Zaloguj się

Czerwiec na Ławicy

Czerwiec w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica to drugi miesiąc sezonu wakacyjnego. Czerwiec to także miesiąc kończący pierwsze półrocze 2016 r., a więc czas podsumowań. Pomimo aktualnej sytuacji geopolitycznej, hamującej nieco ruch pasażerski na niektórych kierunkach, poznańskie lotnisko poszerza swoją ofertę o destynacje alternatywne i nadal widać wyraźne wzrosty w statystykach.

   Od stycznia do czerwca 2016 roku w Poznaniu obsłużono prawie 750 000 pasażerów, co stanowi wzrost do okresu analogicznego roku ubiegłego o 7,26%. Duży wzrost odnotowują w tym okresie połączenia w segmencie LCC (tanie linie lotnicze) o 21%. W czerwcu 2016 r. na lotnisku w Poznaniu obsłużono 194 259 pasażerów.
   Zgodnie z analizami ekspertów, mówiącymi o przesunięciu ciężaru wakacyjnego ruchu czarterowego z dotychczasowych, atrakcyjnych cenowo kierunków, poznańskie lotnisko zdominowały alternatywne destynacje, w tym duży udział mają greckie porty. I tak - do i z Heraklionu podróżowało 6 000 pasażerów, na/z Rodos 5 241, na/z Zakynthos 5 239, na/z Korfu 4 700, do i z Chanii 2 655, na/z Kos 2 500, na/z Kefalonii 1 382, do i z Aten 1 375 oraz do i z Salonik 1 300.
   Uruchomione w czerwcu nowe kierunki, które już na starcie cieszyły się dużym zainteresowaniem pasażerów, to Cypr i Pafos - 1 041 oraz włoska Katania - 999 obsłużonych pasażerów. Absolutnym jednak numerem jeden w czerwcu była czarterowa południowo-wschodnia Bułgaria z Burgas, z 7 257 pasażerami. Wśród przewoźników tej kategorii najwięcej pasażerów poleciało z Enter Air. 
W segmencie połączeń czarterowych obsłużono w Poznaniu 72 630, co w porównaniu z poprzednim miesiącem 22 732 pasażerów pokazuje, iż sezon czarterowy na dobre wystartował. W segmencie połączeń regularnych odnotowano 121 119 pasażerów, a w tym na połączeniach LCC (tanie linie lotnicze) 85 585, z dynamiką wzrostu na poziomie 5,99%. W segmencie przewoźników Legacy (przewoźnicy tradycyjni) liczba pasażerów to 35 534, z dynamiką wzrostu 2,11%.
   Liderem wśród kierunków lotów z ilością pasażerów na poziomie 15 333 jest Londyn Luton. Największe wzrosty w segmencie LCC ponownie zanotowały linie lotnicze Wizz Air, które przewiozły o +12% pasażerów więcej w stosunku do maja 2015 r., natomiast wśród przewoźników Legacy wzrost zanotowały Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły ponad +29% pasażerów więcej w stosunku do maja ubiegłego roku.
 
- Otworzył się sezon czarterowy i to widać w statystykach bardzo wyraźnie - mówi prezes Portu Lotniczego Poznań - Ławica, Mariusz Wiatrowski. - Półrocze, to z jednej strony dobry moment na podsumowanie, z drugiej zaś - dopiero początek szczytu sezonu lotów wakacyjnych i właśnie dlatego ten okres jest, nie tylko zgodnie z porą roku, najgorętszy dla lotniska... Spodziewamy się, że mocne otwarcie będzie miało swoją kontynuację i trend rosnący utrzyma się w następnych miesiącach, o czym przekonamy się już w lipcu. Cieszy fakt, iż turyści ze względu na sytuację na świecie nie zrezygnowali z chęci latania, a jedynie zmieniają swoje przyzwyczajenia i plany wakacyjne, co widać chociażby w sukcesie wzrostu kierunków Grecji czy Bułgarii. Do nadrobienia są jednak ogromne spadki ruchu do Egiptu, Turcji czy Tunezji. Aktywnie pracują też przewoźnicy w kategorii tanich lotów (LCC), przygotowując ciekawe oferty dla pasażerów. I tak w czerwcu zarówno Wizz Air, jak i Ryanair zaoferował promocje europejskich lotów w znacznie obniżonych cenach, co podnosiło atrakcyjność lotniska, jako miejsca podróży do znanych miejsc turystycznych. Również PLL LOT zainaugurowały połączenie przez Warszawę do Seulu, co zwiększyło atrakcyjność kierunków dalekowschodnich w siatce  połączeń transkontynentalnych. Wszystko to pokazuje, że staramy się, wraz z naszymi partnerami, trafnie odczytywać bieżącą sytuację rynkową, aktywnie i skutecznie szukając nowych rozwiązań.

Ostatnio zmieniany w środa, 10 sierpień 2016 08:34
Zaloguj się by skomentować