logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Handel elektroniczny w Polsce - cz. 6

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Metody płatności
Płatność kartą płatniczą za towary i usługi umożliwia w Polsce około 92% e-sklepów, z czego ponad 60% jest obsługiwanych w tym zakresie przez eCard, a ponad 30% przez PolCard.

Karty płatnicze w polskich e-sklepach

Źródło: IAB Polska 2004.

Dynamika przyrostu nowych klientów eCard utrzymuje się od dwóch lat na poziomie 9% kwartalnie, natomiast przychody spółki rosną co roku w tempie kilkusetprocentowym. Główną przyczyną wzrostu przychodów jest zwiększająca się atrakcyjność oferty sklepów internetowych. Duże znaczenie ma również wzrost dostępności kart płatniczych spowodowany rozwojem usług bankowych w Polsce. Na koniec 2004 roku w Polsce w użytku było prawie 17 mln kart płatniczych. Niestety, tylko niewielka ich część, bo zaledwie 2 mln sztuk była akceptowana w Internecie.

- Przyśpieszenie rozwoju handlu elektronicznego w Polsce to dobra wiadomość dla sklepów oferujących tę formę sprzedaży - mówi Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce. - Niedosyt natomiast pozostawia fakt, że kartami opłacana jest w Polsce ciągle jednak niewielka część e-handlu.

Niewątpliwie tak niski udział kart akceptowanych w sieci przyczynia się do hamowania rozwoju rynku e-commerce w Polsce. Zmiana tej sytuacji leży po stronie banków emitujących karty płatnicze. W sklepach o zróżnicowanym profilu klienta i szerokim portfelu produktów, co czwarty klient rozlicza się przy pomocy karty płatniczej. Przykładem takiego podmiotu jest Merlin.pl, gdzie kartą posługuje się około 25% klientów. Pozostali wybierają przelew bankowy, płatność przy odbiorze, elektroniczną portmonetkę czy Premium SMS.

Rodzaj płatności online

Źródło: eCard 2005.

Jak to robią inni
Niestety, daleko nam do boomu na e-handel zauważalnego w Europie i USA. Według badań Jupiter Research, w USA aż 61% internautów skorzystało przynajmniej raz z możliwości zakupu przez sieć. Ten sam wskaźnik w Europie Zachodniej prezentuje się nieco gorzej, bo osiąga 49%. Z kolei wartość całego rynku sprzedaży w USA szacuje się na 66 mld dolarów, podczas gdy w Europie na ok. 38 mld euro. Perspektywy przewidują stały, mniej więcej 10-procentowy przyrost liczby internautów, którzy będą dokonywali zakupów sieci. Odbywa się to pomimo dużego nasycenia rynku. Jak przewiduje Jupiter Research, do 2009 rynek amerykański ma zanotować wzrost o 71% w stosunku do roku 2004, a liczba użytkowników ma osiągnąć 159 mln. W analogicznym okresie Europa Zachodnia zanotuje wzrost rzędu 62%, osiągając liczbę 138 mln internautów dokonujących zakupów. Według informacji podanej przez firmę RSA Security, konsumenci z Wielkiej Brytanii robią więcej zakupów w sklepach elektronicznych od innych Europejczyków, w tym także Francuzów i Niemców. Wydatki mieszkańców wysp brytyjskich przewyższają także wydatki Amerykanów. Badania przeprowadzone we wrześniu 2005 r. wykazały, że przeciętny Brytyjczyk wydał w Internecie około 231 funtów, podczas gdy średnia z wszystkich ankietowanych krajów wyniosła 153 funty. Amerykański konsument przeciętnie ,,odchudził" swój portfel w przeliczeniu o 129 funtów. Największą barierą dla rozwoju handlu elektronicznego jest dla badanych obawa przed przestępczością internetową. Około 16% ankietowanych Amerykanów, 13% mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz 6% z Niemiec i 9% z Francji uznało, że aktualnie wydają mniej na taką formę zakupów niż w przeszłości.

Ostatnio zmieniany środa, 12 lipiec 2006 12:53

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN…

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN i konsorcjum CNL rozpoczynają testy

13 września br. na terenie zakładu produkcyjnego w Steyr Joachim Drees, prezes zarządu MAN Truck...

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jesień to czas, gdy pogoda zazwyczaj nie dopisuje. Woda na drodze zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska...

Lokomotywa z autonomią

Lokomotywa z autonomią

PKP CARGO S.A. będzie współpracować z Pesą Bydgoszcz S.A. i Instytutem Pojazdów Szynowych "TABOR" w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj