Zaloguj się

Czy autobusy elektryczne są bardziej wydajne niż te z silnikiem Diesla?

Badania przeprowadzone w USA przez członków organizacji Union of Concerned Scientists (UCS) wykazały, że autobusy elektryczne są rzeczywiście o wiele bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska niż tradycyjny pojazd z silnikiem na olej napędowy.

Badania potwierdziły, że elektryczne autobusy produkują o połowę mniej zanieczyszczeń niż ich tradycyjni odpowiednicy. Dodatkowo, pozytywny efekt jest tym większy, im więcej energii ze źródeł odnawialnych trafia do baterii autobusu.
Ocenia się, że typowy autobus z silnikiem wysokoprężnym, aby zredukować swoją emisję do poziomu pojazdu na prąd, musiałby spalać co najwyżej 17 litrów oleju napędowego na 100 km (w powszechnym w USA systemie musiałby przejeżdżać na jednym galonie paliwa co najmniej 12 mil). Tymczasem dzisiejsze amerykańskie autobusy z napędem dieslowskim palą typowo 50 litrów na 100 km. Konieczna byłaby więc co najmniej trzykrotna redukcja zużycia paliwa.
Używanie elektrycznych autobusów ma pozytywne efekty także w aglomeracjach "brudnych", w których używa się dużo paliw kopalnych, w tym węgla. Elektryfikacja komunikacji zbiorowej przekłada się bowiem na generalne zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu, a więc i poprawę sytuacji. Ten obszar wydaje się być wyjątkowo ważny w Polsce, gdzie poziom zanieczyszczeń powietrza pozostawia wiele do życzenia.
Elektryczne autobusy nadal jednak stanowią niewielki odsetek pojazdów używanych w polskim transporcie zbiorowym. Tę sytuację chce zmienić m.in. polski projekt e-busa firmy RAFAKO. Pojazd odbywa pierwsze jazdy testowe i niedługo po polskich ulicach zacznie jeździć pierwszy zeroemisyjny autobus z innowacyjnym rozwiązaniem w postaci baterii w podwoziu, a nie na dachu.

Ostatnio zmieniany w środa, 04 wrzesień 2019 12:09
Zaloguj się by skomentować