Zaloguj się

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy rozpoczęły się w lutym i potrwają do końca maja br. Narodowy operator pocztowy przygotowuje się do pierwszych zakupów aut elektrycznych, które jeszcze w tym roku mają się znaleźć w jego flocie.

Elektryczne auta do przetestowania trafiły, oprócz Poznania, do: Krakowa, Warszawy, Lublina, Łodzi, Zabrza i Pruszcza Gdańskiego. W sumie w testach bierze udział osiem aut z napędem elektrycznym dostępnych na polskim rynku: Renault Master Z.E., (wyjechał na polskie drogi w styczniu 2019 r.), Volkswagen e-Crafter (od czwartego kwartału 2018 r.), Maxus-Hitachi (od września 2018) oraz pięć sztuk Mercedes e-Vito (od stycznia 2019 r.).
W Poznaniu testowany jest Mercedes Evito. Pocztowcy sprawdzają parametry techniczno-użytkowe, takie jak: przyspieszenie, hamowanie, komfort jazdy i obsługi, sposób ładowania akumulatorów i możliwą do przejechania liczbę kilometrów. Po przeprowadzeniu testu każdy użytkownik sporządzi krótki opis i ogólną charakterystykę pojazdu.
Mercedes eVito, wyposażony w akumulator o pojemności 41,4 kWh, posiada zasięg około 150 kilometrów. Akumulator można w pełni naładować w ciągu około 6 godzin. Moc 84 kW (114KM) i maksymalny moment obrotowy wynoszący 300 Nm, dostępny od pierwszego wciśnięcia pedału przyspieszenia, zapewniają dynamiczną jazdę. Maksymalna prędkość, dostępna opcjonalnie, to 120 km/h, co pozwala na swobodne użytkowanie zarówno w obszarze miasta, jak i poza nim. Pojazdy eVito przekazane do testowania w Poczcie Polskiej mają długość 5140 mm, maksymalną ładowność użytkową 1073 kg i maksymalną objętość 6,6 m sześc. Instalacja akumulatora pod pojazdem umożliwia nieograniczone użytkowanie całej przestrzeni ładunkowej. Maksymalna dopuszczalna masa całkowita wynosi 3200 kg.
Przeprowadzane testy to już kolejny etap realizowanego przez Pocztę Polską programu "Elektromobiloność". Wiosną 2018 roku Poczta Polska przetestowała homologowane auta o ładowności do 800 kg. W testach brało udział 15 pojazdów  kilku producentów: Citroen Berlingo, Melex 381, 382 i 391, Nissan e-NV200, Peugeot Partner, Renault Kangoo, Zeppelin Goupil G4 i G5, a także Komel - konwertyk Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych. Nadal trwa przedłużony etap testów elektrycznych pojazdów przeznaczonych dla listonoszy. Po zakończeniu i podsumowaniu podjęte zostaną decyzje o dalszych losach wprowadzania elektrycznych pojazdów dla listonoszy.
W ubiegłym roku równolegle z testami pojazdów Poczta sprawdzała funkcjonowanie stacji ładowania tych aut. Tym razem testy ładowarek są prowadzone w: Warszawie, Zabrzu Pruszczu Gdańskim i Komornikach, gdzie urządzeń użyczą firmy: PRE Biel, kmt Ecotap Poland, Power EV (2 ładowarki).

Ostatnio zmieniany w czwartek, 18 kwiecień 2019 15:14
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe