Zaloguj się

Polskie Wolne Obszary Celne jako czynnik wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku wspólnotowym

  •  Andrzejewski Roman,Fechner Ireneusz
  • Kategoria: Konferencje
Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorstwa zarejestrowane w kraju znalazły się w nowej sytuacji.
Co trzeba zrobić, żeby polskie Wolne Obszary Celne (WOC) przejmowały strumienie towarów wprowadzane z Europy Wschodniej i Azji tranzytem przez Polskę na obszar wspólnotowy?
Korzyści związane z przywozem towarów na obszar Unii Europejskiej poprzez WOC.
Wprowadzanie towarów na obszar wspólnotowy poprzez Wolny Obszar Celny, zlokalizowany na terenie jednego z państw UE, daje kilka istotnych korzyści:
1. Wprowadzanie towaru pochodzącego z krajów nie należących do Unii Europejskiej na teren WOC odbywa się bez dokonywania odprawy celnej przywozowej. Dla WOC położonych w głębi kraju trzeba na granicy uruchomić jedynie procedurę tranzytu, pozwalającą do niego przesyłać zakupiony towar. W WOC byt towaru jest ujawniany jedynie poprzez wpis do ewidencji. Odstępuje się też od poboru cła i podatku VAT z tytułu importu tak długo, jak długo towar pozostaje na terenie WOC,
2. Przebywanie towaru na terenie WOC jest nieograniczone w czasie,
3. Wyprowadzenie z WOC poza obszar UE towaru, który został do niego wprowadzony z zagranicy, nadal nie pociąga konieczności dokonania odprawy celnej2 i poboru cła,
4. Bez poboru cła możliwe są też na terenie WOC pewne operacje dokonywane na towarze oraz zachodzi sposobność nowej konfiguracji transportu, tj. podziału lub łączenia przesyłki itp.
Ostatnio zmieniany w czwartek, 31 sierpień 2006 16:00
Zaloguj się by skomentować