logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Większe możliwości polskiego transportu w przewozach do Rosji w 2017 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

9 listopada 2016 r. w Krakowie odbyło się posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Rozmowom przewodniczyli wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł. Wzięli w nich udział także przedstawiciele organizacji zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych.

- Podpisaliśmy porozumienie, które w przyszłym roku ma zapewnić stabilizację w przewozach pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską. To były trudne rozmowy, w których staraliśmy się uwzględnić stanowisko obu stron, tak aby zarówno przewoźnicy z Polski jak i Rosji mieli zapewnione warunki spokojnej, w pełni komfortowej pracy jeśli chodzi o liczbę zezwoleń. Myślę, że to, co na dzisiaj mogliśmy uzgodnić, to się udało - powiedział po zakończeniu rozmów wiceminister Szmit.

   W 2017 r. Polska i Rosja otrzymają w sumie po 190,5 tys. zezwoleń na przewozy drogowe. Polska otrzyma 142 tys. zezwoleń na przewozy dwustronne / tranzytowe, 48 tys. na przewozy do/z krajów trzecich (o 8 tys. więcej niż w 2016 r. roku) oraz 500 zezwoleń  na nieregularne przewozy osób. Strona  rosyjska uzyska natomiast 180 tys. zezwoleń na przewozy dwustronne / tranzytowe, 10 tys. na przewozy do/z krajów trzecich oraz 500 na nieregularne przewozy osób. Po raz pierwszy od 2004 roku wynegocjowano dla polskich przewoźników tak duży kontyngent zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich.

- Zezwolenia na przewozy z i do krajów trzecich to najbardziej poszukiwane zezwolenia, bo na nich przedsiębiorcy mogą najbardziej zarobić - dodał J. Szmit.

   Podjęte decyzje i ustalenia pozwolą polskim przewoźnikom drogowym na zwiększenie możliwości wykonywania operacji transportowych na rynku rosyjskim. Obecnie udział transportu do Federacji Rosyjskiej w przewozach międzynarodowych wykonywanych przez polskich przewoźników to ok. 4%. Spadek aktywności polskich przedsiębiorców w przewozach do i z Rosji jest związany z obowiązującymi sankcjami gospodarczymi, a także z postawą rosyjskich służb kontrolnych.
   Podczas rozmów omówiono również realizację warunków przewozów po podpisaniu instrukcji dla służb kontrolnych i przewoźników drogowych. Zawarte w instrukcji ustalenia będą nadal wykorzystywane do szybszego podejmowania interwencji i rozpatrywania spraw problemowych po obu stronach w ramach powołanej podczas negocjacji w Gdańsku (31 marca - 1 kwietnia 2016 r.) dwustronnej Grupy roboczej, w której skład wchodzą m.in. przedstawiciele MIB, ITD oraz przewoźników.
                                                                                                                                                                                                                                                             Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 listopad 2016 12:47

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj