Zaloguj się

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Szpital Wojewódzki w Poznaniu rozpoczyna projekt w zakresie wykorzystania kodów kreskowych GS1, które pozwolą nie tylko na uniknięcie potencjalnych błędów lekarskich podczas podawania leków, ale także przyspieszą realizację zleceń lekarskich przez pielęgniarki.

 

Jednoznaczna identyfikacja leków, pacjentów, materiałów i urządzeń medycznych znacząco wpływa na jakość pracy personelu medycznego. Według brytyjskich badań każda z pielęgniarek spędza średnio miesiąc czasu w ciągu roku na poszukiwaniu zagubionego sprzętu, materiałów medycznych lub dokumentów. Każdego dnia około jednej czwartej wszystkich pielęgniarek w szpitalu szuka karty chorobowej pacjenta lub jego danych laboratoryjnych.

- Zastosowanie kodów kreskowych w naszym szpitalu z pewnością przyczyni się do racjonalizacji procesu podawania leków. Z jednej strony wpłynie to na wzrost gospodarności a z drugiej na bezpieczeństwo pacjenta i komfort pracy, szczególnie pielęgniarek. Istotnym aspektem jest wyeliminowanie ręcznego wprowadzania danych do sytemu, które może powodować błędy – komentuje dr Anna Anders, Zastępca Dyrektora ds. Finansowych ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Wdrożenie kodów kreskowych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu zapewni dokładność identyfikacji towarów, urządzeń i pacjentów oraz szybki i automatyczny odczyt danych.

- Wyniki badań prowadzonych między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Australii, pokazują, że błędy medyczne związane z niewłaściwym podaniem leków niewłaściwemu pacjentowi stanowią ponad 19% wszystkich zidentyfikowanych błędów medycznych. Skutkuje to najczęściej spadkiem efektywności terapii, przedłużonym pobytem w szpitalu, ale może prowadzić do niebezpiecznych powikłań czy nawet zgonów. Kody kreskowe pomagają również walczyć z podrabianymi produktami farmaceutycznymi, które wg najnowszych badań mogą stanowić nawet 10% wszystkich leków. Wdrożenie kodów kreskowych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu zwiększy nie tylko komfort personelu medycznego, ale i bezpieczeństwo pacjentów – komentuje dr Anna Gawrońska, ekspert ds. standardów GS1 w ochronie zdrowia, zatrudniona w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

Ostatnio zmieniany w piątek, 20 październik 2017 12:41
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe