Zaloguj się

RFID w księgarni

W kwietniu 2006 roku księgarnia Selexyz, należąca do holenderskiego koncernu Boekhandels Groep Nederland, uruchomiła pierwszą w świecie w pełni zautomatyzowaną księgarnię, opartą na rozwiązaniach RFID na poziomie jednostkowym.
Firma Boekhandels Groep Nederland (BGN) jest największym sprzedawcą książek w Holandii. Prowadzi sieć 40 punktów sprzedaży, w których zatrudnia 730 pracowników, obsługujących ponad 11 milionów klientów rocznie. Każda z gigantycznych księgarni Selexyz posiada na swoim stanie od 25 tysięcy do 275 tysięcy książek, a połączona sprzedaż sięga momentami 40 tysięcy książek dziennie.

Aby ogarnąć wszystkie procesy, które zachodzą w księgarniach Selexyz, firma BGN wdrożyła system obsługi w pełni zautomatyzowanej sprzedaży. W dwóch tzw. "SmartStores" - specjalnie wybudowanych księgarniach Selexyz - system obsługuje kompleksowo łańcuch dostaw od hurtowni aż do klienta końcowego. System integruje dotychczasowo działające aplikacje z architekturą SOA oraz zaimplementowanym RFID na poziomie jednostkowym. Dzięki temu rozwiązaniu automatycznie następuje weryfikacja dostępności książek w hurtowni, ustalenie statusu wysyłki, statusu odbioru w poszczególnych punktach sprzedaży, dokładna lokalizacja książki w księgarni, wprowadzanie danych podczas przyjmowania dostawy i łączenie ich z informacjami, które zostały przekazane przez dystrybutora w formie listy elektronicznej. W księgarniach metkami RFID oznacza się pojedyncze książki, dzięki czemu uzyskuje się na bieżąco rzeczywisty obraz stanu magazynowego, wszystkich operacji, które realizowane są na poszczególnych etapach łańcucha dostaw oraz dokładną lokalizację każdej książki w księgarni. System został stworzony i wdrożony przez firmę Progress Software.

Na falach RFID - realizacja zamówienia krok po kroku
Księgarnia Selexyz wysyła elektroniczne zamówienie do bazy danych Centraal Boekhuis (centrum logistyczne, główny magazyn książek w Holandii). W magazynie każda książka otrzymuje wygenerowany tag RFID, identyfikujący ją na poziomie jednostkowym (fot. 1). Książki zostają zapakowane i czekają na przesłanie, a jednocześnie tworzona jest elektroniczna lista, dzięki której dane znajdujące się w tagu RFID zostają połączone z numerami ISBN. Lista zostaje przesłana do centrali Selexyz, gdzie zostaje automatycznie zaktualizowana o informacje o kliencie i zamówieniu, a następnie przesłana do konkretnego punktu sprzedaży. Jednocześnie do księgarni dociera przesyłka z towarem. Zamknięta paczka wędruje przez specjalnie skonstruowany tunel RFID, w którym czytniki skanują tagi znajdujące się na książkach (fot. 2). Odczytanie wszystkich danych trwa około pięciu sekund. Wcześniej, przed wprowadzeniem RFID, zajmowało to 35 minut. Każdy pojedynczy skan generuje wiadomość, która za pośrednictwem usługi Sonic (usługa integrująca, oparta na architekturze SOA, odpowiedzialna za sferę komunikacyjną) jest przesyłana na platformę Apama. Platforma błyskawicznie koreluje dane RFID z wcześniej otrzymanymi informacjami z listy elektronicznej.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 6/2006.
Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 05 luty 2007 15:53
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe