logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Technika transponderów: jaki wpływ mogą mieć techniki identyfikacji na efektywność łańcucha dostaw?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Referat został zaprezentowany na Międzynarodowej Konferencji Logistycznej "Logistics 2002 - Elastyczne łańcuchy dostaw - koncepcje, doświadczenia, wyzwania". Poznań 14-15 maja 2002 r.

Wprowadzenie
W ostatnich latach łańcuchy dostaw podlegają szybkim zmianom. Jeszcze przed kilkoma laty przedsiębiorstwa ograniczały swoją uwagę do relacji z dostawcami i klientami, koncentrując się przede wszystkim na ograniczeniu kosztów oraz unikaniu konfliktów. Dzisiaj starają się wciągać swoich partnerów do zarządzania łańcuchem dostaw, bez względu na to, jakie jest ich miejsce w łańcuchu dostaw.
Ten etap rozwoju jeszcze długo nie zostanie zamknięty. I tak, podczas II Dni ECR w Bonn padło stwierdzenie, że dzisiejsze łańcuchy dostaw są w stosunku do siebie w izolacji, a kooperacja ma miejsce tylko pomiędzy bezpośrednimi partnerami łańcucha dostaw. Właśnie tu jest szczególnie potrzebna wzmocniona integracja funkcji logistycznych pomiędzy wieloma partnerami łańcucha. Wiele przedsiębiorstw już to zrozumiało. Przykładem z Holandii będzie sieć marketów Albert Heijn, która zaopatruje swoje markety zgodnie z koncepcją Just-In-Time w ciągu 24 godzin przy minimalnych zapasach magazynowych na różnych poziomach dystrybucji.

Z jednej strony popyt konsumencki, z drugiej rosnąca konkurencja oferentów, doprowadziły do ciągłego wzrostu asortymentu i do coraz szybszych cykli życia produktu. Aby sprostać tym wyzwaniom ze strony obsługi logistycznej, w ostatnich latach miały miejsce liczne (międzynarodowe) fuzje i przejęcia w handlu hurtowym i detalicznym, w celu wzmocnienia pozycji rynkowej w łańcuchach dostaw. Ten rozwój miał ważne konsekwencje dla struktur rozdziału towarów:
1. Potoki dóbr poddawane są restrukturyzacji (w wymiarze międzynarodowym). Wzrastające ilości dóbr, które rozdzielane są przez silniej skoncentrowane kanały, pociągają za sobą inwestycje w obszarze struktur logistycznych dużych sieci detalicznych.
2. Duże sieci detaliczne zdobywają rosnącą pozycję rynkową w stosunku do swoich dostawców. Podejmują próby redukcji dostawców i zacieśnienia współpracy z pozostającymi dostawcami w celu wykorzystania możliwości racjonalizacji. To oddziałuje także na strategicznie założoną kooperację pomiędzy przemysłem i handlem, włącznie ze wspólnymi inwestycjami w obszarze przepływu dóbr i informacji. Ich celem jest sprostanie życzeniom klienta, przy minimalnym nakładzie kosztów.

Aldridge i Harrison wymieniają pięć wyzwań, którym muszą sprostać sieci detaliczne: 
- Replenishment ordering: Zamówienia poszczególnych punktów sieci detalicznych są uruchamiane poprzez rejestrację sprzedaży w kasach. 
- 7 Day - 24 hour ordering and supply: W celu zagwarantowania punktualnych dostaw sklepów sieci detalicznej, dostawy towarów do centrów dystrybucji i do sklepów detalicznych mają miejsce 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. 
- Cross-docking: Rozwój koncepcji, w których towary (lub część towarów) przepływają przez centrum dystrybucji i są kompletowane na dostawy do sklepów detalicznych. Oznacza to, że produkty już u wytwórcy są kodowane, a w centrum dystrybucji podlegają tylko podziałowi zgodnie z miejscem dostawy i muszą być przydzielone do samochodów dostawczych. 
- Product tracking: Konieczne staje się dysponowanie informacją, gdzie znajduje się towar w danym czasie, aby móc zapewnić w równym stopniu niezawodność i elastyczność dostaw. 
- Improved vehicle utilisation and reduced vehicle movements: W Wielkiej Brytanii ponad 50% pojazdów dostawczych w transporcie drogowym jest pustych lub nie całkiem załadowanych. Zdarzające się korki na ulicach i autostradach oraz rosnące ceny paliw wymuszają szybkie zwiększenie efektywności transportu.

Harrison i Van Hoek definiują m.in. technikę transponderów (RFID = radio frequency identification) jako rozwój techniczny mogący sprostać tym wyzwaniom. Oceniają, że technologia ta uzupełni w przyszłości kod kreskowy, ponieważ dzięki niej można zwiększyć tempo procesu identyfikacji i realizować ulepszone koncepcje bezpieczeństwa.
Referat ten ma na celu inwentaryzację możliwości techniki transponderów, w porównaniu z innymi systemami identyfikacji, ze wskazaniem na dzisiejsze i przyszłościowe kierunki rozwoju.

Cały artykuł w formacie PDF.
Ostatnio zmieniany piątek, 26 październik 2007 11:52
Ściągnij załącznik:

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj