożliwiającymi właściwą kontrolę celną. Weryfikacji podlega także wypłacalność przedsiębiorcy oraz - w zależności od rodzaju świadectwa - poziom wdrożonych standardów bezpieczeństwa i ochrony - mówi Rafał Krzywdziński, naczelnik Wydziału Obsługi Przedsiębiorców w Izbie Celnej w Katowicach. - Podmioty, które z pozytywnym skutkiem zakończyły audyt, to stosunkowo wąskie, prestiżowe grono. Obecnie jest ich w Polsce niewiele ponad 800, chociaż liczba ta systematycznie wzrasta.

   Świadectwo AEO (Authorised Economic Operator) to instytucja Wspólnotowego Kodeksu Celnego, która została wprowadzona do porządku prawnego Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 2008 r., celem stworzenia bezpiecznego łańcucha dostaw oraz walki z terroryzmem. Przyznanie statusu AEO to uznanie przedsiębiorcy za podmiot uprzywilejowany, któremu przysługuje szereg udogodnień przy dokonywaniu obrotu towarowego. Odnosi się on do podmiotów zaangażowanych w operacje celne, a więc m.in. do producentów prowadzących składy celne, przewoźników, spedytorów, importerów oraz eksporterów. Jest on dostępny dla wszystkich podmiotów, bez względu na ich wielkość i rozmiar prowadzonej działalności.
   Status AEO przyznany w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jest uznawany w całej Wspólnocie. Upoważniony Przedsiębiorca może ubiegać się o świadectwo AEO C dotyczące uproszczeń celnych, AEO S związane z bezpieczeństwem i ochroną oraz AEO F, stanowiące połączenie wyżej wymienionych.

Ostatnio zmieniany piątek, 13 listopad 2015 13:01

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Dwie spółki z Grupy PKP CARGO wystąpiły o dofinansowanie projektów intermodalnych ze środków unijnych. Przedmiotem...

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj