logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

System WMS w Coty Polska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coty Polska jest częścią istniejącego od ponad 100 lat międzynarodowego koncernu, który prowadzi działalność w 91 krajach, a na polskim rynku detalicznym kosmetyków jest jednym z czterech największych graczy. Firma ma wiodącą pozycję rynkową w takich segmentach, jak: dezodoranty, zapachy, kosmetyki do makijażu, czy żele pod prysznic. W portfolio Coty Polska są zarówno kosmetyki prestiżowe marek: Calvin Klein, Davidoff, Lancaster, Joop, Jil Sander, jak i kosmetyki masowe i semiselektywne, między innymi: Adidas, Astor, Rimmel, Miss Sporty, Kate Moss, Kylie Minogue, The Beckmans, Esprit, Celin Dion i Pierre Cardin.

Coty Polska realizuje zamówienia na zlecenie tysięcy mniejszych i większych sklepów oraz hurtowni, które zawierają artykuły charakteryzujące się nie tylko znaczną różnorodnością gabarytów i opakowań, ale także różnymi wersjami językowymi opakowań oraz różnymi wymaganiami klientów, co do sposobu pakowania produktów, etykietowania jednostek wysyłkowych, przygotowania list ładunkowych i dokumentów wysyłkowych, organizacji samej wysyłki itp. Przeprowadzone przez ostatnie kilka lat zmiany w strategii dystrybucji związane były z otwarciem granic po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Zdaniem Leszka Szelerskiego, Logistic Director Eastern Europe Coty Inc., firma szybko zdała sobie sprawę z faktu, że do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej przyczynia się jakość i efektywność kosztowa sieci dystrybucji. Z doświadczeń w Europie Zachodniej wynikało, że centralizacja logistyki pozwala na synergię kosztów oraz większą efektywność w wykorzystaniu dostępnych zasobów. Z drugiej strony budowa nowoczesnego centrum logistycznego, zgodnie z najnowocześniejszymi standardami światowymi, jest przedsięwzięciem kosztowym, które warto podjąć jedynie wtedy, gdy korzysta ona z tak zwanej ekonomii skali, będącej gwarantem efektywności. Co jest możliwe, gdy zasięg inwestycji jest ponadnarodowy. Optymalna lokalizacja została obliczona na podstawie wielkości strumieni materiałów w dostawach door-to-door do regionów dystrybucji, reprezentowanych przez kody pocztowe. Z obliczeń dokonanych przez firmę Miebach Logistik wynikało, że najbardziej odpowiedni jest region obejmujący styk granic Polski, Słowacji i Czech. Nowe centrum dystrybucyjne zastąpiło dotychczas działające 3 centra dystrybucji Coty Eastern Europe: Raszyn pod Warszawą, Kladno (Czechy) i Nitra (Słowacja). Z Bielska-Białej, już bez żadnych pośredników, zaopatrywane są sklepy w Polsce, w Czechach i na Słowacji, gdzie niemal 100% perfumerii objęte jest nowo powstałym systemem dystrybucji.

Magazyn
W Bielsku-Białej zbudowano magazyn o powierzchni ponad 16 000 m kw. Został on wyposażony w 3 rodzaje regałów. Regały paletowe umożliwiają bezpośredni dostęp wózków widłowych. Poziom zerowy tych regałów wykorzystywany jest do kompletacji produktów w opakowaniach zbiorczych. Korytarze regałowe zostały tak dobrane, aby umożliwiały bezpieczną kompletację i mijanie się dwóch wózków, operujących w jednym korytarzu jednocześnie. Konstrukcja tych regałów jest standardowa, ale zastosowano specjalne kotwy montowane z użyciem wypełniania epoksydowego, które mocują profile stalowe do podłoża, zapewniając ich stabilną pracę. Regały półkowe służą do składowania zapasów artykułów wolnorotujących oraz do kompletacji w sztukach. Towary znajdują się w kartonach ułożonych na pięciu poziomach półek. Rozwiązanie takie zapewnia łatwy dostęp i możliwość kompletacji ze wszystkich poziomów półek. Regały te zostały ustawione na poziomie podłogi magazynu i antresoli. Dzięki temu uzyskano optymalne wykorzystanie kubatury magazynu, przy zachowaniu ergonomicznej wysokości regału (poziom górnej półki 1,65 m).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka” 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 09 październik 2012 11:17

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj