logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wolny Obszar Celny jako punkt węzłowy międzynarodowych sieci logistycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W cyklu artykułów, które będą publikowane w kolejnych wydaniach "Logistyki", autorzy przedstawiają aktualną sytuację związaną z funkcjonowaniem w Polsce Wolnych Obszarów Celnych i ich związki z działalnością logistyczną. Zwracają uwagę na utracone szanse zwiększenia ilości pracy logistycznej wynikające z aktualnego stanu prawnego w zakresie poboru cła i podatku VAT, a także wskazują możliwości poprawy i potencjalne korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarki.
W dyskusjach na temat planowania budowy sieci centrów logistycznych pomijany jest interesujący wątek możliwości wykorzystania wolnych obszarów celnych jako elementu organizacyjnego, umożliwiającego przechwytywanie strumieni towarów przepływających w międzynarodowych sieciach logistycznych i wykonywanie na towarach - podczas przystanku w ich wędrówce od dostawców do odbiorców - rozlicznych operacji logistycznych, z wykorzystaniem infrastruktury jaką dysponują centra logistyczne oraz potencjału prowadzących działalność na ich terenie operatorów logistycznych. Wolne Obszary Celne mogą być szansą dla realizacji planów budowy w Polsce centrów logistycznych. Mogą być, ale czy są?
Definicja Wolnego Obszaru Celnego:
Wolny Obszar Celny (WOC) jest to wydzielona część obszaru celnego, na terenie którego podmioty gospodarcze krajowe i zagraniczne mogą prowadzić działalność produkcyjną i handlową, korzystając z systemu zaniechania poboru cła i podatku.
Zalety Wolnego Obszaru Celnego:
Wolny Obszar Celny jest miejscem, w którym odbywają się typowe dla logistyki procesy składowania, magazynowania, pakowania, konsolidacji i dekonsolidacji towarów przeznaczonych dla odbiorców zagranicznych lub sprowadzonych przez importerów na potrzeby krajowe.
Składowanie towarów w WOC oraz dokonywanie na nich operacji przetwarzania, uszlachetniania i operacji logistycznych wiąże się z szeregiem istotnych korzyści handlowych.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj