logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Scania świętuje 125 urodziny

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W 2016 roku Scania świętuje 125 lat ciągłego rozwoju. Od chwili, gdy została założona w 1891 r. jako prywatna firma produkująca wagony kolejowe, skutecznie opiera się konkurencji i kryzysom finansowym. Obecnie, w erze pojazdów połączonych siecią przesyłania informacji, kontynuuje z powodzeniem podróż w przyszłość.

    Oto kamienie milowe w historii firmy Scania, od jej początków w 1891 r. do dnia dzisiejszego:

1891 - W Södertälje zostaje założona firma Vabis, zajmująca się produkcją wagonów kolejowych. 20 lat później łączy się z firmą Scania z Malmö, która wytwarza m.in. rowery, samochody, ciężarówki. Tak powstaje Scania-Vabis.
1923 - August Nilsson, konstruktor Scania-Vabis projektuje 4-cylindrowy, górnozaworowy silnik, którego moc i niezawodność zapewniają sukces ciężarówkom i autobusom firmy.
1936 - Scania-Vabis opracowuje swój pierwszy silnik wysokoprężny, opisany z entuzjazmem przez dziennikarza prasy branżowej: „Ku mojemu zaskoczeniu, silnik był ledwie słyszalny. Wyraźnie odczułem natomiast efekt jego działania - autobus wystrzelił do przodu jak strzała.”
1961 - Sukcesy, jakie odnosi Scania-Vabis w Brazylii skutkują uruchomieniem pierwszej fabryki poza granicami Szwecji. Nowy zakład w São Bernardo do Campo, niedaleko São Paulo produkuje ciężarówki, podwozia autobusowe oraz silniki przemysłowe i morskie.
1969 - Narodziny legendy: Scania wprowadza nowy, turbodoładowany silnik V8 o pojemności 14 l i mocy 350 KM. W chwili prezentacji jest to najmocniejsza ciężarówka w Europie. Nowy silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym dostępnym już przy niskiej prędkości obrotowej.
1980 - Scania przedstawia serię 2, pierwszą gamę modułowych pojazdów użytkowych.
1988 - Debiutuje seria 3 i rok później otrzymuje nagrodę International Truck of the Year. Rozwój konstrukcji modułowej sprawia, że możliwa staje się produkcja pojazdów ściśle dopasowanych do wymagań nabywcy.
1995 - Pojawia się seria 4, która w następnym roku zostaje wyróżniona tytułem International Truck of the Year.
2000 - Z linii montażowej zjeżdża milionowy pojazd Scania.
2003 - Rusza pierwsza edycja konkursu Young European Truck Driver. Od tamtej pory w ramach Konkursu Kierowców Scania organizowanego na całym świecie, wielu młodych profesjonalistów sięgnęło po tytuł mistrza kierownicy.
2009 - Debiutuje autokar Scania Touring produkowany we współpracy z chińską firmą Higer. Scania i Higer łączą siły, aby wspólnie wytwarzać autobusy sprzedawane na całym świecie, co stanowi pionierski krok w doskonaleniu metod produkcji.
2010 - Najnowszy silnik Scania V8 osiąga moc 730 KM, stając się najmocniejszą na świecie jednostką napędową, stosowaną w ciężarówkach. Wysokim osiągom towarzyszy niski poziom zużycia paliwa.
2011 - Scania wprowadza silnik Euro 6, dwa lata przed wejściem w życie nowej normy emisji spalin.
2013 - Pojawia się nowa Scania Streamline przeznaczona dla transportu długodystansowego.
2015 - Scania wyprodukowała 150 000 ciężarówek wyposażonych w system telematyczny.

   Scania angażuje się w rozwój zrównoważonego transportu drogowego nie tylko oferując nowoczesne produkty, ale także na wiele innych sposobów. W jubileuszowym roku 2016 skupi się na najcenniejszym ze swoich zasobów: na pracownikach.

Ostatnio zmieniany piątek, 12 luty 2016 09:50

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj