Zaloguj się

Zabezpiecz komputery sieci firmowej

  •  Szetyński Tomasz
  • Kategoria: E-gospodarka
Nie tylko antywirus, lecz kompleksowe rozwiązania
Bezpieczeństwo systemów informatycznych jest niezwykle ważnym zagadnieniem
w świecie, w którym codziennie wymieniamy miliony gigabajtów danych za pośrednictwem sieci komputerowych. Nie tak dawno jeszcze bezpieczeństwo komputera gwarantował w większości przypadków program antywirusowy. Dzisiaj jednak mówiąc o kwestiach zabezpieczeń do popularnego "antyvira" dodać jeszcze musimy programy typu firewall, antyspyware oraz antyspam.Co więcej, owo zainstalowanie wyżej wymienionych programów może okazać się niewystarczające, jeżeli nie zadbamy o to, by na naszym systemie operacyjnym instalować okresowo ważne z perspektywy bezpieczeństwa aktualizacje, nazywane często przez producentów programów "krytycznymi". Proces ten, nazywany potocznie "łataniem dziur" lub instalacją "łat" dotyczy także każdego rodzaju oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym.
Co wyróżnia pakiety Internet Security
W skład pakietów określanych mianem Internet Security wchodzą zazwyczaj: program antywirusowy, firewall, program antyspamowy, a także w zależności od producenta także program zabezpieczający nas przez złośliwymi programami i szpiegami typu spyware, ochrona kont systemu Windows, ochrona osobistych
(prywatnych) danych - numerów kart kredytowych, haseł, czy innych ważnych danych, a także tzw. "ochronę rodzicielską", której zadaniem jest filtrowanie treści niedozwolonych dla dzieci umieszczanych na stronach WWW. Dodatkowy moduł takiego pakietu może stanowić program antiphishing, którego zadaniem jest zabezpieczenie użytkownika przed oszustwami internetowymi. Program taki filtruje wiadomości e-mail zawierające potencjalne zagrożenia w postaci linków do fałszywych stron internetowych, gdzie kradzione są np. informacje bankowe.
Przed zakupem takiego pakietu warto wiedzieć, jakie cechy powinien posiadać każdy program wchodzący w jego skład. Zacznijmy od cech samego programu antywirusowego, którego jedną z najważniejszych funkcji jest ochrona systemu w czasie rzeczywistym (auto-protect), a polega na tym, że "silnik" antywirusa skanuje w tle poszczególne pliki zapisane na dysku twardym na obecność wirusów. Antywirus skanuje nie tylko pliki, ale również wszystkie programy, które właśnie otwieramy, a więc w ten sposób jesteśmy chronieni przez zarażeniem wirusem, kiedy przypadkowo otworzymy plik nieznajomego pochodzenia. Kolejną podstawową, a zarazem bardzo ważną funkcją jest skanowanie poczty w programach pocztowych - zarówno tej przychodzącej, jak i wychodzącej z naszego komputera.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 3/2006.
Ostatnio zmieniany w czwartek, 28 wrzesień 2006 12:40
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe