Zaloguj się

Polski przewoźniku - zapnij pasy

Odpowiadając za niemal 8% międzynarodowego ciężarowego transportu towarów, Polska znajduje się w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej, które realizują najwięcej takich przewozów - zaraz za Niemcami (28,4 proc.) i Francją (18,9 proc.) [1]. O dobrej kondycji polskich firm transportowych świadczą także ich wyniki finansowe - w 2017 r. wzrost dochodów odnotowało 78 proc. z nich [2]. Jednak rok 2019 zapowiada się dla polskich przewoźników burzliwie. Co ich czeka?

- Nadchodzący rok będzie dla polskich przewoźników zdecydowanie pełen wyzwań. Z jednej strony nowych, jak rosnące ceny paliwa czy możliwe ograniczenie dostępu do rynku brytyjskiego po Brexicie, ale z drugiej tych aktualnych w polskiej branży transportowej od lat, jak deficyt kierowców - wyjaśnia Maciej Specjalski, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń transportowych w Colonnade Insurance S.A.

Brexit nie po naszej myśli
Wielka Brytania to ważny rynek dla polskich przewoźników - z 4,5 mln ciężarówek rocznie wjeżdżających do tego kraju, co czwarta jest zarejestrowana w Polsce [3]. Jak na to wpłynie Brexit? Pojawiają się pierwsze obawy - głównie ze względu na fakt, że po Brexicie to Komisja Europejska będzie regulować przewozy pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Istnieje ryzyko, że nowe warunki będą podyktowane interesami firm z państw zachodniej Europy. To może być dla polskich przewoźników katastrofalne - zachodnim firmom przewozowym nie zależy na kabotażu, czyli segmencie, w którym polskie firmy radzą sobie najlepiej. Według wyliczeń polscy przewoźnicy mogą liczyć się ze zmniejszeniem przychodów nawet o ponad miliard euro [4].

Deficyt kierowców
Polskie firmy transportowe mają ambitne plany zatrudnienia - w ciągu najbliższych trzech miesięcy co piąta firma chce powiększać swoje zespoły [5]. Jak wynika z badania Transporteon Group, aż połowa firm przewozowych obawia się, że nie znajdzie chętnych na wakat za kierownicą [6]. Brak kierowców to jedno z największych wyzwań, jakie czeka europejskich przewoźników w 2019 r. - tylko w Polsce jest szacowany na około 20 proc. [7].

Coraz droższe paliwo
Pod koniec ubiegłego roku ponad połowa przewoźników deklarowała, że odczuwa skutki rosnących cen paliw [8]. Według analiz drogo dopiero będzie - wraz z Nowym Rokiem zaczęła obowiązywać, tzw. „opłata emisyjna”, wprowadzona wraz z nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Eksperci szacują, że nowa opłata może wpłynąć na wzrost cen o około 8-10 groszy za każdy litr benzyny lub oleju napędowego [9].  Środki zebrane w ramach nowej opłaty mają zostać przeznaczone m.in. na walkę ze smogiem i rozwój elektromobilności w Polsce.

Czas mocno zapiąć pasy
Jedną z odpowiedzi na wyzwania, jakie przed przewoźnikami stawia rynek jest tzw. polisa odpowiedzialności cywilnej zawodowej przewoźnika drogowego (OCPD). Firmy, które decydują się na ubezpieczenie o szerokim zakresie pokrycia w polisie OCPD, jako sposób minimalizacji ryzyka, chętniej przyjmują wymagające zlecenia na transport i to nawet w wymagających warunkach.

- W obliczu już istniejących problemów, a także tych, które jeszcze się w tym roku pojawią, przewoźnicy szukają sposobów na minimalizację ryzyka. Już w ubiegłym roku odnotowaliśmy wzrost zainteresowania ubezpieczeniem OCPD, które chroni przewoźnika przed potencjalnymi, negatywnymi konsekwencjami wynikającymi ze szkody w powierzonym do przewozu ładunku. W tym roku spodziewamy się jeszcze większej liczby zapytań o to ubezpieczenie - wyjaśnia Maciej Specjalski.

Co istotne - zapis w zleceniu transportowym o wstrzymaniu zapłaty za przewóz w sytuacji spowodowania szkody w transporcie jest niezgodny z prawem [10]. Za wykonany w pełni transport, przewoźnik musi otrzymać wynagrodzenie, a koszty powstałe w wyniku ewentualnych uszkodzeń mają być pokryte właśnie przez polisę OCPD. Ubezpieczenie to coraz częściej staje się standardem egzekwowanym przez samych zleceniodawców.

[1]   Volvo, Global transportation system
[2]   Transporeon Group, Raport: Dostępność, Stawki & Technologia: Europejskie Badanie Transportu Drogowego 2018  
[3]   https://www.rp.pl/Transport-drogowy/312299985-Brexit-zmniejszy-przychody-polskich-przewoznikow-nawet-o-miliard-euro.html
[4]   Ibidem.
[5]   Manpower, Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia
[6]   Transporeon Group, Raport: Dostępność, Stawki & Technologia: Europejskie Badanie Transportu Drogowego 2018  
[7]   http://www.gospodarkamorska.pl/Porty,Transport/polski-rynek-transportu-drogowego-jest-rynkiem-przewoznika.html
[8]   Transporeon Group, Raport: Dostępność, Stawki & Technologia: Europejskie Badanie Transportu Drogowego 2018  
[9]   https://trans.info/pl/najwazniejsze-zmiany-dla-branzy-transportowej-w-2019-r-w-polsce-i-w-europie-120900
[10] https://trans.info/pl/zlecenia-transportowe-jak-nie-wpasc-w-pulapke-595cdf67bd04fa13188b4794-20123

Ostatnio zmieniany w piątek, 18 styczeń 2019 10:56
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe