logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

E-logistyka oraz zaawansowane systemy planowania i harmonogramowania APS

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Referat został zaprezentowany na Międzynarodowej Konferencji Logistycznej "Logistics 2002 - Elastyczne łańcuchy dostaw - koncepcje, doświadczenia, wyzwania". Poznań 14-15 maja 2002 r.

W kontekście zarządzania łańcuchem dostaw często pojawia się termin e-logistyka, który można zdefiniować jako realizację procesów logistycznych przy użyciu nowoczesnych rozwiązań informatycznych, chociaż do tej pory nie dopracowano się jego spójnej i jednoznacznej definicji. Termin ten często używany w kontekście transakcji B2C powiązany jest z procesem realizacji zamówienia złożonego przez klienta za pośrednictwem Internetu (e-fulfilment). Warto wspomnieć tu o specyfice tego rodzaju transakcji, gdyż jest ona dobrą ilustracją przemiany procesów logistycznych zachodzącej również w innych branżach.

Kłopoty e-tailerów
E-tailers, czyli firmy prowadzące sprzedaż detaliczną w Internecie, realizują dużą liczbę niewielkich zamówień. Te same technologie informatyczne, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki elektronicznej, jednocześnie kształtują wysokie wymagania klientów co do szybkości dostaw oraz dostępności informacji o bieżącym statusie zamówień. Ogromnym problemem okazują się zwroty. Według McKinsey & Co., zwroty stanowią aż 25% wartości sprzedanych towarów, a w przypadku kupowanej online odzieży wskaźnik ten wzrasta do poziomu 35%. Konieczność szybkiej realizacji dostaw, udostępnienia w czasie rzeczywistym związanej z ich realizacją informacji oraz obsługi zwrotów zwiększają złożoność i koszty procesu logistycznego. Według danych Merryll Lynch dotyczących brytyjskiego rynku zakupów domowych, koszt realizacji złożonego drogą elektroniczną zamówienia na produkty spożywcze waha się od 15 do 24 funtów. Próbując zredukować koszty coraz więcej firm zaangażowanych w handel elektroniczny decyduje się na zatrudnienie wyspecjalizowanych dostawców usług logistycznych określanych mianem 3PL (third-party logistics provider). Armstrong & Associaties Inc., firma monitorująca amerykański rynek logistyki kontraktowej, podaje, że wartość usług 3PL w 1999 r. wyniosła 45,4 miliardów USD. W roku 2000 wartość ta wzrosła aż o jedną czwartą sięgając 56,4 miliardów USD. Najbardziej zaawansowane technologicznie 3PL oferują swoim klientom usługi, na które składają się nie tylko dostawa produktu do klienta, ale również zarządzanie całością transakcji z klientem, zarządzanie zapasami, logistyka zwrotów, prowadzenie analiz i raportowanie sprzedaży, a także integracja systemów informatycznych.

Czwarta strona logistyki
Zakres usług oferowanych przez 3PL staje się coraz szerszy, jednak żadna z tego typu firm nie posiada ani zasobów ani kompetencji, które pozwoliłyby jej świadczyć usługi we wszystkich aspektach związanych z przepływem produktów i informacji. Dlatego też powstały organizacje określane jako 4PL. Przy użyciu nowoczesnych narzędzi informatycznych oraz komunikacji internetowej integrują one funkcje poszczególnych uczestników łańcucha dostaw – producentów, odbiorców oraz dostawców specjalizowanych usług. Przykładem współpracy e-tailera z dostawcą usług logistycznych jest relacja pomiędzy Wellbeing.com oraz MetaPack. Wellbeing.com powstał w marcu ubiegłego roku jako joint-venture dwóch brytyjskich firm – sieci sklepów drogeryjno-chemicznych Boots oraz producenta i nadawcę telewizyjnego Granada Media. Logistykę zdecydowano się powierzyć firmie MetaPack, specjalizującej się w realizacji zamówień składanych w detalicznym handlu internetowym. Zadaniem MetaPack było m.in. stworzenie systemu informatycznego obsługującego e-fulfilment. MetaPack zintegrował internetowy system przyjmowania zamówień z centrum obsługi telefonicznej oraz systemami obsługującymi płatności od klientów. Integracja objęła również moduły SAP R/3 używane przez Boots, z którymi połączono system informatyczny obsługujący centrum dystrybucyjne MetaPack. Zaprojektowany system umożliwia handlowcom obsługującym zarówno "tradycyjną" działalność, jak i sprzedaż online, monitorowanie wyników sprzedaży, kontrolę zapasów oraz zarządzanie asortymentem. System dostarcza również wiarygodnej informacji o dostępności poszczególnych pozycji.

Cały artykuł w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany środa, 12 marzec 2008 13:54
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Geis PL w nowej lokalizacji Grodzisk Mazowiecki

Geis PL w nowej lokalizacji Grodzisk Mazowiecki

Grupa Geis modernizuje i przenosi terminale dystrybucyjne w Bydgoszczy i Szczecinie, a w czwartym kwartale...

DSV finalizuje przejęcie Panalpiny

DSV finalizuje przejęcie Panalpiny

Wszystkie warunki i wymagania niezbędne do zamknięcia transakcji zostały spełnione. W ślad za ogłoszonym porozumieniem...

Awans Polki w Grupie JF Hillebrand i wzmocnienie pozycji w…

Awans Polki w Grupie JF Hillebrand i wzmocnienie pozycji w regionie wschodnim

Grupa JF Hillebrand, światowy operator logistyczny, specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów, stawia...

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj