logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Elektryczne Solarisy Urbino rozpoczęły w Hanowerze erę elektromobilności

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
New Solaris Urbino 12 electric dla przedsiębiorstwa transportu miejskiego w Hanowerze üstra   New Solaris Urbino 12 electric dla przedsiębiorstwa transportu miejskiego w Hanowerze üstra

„Nasza wizja: zero emisji” - pod tym hasłem odbyły się w Hanowerze jazdy testowe trzech autobusów Solaris Urbino 12 electric nowej generacji. W oficjalnej inauguracji wydarzenia wzięli udział przedstawiciele hanowerskiego przedsiębiorstwa komunikacji publicznej üstra, producenta Solaris Bus & Coach. Obecnych było również wielu zaproszonych gości, na czele z dr Barbarą Hendricks, minister środowiska Republiki Federalnej Niemiec.

   Firma Solaris wygrała w ubiegłym roku ogólnoeuropejski przetarg na dostawę systemu transportu bezemisyjnego, tzn. zarówno pojazdów elektrycznych, jak i infrastruktury ich ładowania. Przedsiębiorstwo üstra, które wybrało polską ofertę, już od wielu lat z powodzeniem współpracuje z producentem z Bolechowa. Po ulicach Hanoweru jeżdżą nie tylko pojazdy spalinowe marki Solaris, ale i autobusy hybrydowe, a od kwietnia także elektryczne.
   Nowe Solarisy Urbino 12 electric dla Hanoweru wyposażone są w szereg innowacyjnych rozwiązań, zapewniających ich efektywną jazdę oraz niskie koszty eksploatacyjne. W 12-metrowych autobusach została zamontowana nowatorska oś ZF AVE 130, w której konstrukcję wbudowane są dwa niezależne silniki elektryczne. Rozwiązanie to pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni pasażerskiej, a także obniża masę pojazdu. W elektrobusach zostały zastosowane litowo-tytanowe baterie o pojemności 125 kWh, które w połączeniu z ładowaniem pantografowym dają wręcz nieograniczone możliwości eksploatacyjne. Ciekawostkę stanowi fakt, że podczas jazdy pasażerowie mogą na bieżąco obserwować na monitorze stan naładowania baterii. Nowoczesne pojazdy są wyposażone w dwie rampy dla osób niepełnosprawnych - elektryczną i manualną. Dodatkowo w pojazdach będzie dostępna bezprzewodowa sieć wi-fi.
   Urbino 12 electric dla Hanoweru posiadają innowacyjny system ładowania dachowego, który pozwala im kursować na linii przez cały dzień, bez konieczności powrotu do zajezdni. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zewnętrznej ładowarki o mocy do 450 kW, znajdującej się na trasie przejazdu. Pojazdy pobierają energię elektryczną za pośrednictwem pantografu. Proces ładowania trwa jedynie od 4 do 6 minut i umożliwia całodzienne odbywanie kursów. Nocą w zajezdni baterie ładowane są przy pomocy kolejnego masztu do ładowania pantografowego oraz za pomocą tradycyjnej wtyczki, przy użyciu ładowarek o mocy 32 kW.
   Dla nowych Solarisów przewidziano kursy na reprezentacyjnych liniach 100 oraz 200, które łączą ze sobą najważniejsze punkty miasta. Łączna długość linii to 16 km. Znajdują się na nich 42 przystanki, a czas przejazdu trasy wynosi około 53 minuty. Na trasie obu linii znajduje się jeden punkt styczny, gdzie odbywa się ładowanie pantografowe. Ta charakterystyka oraz fakt, że linie poprowadzone są wokół centrum miasta tworzą idealne warunki do jazd testowych autobusów marki Solaris.
   Do ładowania elektryków na linii wykorzystywany jest prąd pobierany z miejskiej linii tramwajowej, co zwiększa efektywność energetyczną całego projektu. Dzięki wykorzystaniu energii z sieci tramwajowych üstra nie potrzebuje własnych podstacji zasilających do zaopatrywania ładowarek w energię elektryczną. Dodatkowe oszczędności zużycia energii daje system rekuperacji zamontowany w autobusach. Polega on na tym, że podczas hamowania, energia jest oddawana do baterii trakcyjnych.
   Intencją jazd testowych było dokładne sprawdzenie autobusów oraz infrastruktury ładowania podczas codziennych kursów. Miały one wskazać również ewentualne pola wymagające optymalizacji. Wyniki testów będą pomocne przy rozpoczęciu kursów z pasażerami oraz podczas planowania wprowadzenia autobusów elektrycznych na kolejne linie w stolicy Dolnej Saksonii, co stanowi długofalowy cel hanowerskiego przewoźnika üstra. Projekt jest współfinansowany przez Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych.
   Elektryczne autobusy marki Solaris są obecne na niemieckim rynku już od marca 2014 roku. Te bezemisyjne pojazdy jeżdżą, oprócz Hanoweru, także na ulicach Berlina, Brunszwiku, Drezna, Düsseldorfu, Hamburga oraz Oberhausen.

Ostatnio zmieniany piątek, 29 kwiecień 2016 07:50

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj