Zaloguj się

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to siedem elektrycznych Solarisów Urbino 8,9 LE, których dostawa przewidziana jest na początek roku 2018.

    Zgodnie z założeniami zamówienia, które wpłynęło do firmy Solaris Bus & Coach kilka dni temu, autobusy wyposażone zostaną w silnik trakcyjny o mocy 160 kW oraz napęd polskiego producenta Medcom. Pojazdy będą w pełni bezemisyjne, a wysoki komfort podróżowania zapewnią baterie o pojemności 160 kWh, które ładowane będą poprzez złącze plug-in.
   Autobusy polskiego producenta z Bolechowa będę poruszały się na nowej linii w europejskiej stolicy - Citybus. Firma STIB zakupiła pierwsze elektryczne pojazdy by przetestować innowacyjną technologię i zbadać oszczędności wynikające z ich użytkowania. Solaris Bus & Coach podpisał umowę ramową z belgijskim przewoźnikiem, która zakłada dostawę siedmiu sztuk autobusów bateryjnych z możliwością rozszerzenia kontraktu o kolejne pojazdy. Niewątpliwie jest to dowód uznania i zaufania wobec polskiego producenta, a przede wszystkim potwierdzenie trendu rozwoju elektromobilności w europejskich metropoliach.

- Na początku roku wygraliśmy przetarg na dostawę 208 autobusów hybrydowych dla belgijskiego przewoźnika SRWT TEC Namur w Walonii, a dziś otrzymujemy zamówienie na autobusy elektryczne od kolejnego belgijskiego przewoźnika, jakim jest firma STIB z Brukseli. To niezwykły powód do dumy i radości, że kraj Beneluksu docenia naszą markę. Cieszymy się bardzo, iż nasze Solarisy będą jeździły po ulicach europejskiej stolicy - powiedział Zbigniew Palenica, wiceprezes zarządu Solaris Bus & Coach SA.

  Bateryjne Solarisy w metalizowanym kolorze prezentować będą się dumnie na ulicach europejskiego miasta. Wnętrze autobusu dzięki fotelom z ekoskóry i drewnopodobnej podłodze będzie niezwykle eleganckie. Bezpieczeństwo podróżującym jak i kierowcy zapewni system monitoringu i specjalnie na potrzeby belgijskiego producenta przygotowana "antyagresyjna" kabina kierowcy. Dodatkowo pojazd wyposażony zostanie w elektryczną rampę, która ułatwi wejście lub wyjście z autobusu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Belgijski operator komunikacji miejskiej STIB zainteresowany jest ekologicznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Zgodnie w zapowiedzią brukselskiego ministra transportu Pascala Smeta przewoźnik zakłada elektryfikację całej floty autobusowej do 2030 roku.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 22 sierpień 2017 09:53
Zaloguj się by skomentować